Google Reklam A/B Testleri ve İyileştirme Çözümleri

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Reklam A/B Testleri ve İyileştirme Çözümleri
...
Google Reklam A/B Testleri ve İyileştirme Çözümleri
Google Reklam A/B Testleri ve İyileştirme Çözümleri

Pazarlama stratejilerinin nasıl kurgulandığı, dönüşüm oranından kazanca, maliyet optimizasyonundan marka farkındalığına kadar çok sayıda metriği doğrudan etkiler. A/B testi de pek çok ölçme ve değerlendirme testi gibi pazarlama stratejisi kurgulanırken yararlanılan, daha güçlü ve başarılı bir yol haritası çizilmesi adına iyileştirilmesi gereken yönleri gösteren bir ölçme ve değerlendirme testidir.

Google Ads A/B testi ile ilgili görsel

Google reklam A/B testleri ve iyileştirme çözümleri özelinde kaleme alınan içeriğimizin, ziyaretçilerimizce dikkatle incelenmesini tavsiye etmekteyiz. İçeriğimiz; Google reklamlar, A/B testleri, iyileştirme çözümleri dahil olmak üzere dijital pazarlamanın önemli aktörlerine değinmekte, işletmelere yönelik performans artışı sağlayacak niteliktedir. A/B testlerinin başlıca uygulama alanları ise şunlardır:

 • Reklam yerleşimi,
 • Logo,
 • Banner,
 • İçerik,
 • Buton,
 • Sayfa yerleşimi,
 • Eyleme çağrılar,
 • Bileşenler,
 • Footer.

A/B testlerine ilişkin merak konusu hususlara mercek tutmadan önce özellikle belirtmek gerekir ki, gerek A/B testi uygulanması gerekse test sonuçlarının değerlendirilmesi ve buna göre yol haritası belirlenmesi işlemlerinde, Google reklam ve iyileştirme çözümlerinde deneyim, yetkinlik ve uzmanlık sahibi profesyonellerden yardım alınması en doğru yaklaşım olacaktır.

A/B Testi Nedir?

Dijital pazarlama terminolojisinde ve uygulamada “Bölünmüş Test” olarak da kullanılan A/B testi; iki farklı çevrim içi sayfanın ögelerinin yan yana konularak hangisinin en iyi sonucu verdiğini gözlemlemek amacıyla kullanılır. Söz konusu test sayesinde ziyaretçilerinizin hangi tasarım ve yöntemle daha sıkı bir etkileşim kurduğunu görebilir, buna göre aksiyon alabilirsiniz.

A B testi nedir adlı görsel

A/B Testi Nasıl Yapılır? Adım Adım

Örneğin A isimli bir bülten aboneliğine sahipsiniz. Abone sayısında artış sağlamak amacıyla, bülteninizde çeşitli güncellemeler, iyileştirmeler ve revizyonlar yapmak istiyorsunuz. Bu değişikliklerin nasıl bir etki uyandıracağını somut bir şekilde gözlemleyebilmek için farklı ögelerden oluşan bir başka bülten oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz bu yeni bültenin adı ise B olsun.

Her iki bülteninizi de ziyaretçilerinize 50/50 olacak şekilde göstermelisiniz. Bir diğer ifadeyle, A isimli bülteninizi ziyaretçilerinizin belirli bir kısmına, B isimli bülteninizi ise ziyaretçilerinizin kalan kısmına sunmalısınız. Ziyaretçilerinizin davranışlarına bakarak, söz konusu bültenler arasında bir karşılaştırma yapabilir; hangi bültenden daha verimli sonuçlar elde ettiğinizi net bir biçimde görebilirsiniz.

Uyumlulaştırma testi olarak da bilinen A/B testi, somut durumun koşullarına ve karşı karşıya kalınan sorunlara göre farklı olabilir. Ancak, genel olarak her bir durumda geçerli olan bazı ortak adımlar söz konusu. A/B testi yapabilmek için -durum ve sorun fark etmeksizin- takip edilmesi gereken başlıca adımları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Adım: Verileri Toplayın.

Çözmek istediğiniz, iyileştirmeyi arzuladığınız sorunları tespit edin ve Google Analytics gibi çeşitli araçlar yardımıyla veri toplayın.

 • Adım: Hedef Belirleyin

Hedefiniz, takip etmeniz gereken ölçüyü belirleyeceğinden dolayı mutlaka net olmalı. Net bir hedef, dikkatinizi farklı ögelerin dağıtmasına da engel olacaktır.

 • Adım: Varsayım/Tahminde Bulunun

Net bir hedefe ve test edebileceğiniz doğru değişkenlere sahipseniz, belirli bir değişkenin nasıl bir değişime yol açacağını da kestirebilirsiniz. Örneğin bağlantıya tıklama oranını yükseltmek için daha dikkat çekici ve aksiyon almaya teşvik edici bir renk kullanmak istiyorsunuz. Her bir rengi denemek yerine başarılı sonuçlar verebileceğini düşündüğünüz renkler üzerine varsayımlar geliştirin.

 • Adım: Değişken Belirleyin

A/B testi, iki farklı ögenin karşılaştırılmasına dayanır. Bu bakımdan, A ögesine karşıt veya alternatif oluşturması adına B ögesi belirleyin. Her iki ögeyi test ederken, test etmek istediğiniz bölüm haricindeki tüm unsurların aynı olduğuna yani değişmez ögeler olduğuna emin olun.

