Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

  1. Ana Sayfa
  2. Google Ads
  3. Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri
...
Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri
Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Google veya diğer arama motorlarında herhangi bir konuyla ilgili arama yapıp alakasız sonuçlar aldığınız olmuştur illa ki. Herkesin başına gelebilen bu durumdan reklam verenler olarak kaçınmak çok önemli. Aksi takdirde ilgisiz anahtar kelimelerde boş yere reklam gösterimi yapıp kampanya bütçesini boş yere harcamış olursunuz.

Peki hiç merak ettiniz mi, bu durum neden oluyor? Ve reklam veren olarak önüne nasıl geçebiliriz? İşte rehber niteliğindeki bu yazıda merak edilenlere cevap vereceğiz.

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri

Sorunun sebebi Google Ads algoritmasının benzer anahtar kelimelerle sizin hedef kelimeleriniz arasında bir örüntü olduğu şeklinde tahmin yürütüyor olmasıdır. Malum, Google aldığı paraya bakar ve size söz verdiği reklam gösterimini sağlamak için gerekli önlemleri almadıysanız ilgisiz anahtar kelime aramalarında da reklamlarınız çıkabilir. Reklam veren olarak yapmanız gereken alakasız kelimelerde gösterimi en aza indirmek olmalı. Aksi halde hem kalite puanınız düşer, hem de reklama tıklayan ziyaretçilerin müşteriye dönüşme oranı azalır. Para kaybedecek olmanız da cabası.

İşte tam da bu sebeple Google Ads’te reklam kampanyası yürütürken yine Google tarafından sunulan anahtar kelime eşleştirmelerini kullanmak çok önemli. Bu rehberde bahsi geçen özelliğin nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz. Böylece farklı anahtar kelime eşleştirme türlerini ve nasıl çalıştıklarını öğrenebileceksiniz.

Anahtar Kelime Eşleştirme Türleri Nelerdir?

İsminden de anlaşılacağı üzere anahtar kelime eşleştirme özelliği sayesinde Google’a seçmiş olduğunuz anahtar kelimelere ne kadar bağlı olduğunuzu göstermiş olursunuz. Benzer kelimeleri filtreleyebilir, farklı kategorilerde listelenebilecek sektörünüzle alakalı kelimeleri kara listeye alabilir ve reklam gösterimini kısabilirsiniz. Yani potansiyel müşteriler sadece sizin belirlemiş olduğunuz kelimeyi arattıkları takdirde reklamlarınızı görürler.

Anahtar Kelime Eşleştirmesi Yapmak Neden Önemli?

Reklam kampanyalarının genel verimliliğini doğrudan etkileyebilen anahtar kelime türleri, alakasız sektörlerde reklam gösteriminin önüne geçip daha verimli bir çalışma yapabilmenizi sağlar. Aksi takdirde Google reklamlarınızı daha esnek bir şekilde, farklı kelime gruplarında da görüntüleyecektir.

Toplamda üç farklı anahtar kelime eşleştirme türünden bahsedilebilir. Bunlar yapılan aramalarda reklamlarınızın gözüküp gözükmeyeceğine karar verebilirsiniz. Daha ilgili kullanıcı gruplarına ulaşma noktasında anahtar kelime eşleştirmelerinden faydalanmak mutlaka önem taşır.

Örnek üzerinden anlatırsak konu daha iyi anlaşılabilir. Diyelim ki “Silikonlu LED şerit” kelimesi için bir kampanya yürütüyorsunuz. Eğer herhangi bir kelime eşleştirmesi kısıtlaması getirmezseniz Google reklamlarınızı “su geçirmez LED şerit, dikey dizgi LED şerit, hortum şerit LED” gibi kelime aramalarında da gösterebilir. Sattığınız LED şerit su geçirmez değilse, bu kelime aramalarında yapılan gösterimler boşa gidecektir. Alakanız olmayan, sattığınız ürünlerin tanımını tam olarak karşılamayan aramalarda gösterim almak CTR oranınızı düşürecektir.

Başka bir örneği “Klima gazı dolumu” kelimesi için verebiliriz. Sadece otomobiller için klima gazı dolumu yapan bir işletmeniz varsa ev ve işyerlerinde kullanılan klimalar için verilen gaz dolumu hizmetiyle ilgili arama yapan ziyaretçilere reklam gösterimi yapmanın size hiçbir faydası olmayacaktır. Kelimenin tam manasıyla boş yere para harcamış olursunuz. Bunun yerine Google Ads’e “Reklamlarımı yalnızca ‘otomobil klima gazı dolumu’ kelimelerinde göster” şeklinde bir sinyal vermeniz daha verimli reklam kampanyaları yürütebilmenizi mümkün kılacaktır.

Bunun yolu da anahtar kelime eşleşmesi yapmaktan geçiyor. Reklamlarınızın çıkacağı her bir anahtar kelimeyi bu şekilde belirleyebilir, harici benzer kelime gruplarında gösterimi durdurabilirsiniz.

Anahtar Kelime Eşleştirme Türleri Nelerdir?

