Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması

  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması
...
Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması
Long-Tail Anahtar Kelime Araştırması

Genel olarak anahtar kelimeler, arama motoru optimizasyonu ve tıklama başına ödeme kampanyalarının temelini oluşturmaktır. Dijital pazarlama, satış ortaklığı pazarlamaları, Google Reklamları ve daha pek çok alanda kullanılan anahtar kelimeler, genelde arama motorları sonuç sayfalarının sonucunda yer alan sayfa sıralamalarını ve PPC kampanyalarının başarı oranını belirlemektedir. 2016 yılın itibariyle, Google gün içinde 5,5 milyar arama gerçekleştirmekteydi, bu sayı bugün daha da büyük oranlarda olmaktadır.

Bir anahtar kelime, kısa ya da uzun kuyruklu yani long- tail bir anahtar kelime olabilir. İçinde iki ya da üçten fazla kelimenin olduğu anahtar kelimeler uzun bir kuyruk olarak kabul edilmektedir. Eğer, bir arama terimi üçten az kelime içeriyorsa, genellikle odak anahtar kelime veya kısa kuyruk anahtar kelime olarak kabul edilmektedir.

Long - Tail Kelimesi Nedir?

Anahtar kelime araştırması yaptığı zaman bu kapsamda farklı anahtar kelime uzunluklarının arama hacimleri analiz edildiği zaman kuyruklu olan anahtar kelimelerin, long tail yani uzun kuyruklu arama terimlerine oranla daha yüksek oranda aylık aramaya sahip olma olasılığı oldukça yüksektir. Görünüş olarak bakıldığı zaman daha az popüler olmalarına rağmen, long tail keywords anahtar kelimeler genelde web sitenize daha fazla hedeflenmiş olan trafik getirmektedir.

Bununla birlikte daha kısa anahtar kelimelere ya da odak anahtar kelimelere oranla daha iyi dönüşüm sağlar. Bunun sebebi, long-tail anahtar kelimelerin daha spesifik arama amacını ifade etmesi ve genellikle dönüşüm hunisinin daha aşağısındaki kişiler tarafından kullanılmasıdır.

Long- Tail Anahtar Kelime Özellikleri

Long-tail kelimelere örnek verecek olursak, bir ürün satın alabilecek bir kişi, anahtar kelime araştırmasına ürünün ismini yazar ve arama sorgusuna yapabilir, ardından en iyi ürün 2023 şeklinde arama yapabilir. Bunun sonrasında ürünün özelliklerini daha uzun bir şekilde yazarak, devam edebilir. Bu örnekteki gibi arama yapanlar tam olarak ne satın almayı istediklerini anlamaya başladıklarında dönüşüm hunisinde daha da aşağılara inerler.

Çevrimiçi olarak içerik üreten, yazılım, mal ya da hizmet satan bu kadar fazla kişinin long-tail anahtar kelimeler bulmak için çok fazla çalışma yapmasının ana nedeni budur. Hedef kitlenizin çevrimiçi arama yaparken kullandığı arama terimlerinin türünü ve amacını anlayarak, long- tail anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturabilirsiniz. İçeriğinizin ilgili arama terimleri için Google sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak ve web sitenize en doğru kitleyi çekecektir.

Long- Tail Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

İnsanlar online web sitesine ait bilgi ararken hangi Google anahtar kelimelerini kullandıklarını anlamanın pek çok yöntemi vardır. Bu veriler için de en popüler kaynaklardan biri Google anahtar kelime planlayıcı aracı olmaktadır. Google Ads kampanyaları oluşturan kişilere göre uyarlanmış bir araç olmaktadır. Nadiren long-tail anahtar kelimeler gösterir. Bunun yerine, long-tail anahtar kelimelerin ana kaynağı Google otomatik tamamlamadır. Bunlar eski adı ile Google Suggest olmaktadır. Otomatik tamamlama arama önerileri de bir kullanıcı sorgusu için en ilgili önerileri üreten Google algoritması tarafından meydana getirilmektedir.

Anahtar kelimeleri Google arama kutusuna manuel olarak yazmak ve otomatik tamamlama işlevinde görünen kelime öbeklerini kopyalamak mümkün olsa da, anahtar kelime aracını kullanarak long-tail anahtar kelimeleri elde etmek çok daha kolay ve hızlı olmaktadır. Bu kullanışlı SEO aracı, arama teriminizi alır ve farklı harf ve sayılarla birlikte Google arama kutusuna yerleştirir. Sonrasında da oluşturulan bu anahtar kelime önerilerini kopyalar ve 750'den fazla uzun kuyruklu arama ifadesinin bir listesi ile sonuçlanabilir.

