2023 Sosyal Medya Görsel Ve Video Boyutları

  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. 2023 Sosyal Medya Görsel Ve Video Boyutları
...
2023 Sosyal Medya Görsel Ve Video Boyutları
2023 Sosyal Medya Görsel Ve Video Boyutları

Son yıllarda sosyal medya kullanımının artması ile birlikte gerek bireysel kullanıcılar gerek ise şirketler için sosyal medya kullanımı öne çıkmaktadır. Bu nedenle de en önemli konuların başında 2023 sosyal medya görsel ve video boyutları gelmektedir. Sosyal medya platformları insanların bir birleri ile etkileşim içerisinde oldukları platformlardır.

Genel olarak özgür bir yapı sunsalar da sosyal medya platformlarının bazı kuralları bulunmaktadır. Sosyal medya platformları kullanıcılarının paylaşım yapacakları alanlarda bazı kısıtlamalar sunmaktadır. Bu kısıtlamalar nedeni ile kullanıcılar paylaşmış oldukları fotoğraf ve video gibi görsellerde bazı standartlara uymak zorundadır.

Bu kurallara uyan hesaplar daha bir profesyonel görünüme sahip olacakları içinde platform içerisindeki etkileşim oranları ciddi manada artmaktadır. Bu alanda Hasan Çolak olarak sosyal medya danışmanlığında sizlerin hesaplarını ve paylaşımlarını düzenleyerek bu kurallara uygun paylaşımlar ile etkileşim oranınızı artırmaktayız.

Sosyal medya platformu özellikle kurumsal yapılı şirketlerin marka bilinirliği ve ürün tanıtımları için ön plana çıkan platformlar olarak dikkat çekmektedir. İşte bu yazımızda sosyal medya platformlarının görsel ve video paylaşımlarında aradığı koşulları öğrenerek hesabınızı daha profesyonel bir hale getirmenin yollarını sizlere anlatacağız.

Sosyal Medyada Görsel Kullanımı Neden Önemlidir?

Sosyal medya platformlarını insanlar tanıdıkları ile iletişim kurmak ve hayran oldukları kişilerin hayat tarzlarını görmek için kullanmaktadır. Bunun haricinde değişen alışkanlıklarımız ile birlikte sosyal medya platformlarından beğendiğimiz ürün ve hizmetleri de takip ederek ilgisin çekenleri daha çok almaktadır.

Sosyal medya üzerine yapılan araştırmalar bireysel kullanıcıların bir markayı araştıracaklarında büyük bölümünün sosyal medya hesaplarını ve burada yapılan paylaşımları takip ettiğini göstermektedir. Bireysel kullanıcılar daha çok profesyonel bir görünüme sahip olan hesapları daha çok takip etmektedir. Burada da en çok ön plana çıkan kullanılan görsellerin boyutları olmaktadır.

Sosyal medya paylaşımlarında görsel ve video içeriklerinde doğru paylaşım yaparak öne çıkan hesaplar daha profesyonel bir görünüme sahiptir. Bu hesaplar ise kullanıcıların daha çok ilgisini çektikleri için daha çok ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medya Görsel Boyutlarına Dikkat Etmenin Avantajları

Sosyal medya paylaşımlarında kullanılan görsel ve yazılı içerikler ile birlikte etiket kullanımları oldukça önemlidir. Etiket kullanımları ile hedef kitleye ulaşımda kolaylık sağlanırken görsel, video ve bunların açıklamaları ise hesabınızın kalitesini artırmaktadır. Görsel kullanımında platformların görsel boyutları ile ilgili kurallara uymak hesabınızın etkileşimini artıracaktır.

Kaliteli ve ilgi çekici görsel ve video kullanan hesaplar kullanıcılar tarafından daha güvenli olarak görülmektedir. Elde edilen bu güven sayesinde hesapların etkileşimleri artmaktadır. Artan etkileşim oranı ve takipçi sayısı ile birlikte hesabın bağlı olduğu web sitesinin de ziyaretçi sayısı ciddi oranda artmaktadır.

Buda doğru orantılı olarak satışları artırmaktadır. Ayrıca son dönemlerde sosyal medya platformları üzerinden alışveriş yapma imkanının da gelişmesi ile birlikte etkileşim oranı ve güvenilirliği artan hesapların buradan elde edecekleri kazançlar da artmaktadır.

