Başarılı Ve Etkileyici Logo Nasıl Yapılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Başarılı Ve Etkileyici Logo Nasıl Yapılır?
...
Başarılı Ve Etkileyici Logo Nasıl Yapılır?
Başarılı Ve Etkileyici Logo Nasıl Yapılır?

Başarılı ve etkileyici bir logo oluşturmak için kişisel veya profesyonel logo çalışmalarını da beraberinde getirmektedir. Doğru logo stili, yazı tipi, simgeler ve renk kombinasyonları bulmanıza yardımcı olacak olan platformlardan yararlanmakta son derece önemli olmaktadır.

Kullanımı kolay tasarım aracı ile gerçekten beğendiğiniz tasarımı seçebilirsiniz. Yüzlerce tasarım seçeneğini kullanarak işinize en uygun olanı rahatça bulabilirsiniz. Bütün bu süreçler sadece birkaç tıklama ile 10 dakikaya kadar sürede tamamlanmaktadır.

Çevrimiçi mağaza sahibi kişiler pazarın potansiyelini de göz önüne aldığı zaman çok iyi bir logonun büyük önem taşıdığının farkındalardır. Logonun entegre edilmesi süreçlerinde e-ticaret işiniz için mükemmel logoyu kendi başınıza oluşturmanın bazı önemli adımları olmaktadır. Bu kapsamda profesyonel, yaratıcı ve niteliksel logoyu zahmetsiz bir şekilde tasarlamak için logo tasarımı oluşturma süreçleri çok önemlidir.

Logo Tasarım Süreci: Adım Adım Rehber

Genel olarak logo, online mağazanızı ziyaret edenlerin görmüş olduğu ilk görsel unsur olmaktadır. Görsel iletişim, metinsel içerikten çok daha güçlü olmaktadır. Bu şekilde logonuz, internet kullanıcılarının siteniz ve şirketiniz ile ilgili sahip olacağı algı üzerinde kaçınılmaz bir şekilde etkiye sahip olacaktır.

Başarılı Ve Etkileyici Logo Nasıl Yapılır?

Nitelikli özellikte olan bir logo, profesyonelliğinize tanıklık etmekte ve ziyaretçi için de ilk güven işareti olmaktadır. İnternet kullanıcıları, sitenize göz atmaya ve potansiyel olarak ürünlerinizi satın almaya daha meyilli olacaklardır. Bunun yanında optimize edilmiş olan bir logo, işletmenizin büyüklüğü algısını da büyük oranda artıracaktır.

E-ticaretinizi yönetecek olan tek bir kişi olsanız bile, hedef kitle, sitenin arkasında yer alan daha büyük ve birbirine de sıkı sıkıya bağlı bir ekip olduğunu hissedeceklerdir. Ayrıca işletmenizin uzun yıllar daha ayakta kalacağını da düşüneceklerdir. Logo oluşturma süreçlerinde çok farklı adımlar bulunmaktadır. Peki, logo nasıl yapılır?

Logonuzla Marka Kimliği ve Mesajını Yansıtın

Marka kimliği ya da markalaşma, son yıllarda şirketler için çok önemli bir özellik haline gelmektedir. Bir markayı rakiplerinden ayıran ve müşteriler için unutulmaz kılan şeydir. Ancak marka imajınızı tanımlamak, özellikle yeni işletmeler için bazen zorlu bir süreç haline gelebilir. Bu konuda logonuz ile markanızı kolay bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Marka adınız seçildikten sonra sıra işletmenizi görsel bir şekilde temsil eden bir logo tasarlamaya gelir. Logo, hedef kitlenin şirket hakkında göreceği ve hatırlayacağı ilk unsur olduğu için, marka kimliğinin temel bir unsurudur. Bu kapsamda çok başarılı bir şekilde oluşturulan logo basit, kolay bir şekilde tanımlanabilir ve de akılda kalıcı olmaktadır.

Estetik bakımdan hoş olurken bunun yanında işletmenin güçlü yanlarını ve kişiliğini de yansıtmalıdır. Bunun için de logonuzda kullanılan renkler, şekiller ve tipografi dikkate alınması gereken önemli unsurlar olmaktadır.

