Google Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  1. Ana Sayfa
  2. Google Ads
  3. Google Hakkında Bilmeniz Gerekenler
...
Google Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Google Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ürün ve hizmetlerinizi geniş kitlelere tanıtmanızı sağlayan reklam seçeneklerini mutlaka değerlendirin. Bu seçenekler arasında en çok kullanılan elbette Google reklamları oluyor. Küçük ve orta ölçekli yüz binlerce firma bu reklamlar ile işini büyütüyor ve satış hedeflerini yakalıyor.

Google'da Nasıl Reklam Verilir?

Google’a reklam vermek için öncelikle bir gmail hesabı açmanız gerekiyor. Ücretsiz olarak açabileceğiniz gmail hesabınız ile birlikte adwords hesabı da açmanız lazım. Sonrasında adwords hesabınıza giriş yaparak reklam vereceğinizi internet sitesinin adını yazın ve reklam kampanyanızı oluşturun. Bu aşamadan önce günlük reklam bütçenizi belirlemenizde fayda var. Aynı zamanda sizden anahtar kelime de isteneceği için önceden hangi kelimelerle arama yapıldığında reklamınızın görünmesini istediğinizi belirleyin. Açılan sayfada çeşitli ayarlamalar yapabilirsiniz. Hedef kitleniz, teklifiniz, reklamınızı ve ödeme bilgileriniz gibi alanları doldurun. Böylece Google’da nasıl reklam verilir sorusunun yanıtını uygulamalı olarak öğrenmiş ve reklam kampanyanızı oluşturmuş olacaksınız.

Google Reklam Fiyatları ve Ücretleri Ne Kadar?

Google reklam fiyatları hangi kelimeleri seçtiğinize bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Hatta yapılan aramalar dahi Google reklam fiyatları ve ücretleri ne kadar sorusunun yanıtını değiştiriyor. Dolayısıyla net bir rakamdan ya da rakam aralığından söz etmek sizin için yanıltıcı olacak. Genel olarak ücretlerin tıklama başına 7 kuruş ila 4 TL arasında değişebildiğini söyleyebiliriz. Fakat 4 TL reklam ücreti olarak bir üst sınır olarak düşünülmemelidir. Bazı reklamlar için daha yüksek bir rakam da söz konusu olabiliyor. 

Google Reklamı Vermek İçin Nasıl Bir Uzman ya da Ajans ile Çalışmalıyım?

Google reklamları ile işinizi büyütmek ya da satış hedeflerinize ulaşmak için bu alanda yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmanız gerekiyor. Bu noktada akıllara gelen ilk soru Google reklamı vermek için nasıl bir uzman ya da ajans ile çalışmalıyım oluyor. Öncelikle beklentilerinizi ve hedeflerinizi mutlaka destek aldığınız uzman ya da ajans ile paylaşmanız gerekiyor. Bu sayede sizin için çok daha doğru bir strateji belirleyebilirler. Çalışacağınız uzmanın ya da ajansın Google reklamlarıyla ilgili yenilikleri takip ediyor olması da önem taşıyor. Sürekli olarak yenilenen bir platformdan söz ediyoruz. Elbette bilgilerin güncel olması oldukça mühim!

Bununla birlikte tarafınıza günlük, haftalık ya da aylık olarak rapor gönderebiliyor olmalıdır. Düşük bir bütçe ile reklam veriyor olsanız dahi bu bütçeyi en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak yönlendirmeleri size yapabilmelidir. Google reklam modelleri arasında sektörünüze, ürün ya da hizmetlerinize en uygun modeli seçebilmeli ve bütçenizi bu reklam modeli için kullanmanızı sağlayabilmelidir. Bunun için reklamınızın doğru hedeflenmiş olması gerekir ki bu da profesyonellik gerektiriyor. Dolayısıyla tercih edeceğiniz uzman ya da ajansın tüm bu beklentileri karşılayabilen bir profesyonelliğe ulaşmış olması lazım.

Google Reklam Paketi Var mı?

Daha önce Google reklamlarından faydalanmamış olanlar Google reklam paketi var mı sorusunun yanıtını da merak ediyor. Bütçenizi en doğru şekilde kullanmanızı sağlayacak olan Google reklam paketleri ve çeşitli promosyonlar var. Aynı zamanda Google alışveriş reklamları bölümünde firmanızın görünmesini sağlayacak olan Google reklam paketlerinden de faydalanma imkanına sahipsiniz. Ürün ve hizmetlerinizin daha fazla sayıda kişi tarafından görünmesini sağlayan Google Alışveriş Reklamları, fiyat bilgisi gibi detayların da görünmesini sağlar. Google tarafından çeşitli promosyon kodları da dağıtılıyor. Bu kodları kullanarak da hesabınızda biriken kredilerden faydalanabilirsiniz.

