Whatsapp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Whatsapp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?
...
Whatsapp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?
Whatsapp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Yaygın biçimde mesajlaşma ve haberleşme aracı olarak kullanılan WhatsApp, aynı zamanda konum paylaşımına da imkan tanır. Böylece akıllı telefonlar üzerinden sabit ya da hareketli biçimde lokasyon ulaşımı mümkün olur.

Uygulama üzerinden konum paylaşımı yapılırken, ağırlıklı olarak bireysel hesaplar göz önüne gelmektedir. Ancak, buradan işletme hesaplarına ait adres paylaşımı yapılması da mümkündür. Peki, konum ekleme nasıl yapılır?

WhatsApp Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

Daha çok işletmeler tarafından kullanılan WhatsApp konum, bireysel mesajlaşmalarda da paylaşılabilir. Konum paylaşımında bulunmak için öncelikle mesajlaşma sayfası açılmalıdır. Mesaj alanının sağ kısmında yer alan ataç paylaşım işaretinde “konum” seçeneğine yer verilmektedir.

İlgili sembol seçildiği takdirde, uygulama tarafından Google Haritalar yönlendirmesi yapılır. Kullanıcıdan GPS paylaşımı yapılması istenir ve ikinci kişiye konum gönderilmiş olur. Kullanıcının isteği doğrultusunda süreli ve süresiz olmak üzere iki farklı şekilde konum iletmesi mümkündür.

Süreli ve Süresiz Konum Paylaşma

WhatsApp mesajlaşma bölümünden konum seçeneği tercih edildikten sonra ekranda aşağıdaki alternatifler gözükür. Mevcut konumu paylaş: Konumunuzu, belirlediğiniz süre boyunca hareketli olarak paylaşırsınız. Aynı zamanda süreli konum olarak da isimlendirilir. Paylaşım durdurulduğunda ya da tarafınızca belirlenen süre sona erdiğinde erişim engellenmiş olur.

Mevcut konumu paylaşmak için; 15 dakika, 1 saat ve 8 saat gibi süreler belirlemeniz mümkündür. Paylaşım ekranının sağ alt köşesinde erişim sonlanmadan önce kalan süreyi görmeniz mümkündür. Şu anki konumu gönder: Süresizdir ve anlık konum paylaşımı yapmanıza imkan sağlar.

iOS Cihazlar İçin Mevcut Konum Paylaşımı

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda WhatsApp üzerinden konum paylaşmak için uygulamanın konum izinleri etkinleştirilmelidir. Bunun için telefon ayarlarından gizlilik kısmına girilmelidir. Bundan sonra sırasıyla konum servisleri ve WhatsApp seçilerek her zaman seçeneği işaretlenmelidir. İzin sonrasında WhatsApp üzerinden mevcut konum paylaşımı yapılabilir.

Android Cihazlar İçin Mevcut Konum Paylaşımı

Android cihazlarda da WhatsApp ile konum paylaşımı yapmak için öncelikle paylaşım izni verilmesi gerekir. Bunun için telefon ayarlarından uygulama ve bildirimler kısmına gidilmelidir. İlgili bölümden sırasıyla; gelişmiş, uygulama izinleri ve konum seçimi yapılmalıdır.

Konum kısmında yer alan uygulamalardan WhatsApp tercih edilerek paylaşım izni tamamlanır. Mevcut konumunuzu paylaşmayı durdurmak isterseniz; ayarlar, gizlilik ve mevcut konumu paylaşmayı durdur adımlarını izlemeniz gerekir.

İşletme Hesapları İçin WhatsApp Konum Ekleme Adımları

İşletme hesaplarının WhatsApp konumu kullanması, müşteri portföyünün artırılması ve ulaşılabilir olması açısından oldukça önemlidir. Uygulama altyapısı kendine ait bir harita algoritmasına sahip değildir. İşletme konumu paylaşılırken de Facebook hesapları referans alınmaktadır.