Müşterilerin üzerinde duygusal bir etki yaratmak için renk seçimi özellikle önemlidir. Mesela, mavi genellikle güven ve emniyetle ilişkilendirilmekte, kırmızı da enerji ve tutku ile ilişkilendirilmektedir.

Logonuz İçin İlham Alın

İşletmeniz adına bir logo oluşturmak çok kolay bir iş değildir. Bu konuda sadece uygun renkleri ve şekilleri seçmek yeterli değildir. Bunun yanında şirketinizi ve değerlerini temsil eden bir logo oluşturmak gerekir. Bu durumun üzerinde ne kadar düşünülürse düşünülsün, ihtiyaç duyduğunuz ilhamı her zaman beyninizin içinde bulamayabilirsiniz.

Bu nedenle, daha fazla ilham almanız için bazı favori siteler ya da platformlar size daha çok yardımcı olacaktır. Bu şekilde ilham ararken bulacağınız platformlar en iyi kaynaklardan biri olmaktadır. Ücretsiz bir hesap oluşturup, binlerce yaratıcı logo, kartvizite ve tasarıma göz atabilirsiniz. Bu konuda logo tasarımı için çok farklı ilham kaynakları ve seçenekleri yer almaktadır.

Logo Çeşitlerini İnceleyin Stilinizi Belirleyin

Logo, aynı şirketteki çalışanları birleştirmek adına kullanılan bir iç iletişim aracı olmaktadır. Logo için ihtiyaçlar ve oluşturma koşulları belirlenmektedir. Logo, belirlenmiş olan prosedüre bağlı olarak tescil edilmiş bir resim tanımlaması olmaktadır. Kayıtlı olan logo, sahibinin bir sembol, harf ve sayı kombinasyonu ya da diğer aygıtları kullanması ile ilgili olan münhasır haklarını üstlenmektedir.

Bir logoyu profesyonel olarak oluşturmak, tasarım becerilerinin, grafik tasarım teorisi bilgisinin ve becerilerin ustaca uygulanmasının bir kombinasyonunu gerektirir. Bu konuda logo oluşturmada işin detayları incelenmeli, benzersiz özellikte olan bir araştırmaya dayalı strateji oluşturulmalı ve sektörün pazarı araştırmalı ve buna göre bir logo geliştirmelidir.

Wordmark (Kelime işareti)

Wordmark logo tasarımı, logoyu basit tutmakla alakalı olmaktadır. Sadece yazı tipi görünümü şeklinde baz alınır ve özellikle teknoloji, medya, moda ve gıda gibi sektörlerde popüler bir seçimdir. Wordmark logosunun size göre olup olmadığı da çok önemli bir durum olmaktadır.

İlham almak adına kendi logonuzu nasıl tasarlayacağınızı ve tonlarca marka logosu örneğini incelemek önemli bir noktadır. Kelime işareti logosu yalnızca şirket adını içeren bir tür logo tasarımıdır. Sembol, maskot ya da rozet de içermez.

Sosyal medya profilleri ve de site simgeleri şeklide daha küçük alanlar için monogram logo varyasyonlarını da içerebilir. Bu konuda logoların sadeliği koruma özellikleri ile tipografi ve boşluklar çok önemlidir. Çok tanınmış olan wordmark logoları; Google, Calvin Klein ve Coca-Cola olabilir. Bu bağlamda da kelimeler, marka kimliğinin görsel bir simgesi haline gelmektedir.

Letterform (Harf işareti)

Logo oluşturma süreçlerinde harf biçimlerinin tasarımı, güzellik ve okunabilirliğin yanında her zamankinden daha yüksek hız çok önemli bir unsurdur. Bir harf formunun tasarımında, her öğenin anlatacak bir hikayesi bulunmaktadır. Bir harfin eksen açısı, tasarımcının el yazısını uyandırma ya da reddetme arzusunu da yansıtır.