 • Adım: Testi Uygulayın

A/B testi yaparken her iki versiyonu da aynı anda, eş zamanlı şekilde uygulayın. Uygulamayı yapacak yani değerlendirmeyi tercihleri ile somutlaştıracak kitleyi ise adil bir şekilde belirleyin.

 • Adım: Sonuçları Analiz Edin

Test bittikten ve sonuçları veri olarak kaydettikten sonra bu verileri değerlendirmeye, analiz etmeye başlayın. Elde ettiğiniz verileri doğru okumanız, iyileştirmeyi düşündüğünüz sorunu giderebilmeniz adına başarılı adımlar atabilmeniz için çok önemli.

A/B Testinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

A/B testi de diğer ölçme ve değerlendirme araçları gibi mutlak doğruyu göstermeyebilir. Zaman zaman hatalı sonuçlara götürebilir. Testin olabildiğince isabetli sonuçlar vermesi için kaçınılması gerekli bazı davranışlar söz konusu. Aşağıda sıralanan davranışlardan kaçınmanız halinde A/B testi ile olabilecek en sağlıklı, tutarlı ve doğru bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Temel verileri toplarken acele etmemeli, yeteri kadar veri topladığınızdan emin olmalısınız.
 • Belirli sebeplerden dolayı başvurulan A/B testini uygulamadan önce, uygulamayı düşündüğünüz sorunun gerçek bir sorun olup olmadığını, A/B testi uygulamaya değer bir problem olup olmadığını iyice değerlendirin.
 • Aynı anda birden fazla test yapmayın. Yalnızca bir test üzerine odaklanın.
 • Test süresini optimumda tutmaya özen gösterin. Gereğinden kısa ya da uzun süren testlerle sağlıklı sonuçlar elde etmek çok güç.
 • Testi, ulaşılması gereken bir hedef olarak değil, yolculuk olarak düşünün ve başarısız olduğunuzda pes etmeyin.
 • A/B testi uygulaması sırasında doğru araçlardan yardım alın. Veri ve bilgi bakımından yanlış sonuçlar verme olasılığı yüksek araçlardan yararlanmayın.

A/B Testi Neden Önemlidir?

Planladığınız gibi ilerlemeyen, beklentilerinizin altında kalan, problemli veya daha yüksek verimle işlev göstermek istediğiniz herhangi bir öge üzerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz A/B testi, ilgili öge üzerinde iyileştirme çalışmaları yapılabilmesi ve bu sayede daha yüksek verim ve performans elde edilebilmesi için isabetli sonuçlar sunar.

A/B Testi İçin En İyi Araçlar

A/B testi bakımından kusursuz işlev gösteren bir araç olmamakla birlikte, dijital pazarlama uzmanları tarafından sıkça başvurulan, görece başarılı sonuçlar sunan araçlar da yok değildir. Bu araçlara geçmeden önce özellikle belirtmek gerekir ki, her bir araç sektöre, endüstri alanına, tercih edilen pazarlama yöntemine ve sanal mağaza hacmine göre farklı sonuçlar verebilir.

A/B Testi Araç Adları

İşlevsel Özellikleri

VWO

Analiz yapmak, farklı ve yeni fikirler geliştirmek ve test uygulamak için popüler bir A/B testi aracı olan VWO; genellikle kurumsal şirketler ve küçük – orta ölçekli işletmelerce yaygın kullanılır. Optimizasyon çalışmalarını takip etmek, kampanyaları yürütmek ve birçok faaliyeti yerine getirmek için gereken özelliklere sahip olmasıyla ön plana çıkar.

Optimizely

Dijital pazarlama uzmanlarınca sık kullanılan bir diğer A/B testi aracı ise Optimizely’dir. Optimizely, A/B testlerinin yürütülmesi adına örneklerin bölümlere ayrılması, hedeflenmesi ve analiz yapılması için ideal bir özellik paketine sahiptir. Gerek masaüstü gerekse mobil kullanımı oldukça idealdir.

Google Optimize

Google Analytics ile entegre bir şekilde çalışan Google Optimize, oldukça başarılı bir A/B testi platformudur. Kendi görsel editörüne sahip olan bu araç, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından sıkça kullanılır. Ayrıca, özelliklerin tamamından yararlanmak isteyen kullanıcılar için bir de ücretli standardı vardır ki bu standardın adı Optimize 360’tır.

AB Tasty

AB Tasty daha çok büyük ölçekli işletmeler düşünülerek geliştirilmiş bir A/B testi platformudur. İçeriğinde bulunan çok sayıda ve çeşitli özellikler, hacimli işletmelerin ihtiyaç duyduğu birçok ögeyi barındırmasına olanak tanır. Ayrıca, görsel editörü ve testlerin yürütülmesi amacıyla geliştirilmiş olan otomatik uygulama işlevselliği ile eşsiz bir kullanım deneyimi sunar.

Clickflow

Clickflow, arama motoru optimizasyonu deneyimini artırmak amacıyla geliştirilmiş, içerisinde yer alan özellikler sayesinde A/B test takibini kolay kılan, pratik kullanılabilmesiyle öne çıkan bir araçtır. Özellikle gösterim sayısı yüksek, fakat tıklama oranı düşük olan fırsatların kolaylıkla bulunabilmesi adına Google Search Console hesabı ile senkronize çalışır. Bu araç yardımıyla bir SEO testi başlatmak için “yeni test” butonuna tıklamak ve ilgili alana URL yazmak yeterlidir.

 

31 Temmuz 2023