Adwords Promosyon Kodu Ne Kadardır ve Nasıl Kullanılır?

Promosyon kuponu olarak da bilinen Adwords promosyon kodu ne kadardır ve nasıl kullanılır konusuna da değinelim. Ancak öncesinde promosyon kodu talep etmenin bir yolunun olmadığı bilgisini de sizlere aktaralım. Promosyon kodunun ne kadar olacağı da bazı kriterlere göre değişiyor. Örneğin “50 TL harcayın, 100 TL promosyon kazanın” şeklinde promosyon teklifleri de olabiliyor.

Promosyon kodunu kullanmak için Google Ads hesabınıza giriş yapın. Sonrasında ayarlar simgesine tıklayın ve “faturalar ve ödemeler” sekmesine tıklayın. Sol bölümde açılan menüde “ayarlar” bölümüne tıklayın. Sayfanın alt kısmında “promosyon kodlarını yönet” yazan bir bölüm göreceksiniz. Buraya tıklayarak kodu ilgili alana yazın ve “kaydet” yazan yere tıklayın. Bu bölümden promosyonları ve kredilerinizin durumunu da görüntüleyebilirsiniz.

Google Reklam Verirken Nerelere Dikkat Etmeliyim

Google reklamlarında en önemli unsur hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Aslında bu tüm reklam stratejilerinde önem taşıyor ancak Google reklam verirken nerelere dikkat etmeliyim konusu söz konusu olduğunda en önemli unsura dönüşüyor. Reklam verme amacınızı da net bir şekilde belirlemiş olmalısınız. Ürün/hizmet tanıtımı, marka tanıtımı, kampanya duyurusu, marka bilinirliğini arttırma gibi pek çok amaçla reklam verilebiliyor. Ayrıca hangi reklam modelini seçmeniz gerektiğine de dikkat etmelisiniz. Bu konu biraz da hedef kitleniz ile ilgili olarak netleştirilmelidir.

Anahtar kelimeleriniz dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur. Ürün, hizmet ya da markanız ile ilgili olan, aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bunun için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlardan yardım alabilirsiniz. Google Keywords Planner bunlardan biridir. Reklamınızın bu unsurlar kapsamında doğru hedeflenmiş olduğundan eminseniz yayınlayabilirsiniz.

Google Reklamı Vermeden Önce Nasıl Bir Araştırma Yapmam Gerekir?

Reklam vermeden önce rakiplerinizi gözden geçirmenizde fayda var. Hangi reklam modellerini tercih ettikleri, hangi anahtar kelimelerle reklamlarını hedefledikleri gibi konular, Google reklamı vermeden önce nasıl bir araştırma yapmam gerekir sorusunun ilk yanıtıdır. Hedef kitlenizi en doğru şekilde belirleyebilmeniz için de bir araştırma yapabilirsiniz. İnterneti kullanım deneyimleri en doğru reklam modelini daha kolay seçmenizi sağlar. Anahtar kelimelerin aranma hacimleri yine gözden geçirmeniz gereken konular arasında yer alıyor.

Reklam Verdiğimde Üst Sırada Çıkabilir miyim?

Elbette her firmanın amacı Google sıralamasında en üste çıkmaktır. Dolayısıyla reklam verdiğimde üst sırada çıkabilir miyim sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Bunun için reklamınızı oluştururken bazı kriterlere dikkat etmeniz, bazı unsurları en doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Örneğin Google Adwords’un nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Sistemin nasıl işlediğini bilmeniz, ilk sıraya çıkmak için doğru hamleleri yapmanızın yolunu açar. Ayrıca bu reklamlarda en efektif sonucu anahtar kelimelerle alırsınız. Anahtar kelime kullanımı sizi ilk sıraya taşıyacak en önemli unsurdur. Tavsiyemiz, Google Adwords uzmanından destek almanız olacak.

Google Sertifikalı İş Ortağı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Merak edilen Google sertifikalı iş ortağı olduğunu nasıl anlarım sorusunu da yanıtlayalım. Söz konusu firmanın Google iş ortağı olduğunu anlaması için bir link paylaşması gerekiyor. Bu linke tıklandığında Google Partner Rozeti sayfada olmalı! Elbette link ajanslara göre değişkenlik gösterebilir.

08 Ekim 2019