Logo süreçlerinde sayfa, ekran veya duvar üzerine kazındığı, oyulduğu, boyandığı, çizildiği, damgalandığı, basıldığı veya yansıtıldığı şekilde çok fazla sayıda yüzey bulunmaktadır. Logo tasarımının bu yönleri, bireysel bir harf formunun her nüansını incelerken algılar ve bu yönlerin nasıl ortaya çıktığını anlatmaktadır.

Logo sembolü

Şirketiniz zaten iyi biliniyor ise ve basit bir logo istiyorsanız, logonuzun ana öğesi olarak bir simge veya sembol kullanmak en doğru seçenektir. Bu kapsamda sembol logolar daha çok marka imajı çok güçlü olan büyük firmalar tarafından kullanılmaktadır. Bu şekilde şirketlerin adını logolarına koymama gibi bir durumu da göze alabilirler.

Genel olarak, logonuzun bir versiyonuna sahip olmak, bazı özel ihtiyaçları karşılamanıza yardımcı olmaktadır. Seçtiğiniz logo türünden bağımsız olarak logonuzun bir sembol versiyonuna sahip olması da önerilmektedir.

Soyut logo

Soyut logo genelde teknoloji, moda ya da tasarım şeklinde olan yaratıcı veya modern kabul edilen sektörlerde yer alan şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bir duyguyu görselle temsil etme sanatı bazı zamanlar karmaşıktır ve soyut logo, yaratıcılığınızı genişletmek adına ideal bir çözümdür.

Soyut bir logonun, belirli bir markayı temsil ettiği anında fark edilmese de firma markasını iletmenin en etkili yolu olabilir. Soyut logolar, bir şirketin yenilik, yaratıcılık veya modernlik gibi değerlerini iletmek adına kullanılabilir.

Soyut logoları oluşturmak da zor olabilir. Çünkü istenen mesajı basit ve öz bir şekilde iletebilmeleri gerekir. Fakat, doğru yapıldığı zaman soyut bir logo, bir markanın kalabalıktan sıyrılmasını sağlamanın muhteşem bir yolu olabilir. Soyut logo ile ister tasarımda ister formun kendisinde özgürce iletişim kurabilirsiniz.

Amblem

Amblem, genelde işletme markasına bağlı grafik bir işarettir. Genel olarak tüketicilerin gözünde markayı temsil etmek adına kullanılır. Amblem bir nevi markanın özeti olarak değerlendirilmelidir. Farklı bir anlatı biçimlerine sahip olabilir ya da sembolik olabilir. Sadece grafik ve soyut da olabilir.

Önemli olan amblem ile logo arasında tutarlılık, söylem, anlam ve hikaye anlatımı tutarlılığının olmasıdır.

Amblem logolarını oluşturmak bazen daha zordur. Ancak ambleminizi aldıktan sonra kolayca tanınabilir ve rekabette öne çıkabilirsiniz. İkonik bir logo, geleneğini ya da tarihini sergilemek isteyen bir şirket için harika bir seçimdir. Bu tür bir logo daha ciddi bir görünüme sahip olmaktadır. Aynı zamanda güven, güç ve kararlılık ifade etmektedir.

Soyut logoların dezavantajları logo türünün seçimi konusunda mantıklı olması gerekir. Asıl işiniz çok spesifik olmadığı sürece, amblem logosu serbest meslek sahipleri ya da küçük işletmeler için önerilmez. En önemli şey, logonuzun iletmek istediğiniz imajı yansıtmasıdır, logo tasarımı değerlerinizle bağdaştırabiliyorsa amblem logosunu seçilmesi gerekmektedir.

Kombinasyon

Profesyonel bir tasarımcı tarafından sadece sizin için tasarlanmış özel bir logo kombinasyonu ile markanızın kişiliğini gösterebilirsiniz. Bu konuda fikirlere ihtiyacınız olduğu zaman küresel tasarımcı topluluklarından harika kombinasyon ve birleşik logo örnekleri de bulabilirsiniz.

