Google Reklam Bütçe Yönetimi ve Optimizasyonu

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Reklam Bütçe Yönetimi ve Optimizasyonu
...
Google Reklam Bütçe Yönetimi ve Optimizasyonu
Google Reklam Bütçe Yönetimi ve Optimizasyonu

Google reklam bütçe yönetimi ve optimizasyonu, özellikle e – ticaret faaliyetleriyle ürün veya hizmet satışında bulunan ve ürün/hizmet satışını artırmayı hedefleyen işletmeler için oldukça önemlidir. Google reklamlarında bütçe yönetiminin nasıl yapılması ve süreç içinde ne tür optimizasyonlara başvurulması gerektiğine değinmeden önce “Google Reklam” kavramını incelemek gerekir.

Google Reklam Bütçe Yönetimi ve Optimizasyonu

Google reklam söze konu olduğunda Google ADS akla gelir. Zira Google’ın reklamcılık hizmetleri Google ADS servisi üzerinden verilir. Bu bakımdan, Google ADS servisinin ne olduğunu özetlemek faydalı olacaktır. Google ADS veya eski adıyla Google AdWords, reklam veren kullanıcıların reklamlarını, kullanıcıların aradığı kelimelerle ilişkilendirerek; arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almasını sağlayan reklamcılık hizmetidir.

Google Reklamları için Efektif Bütçe Yönetimi

Google reklamları için efektif bütçe yönetiminin nasıl yapılacağına birkaç farklı yanıt vermek mümkün. Bu nedenle, olası senaryolar üzerinden nasıl bir strateji oluşturulabileceğine değinelim. Eğer tıklama başına ödeme reklamcılığına yeni adım atmış ve bu reklamcılık modeli hakkında bilgi sahibi değilseniz küçük bir bütçe ayırarak deneme yanılma yolunu tercih edebilirsiniz.

Fakat özellikle belirtmemizde fayda var ki, bilgi sahibi olmadığınız ya da sınırlı bir bilgiye sahip olduğunuz bir reklam modelini keşfetmek için test bütçesi ayırmak ve ayrılan test bütçesiyle deneme yanılma yolunu tercih etmek başarılı sonuçlar vermeyeceği gibi bütçe planlaması ve yönetiminde önemli kavramları öğrenememenize yol açar.

Bütçe planlaması ve yönetimine ilişkin önemli kavramları öğrenmek ve bu sayede reklam bütçesini efektif bir biçimde yönetmek istiyorsanız, kampanya hedefinizi ve hedef kitlenizi başarılı bir şekilde tespit etmeli, tanımlamalı ve ne kadar harcama yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Şu halde, Google reklamlarında bütçenin en iyi şekilde yönetimi için nasıl bir aksiyon alınması gerektiğine değinelim.

Google Reklam Bütçesi En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Google reklam bütçesini efektif bir biçimde kullanabilmeniz için hedef kitlenize dair kapsamlı, çok yönlü, dikey bir değerlendirme yapmalı ve değerlendirme sonucunda elde ettiğiniz bulgulardan hareketle hedef kitlenize dair gerçekçi bir portre çizmelisiniz. Hedef kitleniz özelinde yapmanız gereken bu değerlendirme çerçevesinde tespit etmeniz gereken başlıca edimler ve durumlar şunlardır: hedef kitlenizin;

 • Davranışları,
 • Davranışlarını belirleyen faktörler,
 • İlgi alanları,
 • Coğrafi konumu,
 • Kullandığı cihaz türü.

Bütçenizi doğru kullanabilmek için tespit etmeniz gereken edimler ve durumların bazılarını sıraladık. Artık bir sonraki adıma geçebiliriz. Öncelikle ne amaçla reklam kampanyası düzenlediğinizi belirlemeniz gerekir. Bu belirleme olmaksızın bütçe hesaplamak mümkün değildir. Dolayısıyla, sizi reklam kampanyası düzenlemeye iten temel motivasyonunuz belirgin olmalıdır.

Temel motivasyonunuzu belirledikten sonra hedef kitlenizin kimlerden oluştuğunu ve ne istediklerini bilmeniz gerekir. Google ADS için ayıracağınız bütçe, sektörünüzün anahtar kelimesinin maliyeti ve internet sitesi dönüşüm oranı gibi çeşitli bileşenlere bağlı şekillenir. Bu aşamada unutmamanız gereken en önemli husus, maksimum tıklama başına maliyetinizi doğru ayarlamanızın ne denli önemli olduğudur.

Belirlediğiniz anahtar kelimelerin Tıklama Başına Maliyetlerini kullanarak, reklamlarınıza en az yüz tıklama maliyetinin ne olacağını merak ediyorsanız minimum bir bütçe ayırabilirsiniz. Fakat, ne denli fazla ödeme yaparsanız, gelecekte vereceğiniz reklamlarınız daha fazla karlılık için o oranda optimize edilir. İşletmelerin ilk etapta kusursuz şekilde optimize edilmiş reklamlar düzenlemesi son derece güçtür.

