Google Ads'deki Yeni Resim Uzantıları Nelerdir?

  1. Ana Sayfa
  2. Google Ads
  3. Google Ads'deki Yeni Resim Uzantıları Nelerdir?
...
Google Ads'deki Yeni Resim Uzantıları Nelerdir?
Google Ads'deki Yeni Resim Uzantıları Nelerdir?

Google Ads, sisteme yeni bir özellikler daha ekleyerek resim uzantıları hizmete sunmaya başladı. Mayıs 2021'den itibaren tüm reklamverenlerin kullanımına sunulan bu yeni uzantı, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) metin reklamınızın yanında küçük bir resim görüntüler.

Resim Uzantıları Nedir?

Resim (image) uzantıları, Google Ads'deki yeni bir reklam uzantısıdır. Aşağıdaki örnek görselde gösterildiği gibi, resim uzantısı SERP'de metin reklamınızın yanında küçük bir fotoğraf olarak görünür.Resim, reklam mesajınızı tamamlar ve reklamınıza görsel bir öğe getirir. Başlangıçta beta sürecinde yalnızca belirli reklamverenler tarafından kullanılabilen bu resim uzantısı, artık dünya genelindeki tüm reklamverenlerin kullanımına sunulmuştur. Bu duyuru, Mayıs 2021'de Google Marketing Canlı Yayını sırasında geldi.  Google'ın galeri reklamları gibi diğer son yeniliklerine benzer şekilde , resim uzantıları yalnızca mobil cihazlarda gösterilmeye uygundur.

Yeni bir özellik oldukları için, bu uzantıların performans etkinliği hakkında henüz çok sayıda veri mevcut değildir. Ancak, reklamlarınızın SERP'de öne çıkmasına yardımcı olduklarından, resim uzantılarının mobil tıklama oranını (TO) artırmasını ve sitenize daha fazla trafik çekmesine yardımcı olmasını bekliyoruz. 

Ayrıca, Google son zamanlarda SERP düzeni değişikliklerini denediğinden, bu resim uzantılarının biçimi, organik arama sonuçlarıyla nelerin geleceğinin bir göstergesi olabilir.

Tüketiciler, görsel çalışmaları metin ve bilgilerle birleştiren online reklam deneyimlere alıştı. Google bu değişime görsel SERP özellikleri geliştirerek , organik listelere favoriler ekleyerek ve görsel içeriği arama sonuçları sayfasına dahil etmek için başka taktikler ekleyerek yanıt verdi.

Resim uzantılı reklamlar, gelecekte organik listelemelerin nasıl görüneceğini potansiyel olarak taklit edebilir.

Resim özellikleri

En Boy Oranı

 

Dosya Biçimleri

PNG, JPG, statik GIF

Resim Çözünürlüğü

 

Maksimum Dosya Boyutu

5.120 KB

Önerilen resim güvenli alanı

Önemli içeriğinizi resmin merkezindeki %80'lik alana yerleştirin.

En Boy Oranı

Zorunlu mu?

Kare (1x1)

Evet

Yatay (1,91x1)

İsteğe bağlıdır, ancak kullanılması önerilir

En Boy Oranı

Minimum Piksel

Önerilen Piksel

Kare (1x1)

300 x 300

1200 x 1200

Yatay (1,91x1)

600 x 314

1200 x 628

       

Not: Resim uzantıları oluşturduğunuzda, reklamcılık ya da diğer ticari amaçlar için kendi adınıza kullanmak üzere bu resmin tüm yasal haklarının size ait olduğunu ve resmi Google ile paylaşma iznine sahip olduğunuzu onaylarsınız.

Resim Uzantılarını Nasıl Oluştururum?

Daha önce yalnızca reklam grubu tarafından uygulanabilirken şimdi Resim uzantıları artık kampanyalara da eklenebilir.

Hesabınızdaki "Tüm Kampanyalar" görünümüne geçiniz.

Reklamlar ve Uzantılar sekmesini seçin

Uzantılar'a geçin ve yeni bir uzantı eklemek için mavi artı düğmesini tıklayın.

Resim Uzantısı seçeneğine tıklayın.

Bu yeni bir ekran getirecek

"Ekle" açılır menüsünün altında, Kampanya veya Reklam Grubu'nu seçin

Ardından, belirli kampanyaları veya reklam gruplarını seçmek için mavi bağlantıyı tıklayın

Açılır kutuda, resim uzantısını/uzantılarını eklemek istediğiniz her bir kampanyayı veya reklam grubunu seçin.

Bitti'yi tıklayın

Dahil etmek istediğiniz tüm reklam gruplarını veya kampanyaları seçtikten sonra resimlerinizi yüklemeniz gerekir. Görseller kutusundaki mavi artı düğmesini tıklayın, Yükle sekmesine gidin ve reklamınızın yanında görüntülemek istediğiniz dosyaları seçin.

Yüklemeye hazır resim dosyalarınız yoksa, web sitenizin URL'sini girebilirsiniz; Google, gereksinimlerini karşılayan resimler için sitenizi tarar.

Diğer reklam uzantıları gibi, resim uzantılarınızın da kaydedildikten sonra Google tarafından onaylanması gerekir. Onaylandıktan sonra resimler, mobil SERP'de reklamlarınızın yanında görünmeye başlayacaktır.

Etkili Resim Uzantısı Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler?Hem resim uzantılarını hem de dinamik resim uzantılarını kullanılmalı. Dinamik resim uzantıları henüz beta aşamasında. Her reklamveren için açık değil.

Hesap düzeyinde, reklam grubu düzeyinde ve kampanya düzeyinde ekleyebilirsiniz.

En az benzersiz 3 görsel ekleyiniz.


Hem kare (1x1) hem de yatay, hem de (1,91x1) resimler kullanmakta fayda var.

Resimlerin başlıkları ve açıklamalarla aynı şekilde alakalı olması gerekir.

Harekete geçmeye teşvik edecek görselleri tercih edilebilir.
Görsel üzerindeki içeriğin kalitesi önemlidir. Basit bir arka plan fotografı ile geçiştirmeyin.

Size en uygun tarzı belirlemek için farklı görsel denemeler yapın.

Maliyet

Arama sorgusu yapan bir kullanıcı resim uzantınızı tıkladığında arama ağı metin reklamlarına benzer şekilde TBM temelinde ücretlendirilirsiniz.

Tüm Reklamverenlere Ne Zaman Sunulacak?


Resim uzantıları nihayet tüm Google Ads reklamverenlerinin kullanımına sunuldu. Bu özellik Mayıs 2021'e kadar beta sürümündeydi, ancak artık her Google Ads hesabı bu uzantıları kullanmaya uygundur.

Eklemenize ilgi çekici bir görsel kazandırmak ve öne çıkmasına yardımcı olmak için resim uzantılarını mümkün olan en kısa sürede uygulamanızı öneririz.

Google Ads hesabınızı optimize etmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Yaratıcı Web Sitesi Pazarlamacılığının işletmenizin Google Ads'den en iyi şekilde yararlanmasına nasıl yardımcı olabileceğini görün. Ayrıca bugün bir teklif isteyebilirsiniz.

02 Haziran 2021