Google ADS Otomatik Teklifler Nelerdir?

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google ADS Otomatik Teklifler Nelerdir?
...
Google ADS Otomatik Teklifler Nelerdir?
Google ADS Otomatik Teklifler Nelerdir?

Google algoritmaları milyonlarca veriyi kullanıcılara sunarken kendi bünyesinde birtakım taramalardan geçirdikten sonra bu verileri dolaşıma sokar. Verilerin Google tarafından doğru anlaşılması, yararlı bulunması, paylaşılmaya değer görülmesi sinyallerin de Google’a doğru iletildiği anlamına gelir.

Google Ads Otomatik Teklifler Nelerdir

Ürün ve hizmet pazarlaması sırasında ihtiyaç duyulan reklam kampanyalarının verimli olması, yüksek performans elde edilebilmesi için Google’a ait reklam platformlarında sürekli varlık göstermek ve güncelliği korumak gerekir.

Bunu sağlamak için çeşitli uygulamalar geliştirilmektedir. Ürün ya da hizmet pazarlaması yapılırken kullanılabilecek doğru yöntemler sayesinde daha fazla kullanıcı ile etkileşime geçilebilir.

Google ADS ile Görünür Olmak

Google ADS ile farklı biçimlerde görünür olmak istendiğinde tüm hedeflere tek bir yerden ulaşılabilir. Bu sayede potansiyel müşterileri ve dönüşümleri artırmak kolaylaşır. Yüksek kalitede potansiyel müşteri bulmayı kolaylaştıran Google ADS sayesinde çevrimiçi satışlarda da artış yakalanabilir.

Müşteriler nerede ise onların karşısına orada çıkmak için gerekli olan Google ADS sayesinde site trafiğinde artış yakalanarak satışlar olumlu yönde etkilenebilir. Mağazalara müşteri çekmek için gerekli olan sistem bu sayede satışlarda otomatik olarak artış yakalanmasına yarar.

Ürün ya da hizmet pazarlaması yapılacağı zaman marka değerine sahip olmak, markayı daha fazla kişi ile buluşturmak gerekir. Erişimin yanı sıra etkileşimin artmasında Google ADS’nin katkısı göz ardı edilmemelidir. Markayı müşterilerin karşısına doğrudan çıkarmak için Google ADS kullanılır.

Uygulamanın etkileşimini artırmak ve yeni müşterilerle etkileşim kurmak için de Google ADS doğru çözüm önerileri sunar. İşletmenin gücü olma özelliğine sahip olan Google ADS sayesinde müşterilere nerede olursa olsun ulaşılabilir.

Google ADS ekosisteminde yer almak isteyen kullanıcılar doğru zamanda ve doğru yerde olduklarında dönüşümlerini artırabilir. İşletmenin ya da sunulan ürün ve hizmetlerin doğru tanıtımı yapılacağı zaman Google ADS’den yararlanılabilir.

Mevcut kullanıcılarla yeniden etkileşim kurmak, uygulama içi işlemleri artırmak ve tüm hedeflere tek bir yerden ulaşabilmek için Google ADS ekosistemini kullanmak daima avantaj yaratır.

Akıllı Teklifler Ne İşe Yarar?

Akıllı teklifler sayesinde doğru tekliflerin bütün açık artırmalara uyarlanması kolaylaşır. Gelişmiş yapay zekâ teknolojisinin ürünlerinden biri olan akıllı teklif özelliği dönüşüm tabanlı bir grup teklif stratejisinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır.

Hedef EBM, hedef ROAS, geliştirilmiş TBM teklif stratejileridir ve bunların bir araya gelmesi akıllı tekliflerin ortaya çıkmasına yardımcıdır. Açık artırma alanında yararlanılan çok sayıda sinyal bu stratejiler tarafından kullanılmaktadır. Bu stratejiler aşağıdaki verilere ulaşmayı kolaylaştırır:

 • Cihaz,
 • Konum,
 • Günün saati,
 • İşletim sistemi,
 • Dil,
 • Pazarlama listesi  verilerine ulaşıldığında her aramanın diğerinden farkı net olarak ortaya konur.

Otomatik Teklif Özelliği

Otomatik teklif özelliği performans hedeflerine ulaşma konusunda önemli bir süreci kolaylaştırır. Manuel uygulamanın tersine belirli reklam gruplarının ve anahtar kelimelerin güncellenme ihtiyacı bu sayede ortadan kalkmaktadır.

Otomatik teklif stratejileri sayesinde tıklamalar artabileceği gibi görünürlük, dönüşüm gibi çok sayıda unsur da olumlu yönde etkilenir. Sistem kullanıldıkça öğrenme özelliği sayesinde sürekli kendini geliştirmesi bakımından da oldukça işlevseldir.

Otomatik Teklif Stratejileri

Otomatik teklif stratejileri sayesinde belirlenen kampanya hedefleri üst seviyelere taşınabilir. Google bu uygulama ile kullanıcı analizlerini kısa sürede tamamlar. Kullanıcıların demografik yapısı, konum bilgileri, işletim sisteminin ne olduğu, arama gün ve saatleri analiz edilerek veri olarak değerlendirilir.

Tekliflerin otomatikleştirilmesi halinde yeniden manuel olarak güncelleme ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır. Anahtar kelimenin her açık artırmada değişebilmesinin yanı sıra teklifler de otomatik olarak belirlenmektedir.

