Performance Max Nedir?

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Performance Max Nedir?
...
Performance Max Nedir?
Performance Max Nedir?

Çok daha fazla müşteriye görünür olmak ve hedeflenenden daha fazla dönüşüm sağlamak isteyen kullanıcılar için çözüm sunan Performance max tüm Google ADS envanterlerine tek bir kampanya üzerinden ulaşılmasına olanak tanır.

Performance Max Nedir

Bu kampanya ile diğer kampanyalar arasında bazı temel farklar bulunur. En temel ayrılıklardan biri ise Google’ın reklam veren tarafından sunulan veriler sayesinde kampanya hedeflemesinin yanı sıra yayınlanmasını da otomatikleştirmesidir. Belirlenmiş olan dönüşüm hedefleri bu sayede artar.

Performance Max Ne İşe Yarar?

Google’ın otomasyon teknolojilerini birleştirme gücüne sahip olan performans max, akıllı teklifi kullanır ve performansı da eş zamanlı olarak kanallar arasında optimize eder. Bu sayede dönüşüm ve değer sağlama konusunda kendisinden bekleneni verir.

Performance Max Kampanyası Özellikleri

Performance max kullanılacağı zaman özellikle reklam ve dönüşüm hedefleri söz konusu ise sağlanan reklam öğelerinin izleyici sinyallerinin yanı sıra istek doğrultusunda oluşturulan veri akışları aracılığı ile desteklenmesi mümkün olur.

Bunun yanı sıra kullanıcılar kampanyalarının performansını artırmak istediklerinde performance maxı tercih edebilir. Bu kampanya sayesinde elde edilebilecek sonuçlardan bazıları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Kampanya performansı en üst düzeye taşınabilir.
 • Reklamların hangi kanallarda görüneceği konusunda kampanyalar ile sınırlı kalınmaz.
 • Tek bir kampanya aracılığı ile Google’a ait tüm reklam kanalları üzerinde kolayca erişim imkânı doğar.
 • Ek erişim ve dönüşüm değeri sağlanır.
 • Dönüşüm ve erişim değeri sağlanırken anahtar kelime bazlı arama ağı kampanyalarının ötesinde hareket kabiliyeti doğar.

Bu kampanya hedeflere ulaşmak için dönüşümleri artırmanın yanı sıra dönüşüm değerlerini artırmak amacı ile teklif ve yerleşimleri optimize edebilmek için dijital öğrenim modellerini tercih eder. Kullanıcının işletme için hangi tür dönüşümlerin değerli olduğunu tespit ettiği durumlarda veri sunması halinde kampanya performansı da olumlu yönde etkilenir.

Google ADS Otomasyonu Ne İşe Yarar?

Google ADS otomasyonu kullanıldığında potansiyel müşterilerin bulunması kolaylaşırken hedef büyütmek isteyen kullanıcılar için iyi bir deneyim sunulur. İşletme hedeflerinin yanı sıra ölçülmek istenen dönüşümler bu sayede elde edilebilir.

Otomatik olarak ulaşılabilecek veriler sayesinde de kullanıcı deneyimi iyileştirilebilir. Google ADS sayesinde kampanya performansında istenilen yüksek artış yakalanabileceği gibi en uygun teklif aracılığı ile en uygun reklam da kullanıcıya sunulur.

Google ADS aracılığı ile görünür olmak isteyen kullanıcıların tüm hedeflerine tek bir kanaldan ulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Potansiyel müşterilerin yanı sıra dönüşümlerin artması için de Google ADS faydalı sonuçları ile öne çıkmaktadır.

Müşterilerin bulunduğu yerde karşısına çıkmak isteyen ürün ve hizmet satıcıları bu sayede site trafiğindeki artış aracılığı ile diledikleri dönüşümü elde edebilmektedir. Satışları olumlu yönde etkileme gücüne sahip olan sistem otomatik olarak artış yakalanmasına yardımcıdır.

Akıllı Teklif

Akıllı teklifler ilişkilendirme teknolojisi ile birleştirilen sistem bütün açık artırmalara uyarlanabilen doğru tekliflerle ilişkilendirilebilir. Yapay zekanın geliştirdiği ürünler arasında akıllı teklifler de yer alır. Akıllı teklifleri dönüşüm mantığı ile uygulanan çeşitli teklif stratejilerinin bir araya gelmesi oluşturmaktadır. Akıllı teklifleri ortaya çıkaran teklif stratejileri şunlardır:

 • Hedef EBM,
 • Hedef ROAS,
 • Geliştirilmiş TBM.

Performance Max Kampanyası

Performance max kampanyası kullanılırken hangi temel özelliklere sahip olduğunun bilinmesi gerekir. Bu kampanyanın kapsadığı özellikler onu işlevsel hale getirmektedir.

URL genişletme özelliği hedeflenen en iyi performansı sağlamak için müşterinin maksadına uygun bir açılış sayfası seçmeye yaramaktadır. Asset grupları reklam formatları yerine kullanılan ve performance max tarafından tercih edilen varlıklardır. Bu varlıklar tek bir tema veya hedef kitle ile ilgili olabilmektedir. Birden fazla grubu kampanya başına oluşturabilmek mümkündür.