Sosyal Medya Paylaşımları İçin Görsel ve Video Bulma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya kullanımında özellikle kurumsal sayfalar için takipçiler orjinal ve farklı içerikleri tercih etmektedir. Bu nedenle markanızı sosyal medyada öne çıkarmak için farklı ve dikkat çekici aynı zamanda profesyonel görsel ve videolar kullanmanız son derece önemlidir. Bu alanda yapacağınız paylaşımlarda kendi markanız için özel görseller kullanabileceğiniz gibi hazır görsellerden de faydalanabilirsiniz.

Sosyal medya paylaşımlarına uygun görsel ve video bulmada zorluk çeken kullanıcılar için stok video ve görsel siteleri imdada yetişmektedir. 2023 sosyal medya görsel ve video boyutları konusunda tam uyumlu bu video ve görseller sayesinde kısa sürede sosyal medya hesaplarınızı etkileyici bir şekle getirebilirsiniz.

Ücretsiz stok fotoğraf ve video siteleri farklı boyutları ve kullanım alanları ile binlerce görseli sizlere sunmaktadır. Ayrıca şirketimizin sağlamış olduğu sosyal medya danışmanlığı ile de farklı görsel ve videolar ile paylaşımlarınızın kalitesini artırarak kullanıcı sayınızı kısa sürede artırabilirsiniz.

2023 Facebook Görsel Boyutları

Facebook sosyal medya platformu denilince ilk akla gelen platformlardan birisidir. Meta tarafından yönetilen Facebook halen dünya genelinde en fazla kullanıcıya sahip şirketlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Facebook gerek kurumsal şirketler gerek ise bireysel kullanıcılar tarafından ilgi ile takip edilmektedir. Birçok özel ve farklı özelliği ile Facebook mutlaka dikkatli kullanılması gereken bir platform olarak dikkat çekmektedir.

Facebook üzerinden farklı alanlarda olmak üzere bir çok görsel ve video paylaşımı yapılabilecek alan bulunmaktadır. Bunlardan ilki profil fotoğrafı alanıdır. Facebook görsel boyutları içerisinde profil fotoğrafının kare boyutlarda ve bilgisayar için 176 x 176 pc, akıllı telefonlar için 196 x 196 px ve diğer klasik telefonlar için ise 36 x36 px boyutlarında olması gerekmektedir.

Facebook platformunda kullanılan bir diğer görsel yeri ise kapak fotoğrafı alanıdır. Kapak fotoğrafı görsel boyutları ise 820 x 312 px boyutlarında olmalıdır. Aynı şekilde akıllı telefonlardan girişlerde ise bu görsellerin 640 x 360 px boyutlarında olması gerekmektedir.

Facebook gönderilerinde kullanılan görsel boyutları ise dikdörtgen ve kare şeklinde olabilmektedir. Dikdörtgen gönderilerde görsel boyutları 1200 x 630 px, kara paylaşımlarda ise 1200 x 1200 px boyutlarında olması gerekmektedir.

Facebook tarafından son yıllarda kullanıma açılan bir diğer özellik olan hikaye paylaşımı da oldukça ilgi çekmektedir. Facebook hikaye boyutları 9:16 oranıyla uyumlu olmalıdır. Bu alanda yapılacak fotoğraf ve video boyutları ise 1080 x 1920 px olmalıdır.

2023 Instagram Görsel Boyutları

Instagram meta şirketler grubu tarafından yönetilen bir platform olarak Facebook ile kardeştir. Daha çok fotoğraf ve video paylaşımlarının yapıldığı platform son dönemlerde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Instagram üzerinden bireysel ve kurumsal kullanıcılar profil fotoğrafı, gönderi ve hikaye alanında paylaşımlar yapabilirken aynı zamanda bu alanlarda video paylaşımları da yapabilmektedir.

Instagram profil fotoğrafı boyutları kare formata uygun şekilde 110 x 110 px boyutlarında olmalıdır. Instagram gönderi boyutları ise kare, yatay ve dikey olarak üç farklı şekilde değişmektedir. Kare gönderi paylaşımlarında 1080 x 1080 px ölçülerinde, yatay gönderi paylaşımlarında 1080 x 566 px ve dikeyde ise 1080 x 1250 px boyutlarında görseller kullanılmalıdır.

Instagram hikaye boyutları konusunda ise gönderilerin 9:16 oranı ile uyumlu olması gerekmektedir. Instagram hikaye boyutları 1080 x 1920 px ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca video ve reels paylaşımlarında ise videoların 4gb boyutlarını geçmemesi gerekmektedir.