Dolayısıyla, bütçenizi zarara uğratmaksızın başarılı sonuçlar elde etmeniz adına profesyonel yardım almanız, sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Reklam kampanyanızın ilk birkaç haftasına, reklamlarınızı uzun vadeye göre optimize etmeye yardımcı olacak faydalı veriler elde ettiğiniz bir test süreci olarak yorumlamalısınız. Bu aşamada uzman ve profesyonel yardımına başvurmak, sürecin hızlandırmanın en efektif yollarından biridir.

TBM, müşteri değeri, dönüşüm oranı ve tıklama oranı gibi metrikler hakkında yeterli veriler elde ettikten sonra, kar getirmesi kuvvetle muhtemel reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Şayet kampanyalarınıza yüksek miktarda harcama yapıyorsanız, iyi bir dönüşüm oranına sahip olabilir ve ölçeklendirilmeyi hak eden kampanyanıza daha fazla harcama yaptıktan sonra daha cazip reklam ödemeleri elde edebilirsiniz.

Yüksek getirisi bulunan reklam kampanyalarınız için ne denli yüksek harcama yaparsanız, o nispette dönüşüm oranı elde edersiniz. Şimdi, Google reklam bütçe yönetimi ve optimizasyonu sürecinde bilmeniz gereken bir başka önemli adıma geçelim. İnceleyeceğimiz bu adım, düzenlenen reklam kampanyası karşılığında beklenen geliri hesaplama aşamasıdır.

Beklenen geliri hesaplamak için öncelikle geçmiş verilerinize dayanarak ortalama sipariş değerinizi belirlemeniz ve dönüşüm oranını tespit etmeniz gerekli. Bu değer, müşterilerinizden herhangi birinin, internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden verdiği her bir siparişe karşılık harcadığınız ortalama para miktarını ifade eder.

Açıklamamız gereken bir diğer kavram ise dönüşüm oranıdır. Dönüşüm oranı, reklamınıza tıklayan ve ödeme yapan tüketicilerin yüzdesidir. Müşteri başına maliyeti bildiğiniz takdirde, pazarlama sürecinde ne kadar bütçe ayıracağınızı daha isabetli ve kolay anlayabilir ve bu sayede daha fazla kar elde edip edemeyeceğinizi tespit edebilirsiniz. Fakat ayıracağınız bütçeyi sürdürülebilir bir şekilde devam ettirebilmek için, satışa sunduğunuz ürünün veya hizmetin yüksek karlı olduğunda emin olmanız önemlidir.

Google Reklam Yönetiminde Profesyonel Yardımın Önemi

Google reklam yönetimi ve optimizasyonu öğrenilebilir ve uygulanabilir olmakla birlikte, başarılı sonuçlara ulaşılabilmesi adına profesyonellik ve uzmanlık gerektiren kapsamlı bir süreçtir. Bu nedenle birçok işletme, ürün veya hizmet satışında artış yaşamak ve finansal hedeflerini gerçekleştirmek için yardım aldığı Google reklamları için uzman ajanslara başvurur. Peki, uzman bir ajanstan yardım almanın önemi nedir?

 • Google arama reklamlarına ilişkin rekabet araştırması yapmadan önce pazar araştırması yapar; markanızın hizmet verdiği pazarı inceler ve efektif reklam stratejileri kurgular.
 • Markanızın Google networkünde yer alan partner web siteleri üzerinde görüntülü reklamlarının düzenlenmesine yönelik planlar yapar.
 • Google Arama Ağı reklamlarında kullanılmak üzere hedef kitlenizi markanız ile buluşturacak kelimelere ilişkin analiz yapar.
 • Reklam kampanyası ile birlikte elde edilen trafiğin yönlendiği sonuç sayfalarına özel optimizasyon çalışmaları sağlar.
 • Google Arama Ağır reklam networkünde markanızın hangi anahtar kelimeler üzerinden rekabet edeceğini tespit eder.
 • Markanıza ait dijital projelerin dönüşüm oranı optimizasyonlarını süreklilik çerçevesinde sistematik olarak geliştirir.

Google reklam ajansı, Google reklamları ile daha fazla ve efektif müşteri kazanılmasına yardımcı olur. Bilindiği üzere ücretli arama reklamcılığı işletmeler için oldukça önemlidir. Google, ücretli arama reklamcılığının öncülerinden olup, ADS servisi ile inanılmaz sayıda kullanıcıya yani potansiyel tüketicilere ve daha fazlasına dokunulabilmesine olanak tanır.

Dijital ekosistemde yaygın kullanılan bir reklam modeli olan Google ADS, kullanıcılara sunduğu reklamcılık hizmeti için herhangi bir bütçe sınırlaması öngörmez. Bu nedenle, arama motorlarında müşterilerinizin arayabileceği anahtar kelimelere reklamlar vermek ve müşterilerinizi internet sitenize yönlendirmek, sonuçta satış hacminizi artırmak tamamen sizin elinizde.

26 Haziran 2023