Anahtar Kelime Aracı

Long-tail anahtar kelime araştırması için en iyi SEO araçlarından biridir. Sadece, gerçek zamanlı olarak Google arama önerilerinden elde edilen gerçek anahtar kelimeler üretmektedir. Google'da normal bir anahtar kelime araması yaptığınız zaman, görebileceğiniz maksimum öneri sayısı beş ile sınırlı olmaktadır. Anahtar Kelime Aracı ise Google'da tek bir arama terimi için yirmi kadar anahtar kelime çekecektir. Keyword Tool'un ücretsiz sürümü, her arama terimi için size 10 adete kadar uzun anahtar kelime gösterecektir.

Ücretli anahtar kelime aracı Pro, bir tek arama terimi için Google otomatik tamamlamadan 20 adete kadar anahtar kelime üretmektedir. Bundan daha önemlisi, Google'dan alınan istatistikleri sağlayarak, anahtar kelimelerde kullanıcı analizine de destek olacaktır. Google reklamlarında uzun anahtar kelimeler için son 12 aya ait arama hacmi verilerini, tıklama başı maliyeti ve anahtar kelime rekabet düzeyini göreceksiniz.

Long-Tail Anahtar Kelimeler Seo Ve Ppc Kullanım

SEO ve PPC için içerik oluşturma ve metin yazarlığı için kanıtlanmış en iyi uygulamalardan biri, long-tail anahtar kelimeler kullanmaktır. İçeriğinizin gerçek kullanıcı sorgularını da hızlı bir şekilde yanıtlamasını sağlar. SEO için uzun olan anahtar kelimeler kullanırken, makalelerinizin başlığında ve de meta açıklamalarında anahtar kelimelere yer verilmelidir. İlgili anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını sayfanızın ana gövdesine, başlıklarına ve resim alt etiketlerine eklemelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili olarak da Google anahtar kelimelerinin sadece metninizi okuyan kişiler için anlamlı olduğunda kullanılması gerektiğini de dikkate almaktadır.

PPC reklamcılığı işlemleri yapıyorsanız, long-tail anahtar kelimeler kullanmakta çok büyük fayda sağlayabilirsiniz. İşiniz rekabetçi ise ya da tıklama başına maliyet yüksek ise, seçilen uzun anahtar kelimeleri hedefleyecek lazer odaklı reklamlar meydana gelebilir. Reklamlarınız için de bu durum daha yüksek tıklama oranı ve de kalite puanı sağlayacaktır. Genelde pek çok deneyim sahibi reklam veren kişiler tarafından rekabette başarılı olmak için kullanılan başka bir taktik, Google otomatik tamamlamadan uzun anahtar kelimeler bulmak ve bunları reklam kampanyalarına negatif anahtar kelimeler olarak eklemektir. Sonuç olarak, istenmeyen ilgili aramalar bölümü gösterimlerin ve tıklamaların reklamlarınızın performansını etkilemeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Long- Tail Anahtar Kelimelerin Seo İçin Önemi

Genel olarak, long tail anahtar kelime kelimelere odaklanmak isteyebileceğiniz iki ana neden vardır. Bunlardan biri uzun anahtar kelimeler o kadar rekabetçi değildir. SEO söz konusu olduğunda, long-tail kelimeler, kısa ana terimlerden çok daha az rekabetçidir. Bu durumda onların sıralamasını kolaylaştırmaktadır. Örneğin, bağlantı kurma şeklinde olan kısa kuyruklu bir anahtar kelimenin Google arama motorunda 6 milyardan fazla sonucu vardır. Başka bir neden de uzun kuyruklu olan anahtar kelimelerin dönüşüm oranları çok yüksektir. Üstelik bu aramalar sadece daha uzun değil, aynı zamanda daha spesifiktirler.

Gelişmiş anahtar kelime araştırma eğitimi, uzun anahtar kelimeleri, kısa anahtar kelimeleri ve aradaki her şeyi öğrenebilecek derinlikte olmaktadır. SEO için long tail anahtar kelimeleri nasıl seçersiniz? Bu durumda da bir sürü uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulunmaktadır. Bu kapsamda, sayfa İçi SEO, işe yarayan uygulanabilir teknik ise içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimelerin nasıl ve nerede kullanacağınızı göstermektedir.

Genel olarak web sitenizde rakiplerinize karşı koymak için boğuşmak için kolayca sıralayabileceğiniz anahtar kelimeler bulunmaktadır. Piyasada yer alan güvenebileceğiniz en doğru arama hacmine sahip verilerin olması da son derece önemlidir. Her açıdan bütün trendleri analiz etmek ve içeriğinizi potansiyel müşterilerinizin görmek istediklerine göre uyarlamak için long tail kelime araştırmaları çok önemlidir. Yerel SEO çalışmalarınızı optimize etmek, Dünya çapında çok fazla yerde yerel SERP sonuçlarını ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak da çok önemli bir yere sahiptir.

Seo
01 Mart 2023