Kitle sinyalleri sayesinde ise her kampanyanın bir hedefleme grubu olduğu düşünülerek Google’ın kimi hedeflemesi istendiğine bağlı fikir vermesi açısından kitleler seçilebilir. Bu sayede reklamlar otomatik şekilde hedeflere dönüşüm sağlayabilecek kişilere gösterilir. Kitle sinyalleri aracılığı ile optimizasyonun hızlanması da mümkün olur.

Bu sayede optimizasyon bu kitlelerin dışına da iletilebilir hale gelir. Veriler benzer davranışları sergileyen tüketicilerin tespit edilmesinde kullanılırken yeni müşterilerin karşısına çıkma ihtimalini de artırır. İşletme ürün ya da hizmet pazarlaması yapacağı zaman bu uygulama sayesinde daha fazla kişiye erişebilir duruma gelir.

Reklam uzantısı olarak bilinen extensionslar da eklenebilir. Kampanyanın bir diğer özelliği de hedeflere uygun uzantı biçimleri önermesidir.

Performance Max Kampanyası Raporlama Nedir?

Performance max raporlaması sayesinde makine deneyiminin ne tür veriler sunduğu anlaşılabilir. Stratejilerin ayarlanması, yeni stratejilerin geliştirilmesi sürecinde bu veriler değer taşır. Raporlama sayesinde kullanımda olan sinyaller ve performans dökümü elde edilir. Performance max ile yapılabilecek raporlamalar şunlardır:

 • Kampanya performansları,
 • Konum performansları,
 • Performansla ilgili günün saati, haftanın günü gibi veriler.

Performance Max Kampanyası ile Yapılamayan Raporlamalar

Performance max kampanyası aracılığı ile bazı raporlamalar yapılamamaktadır. Kullanıcı birden fazla sayıda asset grubu ekleyebilse de buna uygun bir performans raporlaması yapılamamaktadır. Ayrıca hedefleme konusunda da henüz bir raporlama yapılamamaktadır.

Performance max kampanyası ile yapılamayan raporlamalardan biri de cihaz performansı hakkında veri elde etmektir. Performance max sayesinde Google’ın geniş kullanım alanından yararlanılabilmektedir. 

Reklam verenler açısından ağın genişletilmesi ve daha fazla sayıda kullanıcı ile etkileşime geçilebilmesi sağlanır. Bu sayede firmanın kendisini kullanıcılara tanıtması kolaylaşır. Marka değerine sahip olmak isteyen işletmeler açısından bu veriler oldukça önemlidir.

Ürün ya da hizmet satıcıları bu sayede görünürlüklerini artırabilecekleri gibi potansiyel müşterilerinin de dikkatini çekmeyi başarabilir. İşletmelere birden fazla kanalı kullanma imkanı sunan bu kampanya daha fazla erişimin yanı sıra görünürlük açısından da kendisinden bekleneni fazlası ile verir.

Performance Max Nasıl Kullanılır?

Performance max kullanılırken Google ADS’de bir kampanya oluşturmak gerekir. Bu kampanyanın hedefi de Performance Max olmalıdır. Kullanıcının daha sonra hedef kitlesini, bütçesini ve reklam kreatif öğelerini ayarlaması gerekir. Bu süreçte kullanıcı şunları yapabilir:

 • Açık kampanya amaçları ve hedeflerini tanımlamak,
 • Kişiselleştirilmiş reklamları sunabilmek adına dinamik reklam optimizasyonlarından yararlanmak,
 • Kampanya performansını düzenli olarak takip ederken veriler doğrultusunda ayarlamalar yapmak,
 • Performansın optimizasyonunu artırmak için farklı reklam ögelerini deneyimlemek,
 • Stratejiler üzerinde ayar yapmak ve geliştirmek bunun için de Google ADS uzmanları ile irtibatta olmak.

Performance max kullanıcıların hedef kitlesine erişebilmesi noktasında çok sayıda kanal ve format yardımı ile destek olur. Dijital reklamcılık konusunda ürün ve hizmet pazarlamacılarının işlerini kolaylaştıran bu uygulama sayesinde kampanya performanslarında beklenen artış yakalanabilir.

İşletmenin büyüme hedeflerine ulaşması, çok sayıda kullanıcı ile etkileşime geçebilmesi bu sayede kolay hale gelmektedir. Kullanıcıların dijital reklamcılıktan en verimli şekilde yararlanmasına olanak tanıyan performance max iyi bir kullanıcı deneyimi sunması bakımından da değerli bir uygulamadır.

Performance max kampanyalarında dikkat edilmesi gerekenler arasında ise reklam kreatifi ve mesajlar ilk sırada yer alır. Bunların kampanya hedefleri ile uyumlu olması istenilen sonucun elde edilmesinde etkilidir.

Bunun yanı sıra hedef kitle segmentasyonuna da dikkat edilmelidir. Dönüşüm izleme ve ilişkilendirme, test ve optimizasyon, Google ADS uzmanları ile hareket etmek de dikkat edilmesi gerekenlerden bazılarıdır. Ayrıca izleme ve raporlamanın da ihmal edilmemesi gerekir.

18 Ekim 2023