Otomatik teklif stratejilerinin bir diğer özelliği de geçmiş verileri analiz etme kabiliyetidir. Bu sayede gelecekteki tekliflerin yönlendirilmesi kolaylaşır. Bu sistem avantajlarının yanı sıra dezavantajları olması bakımından da değerlendirilmesi gereken uygulamalar bütününden oluşur. Arama reklamlarının yanı sıra görüntülü reklamlar için de kullanılabilen otomatik teklif stratejileri makine mahareti ile yapıldığından uygulamada ek yöntemler de devreye sokulabilir.

Otomatik Teklif Stratejisi Türleri

Site ziyareti artışı istendiğinde tıklamaları artırma yolu ile teklifler kullanıcı bütçesine uyumlu olarak çok defa tıklanacak şekilde ayarlanabilir. Görünürlük artışı sağlanacağı zaman hedef gösterim payı stratejisi kullanılır. Bu strateji yalnızca arama ağında sunulmaktadır.

Belirlenen hedeflere daha fazla sayıda dönüşüm için hedef EBM ile çok sayıda dönüşüm almak için teklifler belirlenebilir. Bazı dönüşümler beklenenden daha fazla maliyetli olabileceği gibi maliyet daha az da olabileceğinden bu stratejinin önemi büyüktür.

Hedef ROAS ise belirlenen reklam harcamaları sayesinde elde edilen gelir hedefi için teklifleri belirlemeye yarar. Reklam harcamalarından elde edilen gelir hedefi karşılama bu strateji sayesindedir.

Dönüşümleri artırma teklif stratejisinin gücü ise dönüşümler için optimizasyon yapabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu stratejide aynı zamanda ROAS belirleme seçeneği de mevcuttur. Dönüşüm değeri artırma stratejisinin kullanılması halinde artırmak istenen alan vurgulanır. Harcama ise belirtilen bütçe değeri ile sınırlandırılır.

Dönüşüm değerini artırma stratejisi sayesinde kampanyadan en fazla dönüşüm değerinin nasıl alınacağı planlanır. Bu sayede bütçenin ne oranda harcanması gerektiğine dair bir bütçe elde edilebilir.

Dönüşüm değerini artırma stratejisi de artırılmak istenen alanı vurgulama özelliğine sahip olurken harcama konusunda belirlenen bütçe ile sınırlı kalmayı hedeflemektedir.

Akıllı Stratejilerin Faydaları

Google’un önemli özelliklerinden biri de geçmiş arama davranışlarını dikkate almasıdır. Bu sayede dönüşüm olasılığı üzerinde fikir oluşturabilir. Arama davranışları ve bağlamsal veriler Google açısından önemli kabul edilir. Tarama yaparken bu unsurları göz önünde bulundurur.

Dönüşüm olasılığının yüksek görünmesi halinde Google teklifleri artırırken akıllı teklifler sayesinde dijital pazarlamacılar için zaman kazanılmış olur. Manuel görevler ve özellikle teklif belirleme stratejileri dijital pazarlamacılar açısından oldukça fazla zaman tutan çalışmalar kapsamında yer alırken akıllı stratejiler bu süreyi kısaltır.

Ayrıca akıllı teklifler sayesinde son tüketicinin satın alma sebebine göre açık artırmalar sırasında anlık teklif verilebilir. Bu uygulama da kampanya performansı üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir.

Otomatik Teklif Stratejisi Oluşturma

Otomatik teklif stratejisi oluşturmak istendiğinde tek bir kampanya için ya da birden fazla kampanya için bu işlem yapılabilir. Bu işlem yapılacağı zaman aşağıdaki adımlar takip edilir:

 • Öncelikle yeni bir kampanya oluşturulur,
 • Kampanya ayarlarından oluştur veya değiştir seçeneği tıklanır,
 • Teklif stratejileri belirlenir.

Teklif stratejileri yönetileceği zaman ya da oluşturmak ve bunları incelemek için Google ADS hesabından araçlar simgesine tıklanması ve bölüm menüsünden de bütçeler ve teklif menüsüne giriş yapılması gerekir. Daha sonraki adım ise teklif stratejileri olmalıdır.

Akıllı Stratejiler

 • Kullanıcı amacına bağlı olarak açık artırma sırasında teklif verilebilir,
 • Geniş bağlamsal sinyalleri avantajlarından biridir,
 • Akıllı stratejilerin gelişmiş optimizasyon özellikleri başarılı çalışmalar yapılmasını sağlar,
 • Dijital pazarlamacılar açısından manuel yapılan işlemlerde kaybedilen zamanı kazandırması önemli bir avantajdır.

Akıllı Stratejiler ve Dezavantajlar

Akıllı stratejilerin sahip olduğu avantajlar kullanımı konusunda öncelikli olarak tercih edilmesine yol açar. Bununla birlikte sahip olduğu dezavantajların da doğru anlaşılması gerekir. Kullanım sırasında dezavantajlarının bilinmesi bu yönde tedbir alınmasını ve farklı çözümler üretilmesini kolaylaştırır.

 • Manuel kontrole daha az yer vermesi akıllı stratejilerin dezavantajlarından biridir.
 • Bu stratejiler artan maliyet potansiyeli oluşturabilme özelliğine sahiptir.
 • Öğrenme döneminin uzun olması da bir diğer dezavantajıdır.
26 Ekim 2023