Bu konuda ilham almak ve mükemmel kombinasyon logo tasarımını oluşturmak için planlama yapmak son derece önemlidir. Bu kapsamda sadece bir birleştirme simgesi ve ilgili renkler seçilmeli ve birleştirme logolarının da farklı varyasyonlarını görülmektedir.

Muhteşem ve başarılı bir logoyu tamamladıktan sonra, özel birleştirme vektör logo resmini indirebilirsiniz. Tüm varlıklarınızı da yeni logonuzla güncelleyebilirsiniz.

Dinamik

Dinamik kategori markanıza ya da alanınıza uygun logo tasarımları sunar. Dinamik kategoride, etkinliğinizle harika şekilde tutarlı logolar oluşturmanıza olanak tanıyan orijinal simgeler ve yazı tipleri bulunmaktadır. Diğer kategorilerden de bazı logolar ilginizi çekebilir.

Logonuzun oluşturulmasına en uygun ikonu bulmak için diğer aktivite alanlarını da inceleyebilirsiniz. Dinamik logolar günümüzde gerçekten çok genç bir kaynak olarak görülmektedir.

Genelde hiç kimsenin bir logonun gerçek anlamını tahmin etmekle ilgilenmediği söylenir. Bir ürüne yerleştirilen logo reklamdakinden biraz farklı olursa, işin kaosa sürükleneceğinden korkarlar. Ancak, bir logonun mutlaka net olmadığını ve satılanı temsil ettiğini bilmekte fayda var.

Logo Renk Seçimi Yapın

Tüm görsel kimliğinizin öncüsü olan logo tasarımında uzmanlaşmış bir grafik tasarımı, özenle düşünülmelidir. İster tipografi, ister imza, ister renkler olsun tüm detaylar önemlidir. Renk seçimi tüm kişisel değerlendirmelerin daha da ötesinde yapılmalıdır. Her rengin bir anlamı vardır. Her şeyden önce, logonun müdahale edeceği kültürel kodlara saygı duyarak inşa edilmelidir.

Diğer bir deyişle logo, ulaşılmak istenen ana hedefe göre tanımlanmalıdır. Örneğin, yeşil doğayı, ekolojiyi ya da sağlığı temsil eder. Çocukluk, eğlence ya da lezzetlerin dünyası pembe renktir. Mavi renk de bilgisayar tavsiyesi, yeni teknolojiler vb. ile ilişkilendirilmektedir.

Logo Tipografi ve Font Seçin

Logo oluşturulma süreçlerinde genellikle onu oluşturan grafik öğeleri ön planda olmaktadır. Ve buna bağlı olarak da bir markayı tek bir görselle temsil etmek karmaşık bir süreç olmaktadır. Ancak bir font yani logo için yazı tipi seçimi de aynı derecede önemli olmaktadır. Çünkü logo aynı zamanda adınız ya da sektörünüz hakkında da önemli bilgileri iletmektedir.

Yazı tiplerinin hepsinin kendi kişiliklerinin yanı sıra farklı özellikleri vardır. Ve logonuz için seçeceğiniz yazı tipi, hedef kitlenizin işletmeniz hakkındaki düşüncelerini onlar farkında olmadan etkileyecektir. Bu nedenle, özellikle logonuz için yazı tipinizi iyi seçmeniz çok önemlidir. Bu konuda fontların yanında tipografinin de çok büyük önemi bulunmaktadır.

Tipografi, bir marka ya da işletme için benzersiz bir marka imajı oluşturma konusunda yardımcı olmaktadır. Hizmetlerinizi ve marka mesajlarınızı kolay bir şekilde tanımlanabilir hale getirmektedir. İşletmeniz için serifli veya serifsiz benzersiz bir fontlar seçerken de marka evreninize en uygun olanı seçmelisiniz.