Daha önceki paragraflarda bahsettiğimiz üzere toplamda 3 farklı kelime eşleştirme türü var. Bunlar geniş eşleşme, sıralı eşleşme ve tam eşleşmedir. Bunların tam olarak ne anlama geldiğini ise yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Geniş Eşleşme

Bu anahtar kelime eşleştirme türünde Google’a hedef anahtar kelimenizle alakalı benzer kelime gruplarında da reklam gösterimi yapabileceği mesajını vermiş olursunuz. Bir diğer deyişle Google kendi algoritması yardımıyla esnek hareket ederek farklı kelimelerde de reklamınızı yayınlayacaktır.

“Sulama sistemleri” anahtar kelimesinin hedeflendiği bir reklam kampanyası yürüttüğünüzü farz edelim. Eğer geniş eşleşme özelliğini aktif ederseniz “Sulama sistemi tamiri, valf tamiri, tarımsal sulama sistemleri, peyzaj hizmetleri” gibi benzer kelime öbeklerinde de reklamlarınız görüntülenebilir. Bu kelimeleri Google tamamen kendisi seçer. Siz yalnızca bunu yapabilmesi için kendisine izin vermiş olursunuz.

İlk bakışta çok mantıklı gibi duruyor, değil mi? Neticede arama motoru devi sizin yerinize hizmetlerinizle alakalı olabilecek farklı kelimelerde de reklamlarınızı çıkartıyor. Peki ya Google’ın seçtiği bu anahtar kelimeler sizin hizmet veya ürün gamınızda yer almıyorsa? Ziyaretçilerin geçmişte yapmış olduğu web aramaları, sitenizdeki içerikler veya reklam kampanyasındaki farklı anahtar kelimeler baz alınarak Google bu kelimeleri belirleyecektir.

Bu yönüyle biraz riskli olduğunu kabul ederek geniş eşleşme özelliğini kullanmakta fayda var. Gerektiği anda negatif anahtar kelime listesi belirleyerek sizinle alakası olmayan kelimeleri filtrelemeniz sizin yararınızadır. Özellikle kısıtlı bütçeyle reklam çalışması yapan işletme ve bireysel müşterilerimize geniş eşleşme yerine hedef anahtar kelime gruplarını kendilerinin belirlemelerini tavsiye ediyoruz.

Sıralı Eşleşme

Geniş eşleşme ile tam anahtar kelimenin bir birleşimi olarak tarif edebileceğimiz sıralı eşleşme, orta büyüklükte bütçeye sahip reklam verenler için önerdiğimiz bir yöntem. Sıralı eşleşmede asıl anahtar kelimenin içinde geçtiği öbeklerde reklam çıkarabilmeniz mümkün.

Örnek verirsek daha iyi anlaşılabilir. Diyelim ki hedef anahtar kelimemiz “pimapen tamiri” olsun. Eğer sıralı eşleşme özelliğini aktif hale getirirseniz “pimapen tamir fiyatları” veya “pvc pimapen tamiri” gibi kelimelerde de reklamlarınız yayınlanacaktır.

Diğer tüm eşleştirme türlerinde olduğu gibi sıralı eşleştirmenin de avantaj ve dezavantajları var. İki veya üç kelimeden oluşan cümle tarzı aramalarda çok etkili sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Daha fazla ziyaretçi ve potansiyel müşteriye ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Ancak geniş eşleştirmeye kıyasla daha spesifik bir eşleştirme türü olduğu için dikkati elden bırakmamakta fayda var. Yine de iyi bir reklam kampanyası yürütmek için ihtiyaç duyacağınız yeni anahtar kelime gruplarını bu eşleştirme türüyle toplayabilmeniz mümkün.

Tam Eşleşme

Evet, geldik anahtar kelime eşleştirme türlerinin sonuncusu olan “tam eşleşme”ye. Tarife gerek var mı bilmiyoruz, çünkü ismi zaten bu eşleşme türünün ne olduğunu gayet iyi açıklıyor. Bu seçenekte reklam görsel ve metinleriniz yalnızca birebir belirtmiş olduğunuz anahtar kelime aratıldığı zaman çıkar. Yine örneği “pimapen tamiri” örneğinden verecek olursak, “Arnavutköy pimapen tamiri” veya “pimapen tamiri nasıl yapılır” gibi geniş eşleştirme kelime gruplarının hiçbirinde reklamınız görüntülenmeyecektir.

Eğer çok spesifik bir kategoride faaliyet gösteriyorsanız mutlaka tam eşleşmeyi kullanmanız önemli. Mesela bu “otomotiv klima gazı dolumu” olabilir. Ev ve işyerlerindeki klimalara gaz dolum hizmeti vermiyorsanız illa bu kelimenin birebir aranması şartını Google Ads’te belirleyebilmeniz mümkün.  

Reklamlarınızın çıkacağı kelimeler üzerinde tam hakimiyet kurmak istiyorsanız kullanmanız gereken tam eşleşme olmalı. Kulağa hoş gibi geliyor olsa da bir süre sonra bu durum kampanyalarınızı kısıtlayıcı hal alabilir, bizden söylemesi. Neticede yeni anahtar kelime gruplarını keşfetmek şirketiniz için faydalı olacaktır. Tam eşleşmeyi kullandığınız takdirde bundan vazgeçmiş olursunuz. Ancak hedeflemiş olduğunuz kitleye birebir ulaşma imkânınız da olacaktır. Kullanıp kullanmama noktasında kararı verecek olan sizden başkası değildir.

28 Haziran 2024