Dolayısıyla WhatsApp üzerinden işletme konumu paylaşmak için birtakım aşamaları uygulamanız gerekmektedir. Konumunu eklemek istediğiniz işletme hesabı için aşağıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

WhatsApp Konum Paylaşımı İçin Facebook Konum Ekleme

Facebook üzerinde, eğer aktif bir hesabınız yoksa yeni bir kullanıcı hesabı oluşturun. Yeni hesap üzerinden bir işletme sayfası açın ve tüm bilgileri doğru/eksiksiz olarak doldurun. Hakkımda bölümüne açık adresinizi ve harita üzerindeki konum bilginizi ekleyin. (Facebook üzerinden konum bilgisi paylaşılırken, haritada sürekle ve bırak yöntemi uygulanarak tam lokasyon elle girilmelidir.)

WhatsApp Konum Paylaşımı İçin Foursquare Konum Ekleme

Foursquare üzerinde, eğer aktif bir hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturun. İşletmenize ait isim ve adres bilgileriyle ve fotoğraf detaylarını hesabınıza yükleyin. Foursquare uygulamasında hesap açma işlemi tamamen ücretsizdir. Kullanıcılar işletme sahiplenirken, sisteme bilgi girişi yapmak durumundadır.

Bu bilgilerin sisteme işlenmesiyle birlikte kullanıcılardan dolar bazlı bir ödeme yapması istenmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra onay süreci başlar. Söz konusu onay süresi, Facebook ve Foursquare üzerinden yapılması gereken tüm işlemler tamamlandıktan sonra 1 ile 3 iş günü arasında sürmektedir. Konum her iki uygulama tarafından da onaylandıktan sonra ikinci ve üçüncü kişiler için erişilebilir hale gelmektedir.

Facebook ve Foursquare uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirilen tüm işlem adımları sırasında bilgilerinizi eksiksiz ve doğru verdiğinizi kontrol etmeniz gerekir. Özellikle konum bilgilerinde verilen bir hata, ziyaretçilerin yanlış bir lokasyona gitmesine ve müşteri kaybı yaşanmasına neden olabilir.

İşletme Hesabınızı Nasıl Bulursunuz?

WhatsApp konum gönderme listesi, işletme konumlarının paylaşımı yapılırken kullanılmaktadır. Listede yer alan konum bilgilerinin ortalama 20 m’ye kadar doğru olduğu kabul edilir. Ancak bölgedeki işletmelerin tamamının listede yer alması mümkün değildir. İşletmenizin WhatsApp konum gönderme listesinde yer almadığını fark ederseniz, genel arama yapmanız gerekir.

Bunun için ekranın sağ üst kısmında yer alan arama simgesine tıklamalı ve işletme adını burada taratmalısınız. Tarama sonucunda bulunan firma isminin üzerine tıkladığınızda konum gönderme seçeneği açılır. İlgili seçeneğe tıklayarak konumunuzu müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

WhatsApp Durumunda Konum Paylaşma

WhatsApp birebir mesajlaşmalarda konum paylaşımına izin verdiği gibi kullanıcı durumunda da konum paylaşılmasına izin veren bir uygulamadır. Böyle bir paylaşım için öncelikle durum sekmesine gidilmeli ardından sırasıyla kalem ve gülen yüz sembollerine tıklanmalıdır. Burada çıkan konum simgesi, paylaşabileceğiniz adresleri sıralar.

İlgili adreslerden paylaşmak istediğinizi herhangi birini seçerek WhatsApp durumunuza konum eklemiş olursunuz. Paylaşım sırasında konum bilginizi çeşitli çıkartmalarla süslemeniz de mümkündür. Renkli çıkartmalar ve farklı emojiler sayesinde durumunuz daha dikkat çekici bir hale gelebilir. Buna bağlı olarak kişilerinizle olan etkileşiminiz artabilir.

Durum üzerinden konum paylaşımı yapılırken telefonun Android veya iOS olmasına bağlı olarak ufak farklılıklarla karşılaşılması normal bir durumdur. Uygulama yönlendirmesiyle yalnızca saniyeler içerisinde işletmenizin konumunu kişi listenizle paylaşmanız mümkün olur.

WhatsApp duruma bireysel konum ya da işletme konumu paylaşılırken dikkat edilmesi gereken tek nokta, paylaşımın kimler tarafından görünür olacağını belirlemektir. Gizlilik ayarlarında herhangi bir sınırlandırma yapılmamışsa, konum bilgileriniz telefon rehberinizde yer alan herkes tarafından görülebilir.

17 Ocak 2023