Logo Simge ve Şekil Kullanımına Karar Verin

Günümüzde şirketler logoları için çok yüksek miktarda para harcarlar. Bu, logoların markalaşma ve pazarlama için önemini göstermektir. Bir logoya karar vermeden önce yapmanız gereken birkaç husus bulunmaktadır. Logonun markanızı, misyonunuzu ve kimliğinizi ne kadar iyi temsil ettiğini çok detaylı bir şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Ayrıca bir logonun akılda kalıcı, benzersiz ve tanımlanabilir olması da son derece önemli olmaktadır. Genelde denge, uyum yaratmak için görsel öğeleri ustalıkla konumlandırmak son derece önemli olmaktadır. Bu noktada logo simge ya da şekilleri uygun şekilde kullanılmalıdır. Bu konuda bazı önemli simge ve şekil özellikleri bulunmaktadır. Bunlar;

Bir logoda simetrik tüm öğelerin merkeze göre eşit olarak dağılmasını ve aralıklı olmasını ifade ermektedir. Bir logoda mükemmel simetrik, herhangi bir yönden ortadan geçen bir eksen, logoyu iki özdeş yarıya bölmektedir.

Asimetrik de bir logoda, grafik öğelerin merkeze göre eşit olarak dağılmadığı durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin solda çizimler, sağda metin olabilir.

Radyal bir kompozisyon da bir dairenin yarıçapını ya da çevresini izleyip, öğeleri dairesel olarak düzenlemektedir. Sonuç da çok etkilidir, öğeler bir dairenin merkezinden ya da merkezine doğru yayılıyor gibi görünmektedir.

Logonuzu Oluşturun veya Logonuzu Yaptırın

Logo oluşturmak bazı platformlardan yardım aldığınız zaman çok hızlı ve kolaydır. Logo oluşturucumuzu kullanmak çok bazit ve başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Çünkü sonuç almak için sadece birkaç basit adım yeterli olmaktadır. Bu konuda logo oluşturmak için şirketinizin adını ve sektörünüz yeterli olacaktır.

Ardından da çok sevdiğiniz ve beğendiğiniz bir logo türünü, renkleri ve sembolleri seçebilirsiniz. Tüm bu öğeler, özel logolar oluşturmak adına bazı platformlar tarafından ilham kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu konuda hasancolak.net en kaliteli ve en profesyonel hizmet seçenekleri ile harika çözümler sunmaktadır.

Bu kapsamda logo oluşturucusu kullanan platformlar, kişisel bir grafik tasarımcıdan çok daha iyidir. Profesyonel bir logo oluşturmak için gereken tüm seçenekler listelenmektedir. Bu süreçte logo nasıl yapılır ya da nasıl tamamlanır son derece önemli olmaktadır.

Son Rötuşlarla Logonuzu Tamamlayın

Genelde logo nasıl yapılır​​​​​​ sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmekte ve gerekli olan tüm adımlar dikkatle uygulanmaktadır. Bu süreçte uygulanan adımlar da son rötuşlarla tamamlanmaktadır.

Sonuç olarak ortaya çıkan yüksek çözünürlüklü özellikte olan logolar, dosyalar PNG ve JPEG formatlarında kullanıma hazır dosyalar şeklinde tamamlanmaktadır. Bu konuda hasancolak.net size yüksek çözünürlüklü dosyalar sunmaktadır. Tüm logo hazırlama süreçlerinde iletişime geçebilirsiniz.

Yazdırmaya hazır olan vektör dosyaları da web siteniz, baskı ya da dijital kullanımlarınız için özel bir logo oluşturmaktadır. Bunların tasarım süreçlerinde de ücretsiz logo oluşturucuları bulunmaktadır. Genelde ücretsiz platformlar da farklı renk varyasyonları logo oluşturma yazılımları, şeffaf ve renkli arka plana sahip logolar oluşturmanıza olanak tanır.

Logo oluşturucusu, marka kimliğiniz için yazı tipi adlarını ve renkleri seçmenize yardımcı olmakta ve marka bilinci oluşturma yönergeleri sağlamaktadır. Logo satın alma işleminden sonraki değişiklikler sınırsız özellikte olmaktadır. Çevrimiçi logo oluşturucuları size tüm tasarımların tam mülkiyetini ve telif hakkını da vermektedir.

28 Nisan 2023