2023 Twitter Görsel Boyutları

Twitter özellikle 2022 yılında Elon Musk tarafından satın alınması ile sıklıkla gündeme gelirken daha kurumsal paylaşımların yapıldığı bir platform olarak dikkat çekmektedir. Twitter gerek yazı gerekse fotoğraf ve video alanında katı kurallar kullanmaktadır. Twitter üzerinden profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı ve gönderi içinde olmak üzere üç ana alanda görsel paylaşımları yapılmaktadır.

Twitter profil fotoğrafı boyutları 400 x 400 px olmalıdır ancak bu görseller platform içerisine yüklenince 200 x 200 px olarak görünmektedir. Twitter kapak fotoğrafı boyutları ise 1500 x 500 px ve PNG, JPG ve GIF türlerinde olmalıdır. Twitter gönderi görsel boyutları ise standart bir şekilde 1024 x 512 px boyutlarında olması gerekmektedir.

2023 Pinterest Görsel Boyutları

Pintereset son dönemlerde adını sıklıkla duyuran bir platform olarak kullanım oranının artması ile dikkat çekmektedir. Kullanıcılar ve şirketler pin paylaşımı ve profil fotoğrafı gibi alanlarda görseller paylaşabilmektedir. Yeni bir kullanım alanı olması ile kullanıcı sayılarının da giderek artabileceği düşünülen platform son derece önemlidir.

Pinterest profil fotoğrafı boyutları 1:1 ölçülerinde yani kare olarak 516 x 516 px ölçülerinde olması gerekmektedir. Pin paylaşımlarında ise pinterest pin boyutları olarak 3 farklı şekil dikkat çekmektedir. standart pin paylaşımlarında 600 x 900 px, uzun pin görsel boyutları 600 x 1260 px ve kare pin görsel boyutları ise 600 x 600 px olmalıdır.

2023 Linkedin Görsel Boyutları

Linkedin iş dünyasına ilişkin olarak oluşturulmuş ve daha çok kurumsal firma ve kurumsal firma çalışanlarının kullandığı bir sosyal medya platformudur. Linkedin platformu içerisinde bireysel kullanıcılara ve şirket hesapları farklı kurallara göre oluşturulmaktadır. Burada linkedin görsel boyutları da değişiklik göstermektedir.

Linkedin profil fotoğrafı boyutları bireysel kullanıcılar için kare formatında ve 400 x 400 px değerinde olabilirken şirket hesapları için görsel boyutları 300 x 300 px boyutlarında olabilmektedir. Aynı şekilde linkedin kapak fotoğrafı boyutları da kişisel hesaplar için 1584 x 396 px iken şirket hesapları için 1536 x 768 px boyutlarında olmaktadır.

Linkedin gönderi paylaşımlarında kullanılan görsel boyutları ise 1104 x 736 px boyutlarında olabilmektedir.

2023 Youtube Görsel Boyutları

Youtube gerek kullanıcı sayısı ile gerek ise video üreticileri olarak oldukça geniş bir kullanım alanına ve kitleye sahip bir platformdur. Youtube aynı zamanda kurumsal firmaların markalarının bilinirliğini artırmaları içinde birçok özelliği bir arada sunmaktadır. Youtube platformunda başarılı olabilmek ve marka bilinirliğini artırmak için görsel boyutlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Youtube içerik üreticilerine farklı alanlarda görsel kullanımı sunmaktadır. Kanal fotoğrafı, kapak fotoğrafı ve video özet fotoğrafı gibi farklı alanlarda görsel kullanımları bulunmaktadır. Youtube kanalınız için kullanacağınız profil fotoğraflarının kara olması son derece önemlidir. Ayrıca Youtube profil fotoğrafı boyutları 800 x 800 px boyutlarında olabilmektedir.

Youtube da görsel kullanımın dikkat edildiği bir diğer alan ise kapak fotoğrafıdır. Bu alanda markanız ile ilgili bilgilerin yer aldığı görseller kullanabilirsiniz. Youtube kapak fotoğrafı boyutları standart boyutlarda 2560 x 1440 px ölçülerinde iken bilgisayarlardan girişlerde 2560 x 453 piksel olarak görüntülenmekte akıllı telefon ve mobil uygulamada ise 1546 x 423 px olarak görüntülenmektedir. Bu nedenle görsel kalitesi son derece önemlidir.

Youtube görsel kullanımında öne çıkan bir diğer alan ise videolarda bulunan küçük resim yani thumbnails boyutları olmaktadır. Thumbnails boyutları 1280 x 720 px olabilmektedir.

Hasan Çolak web tasarım ve danışmanlık olarak sizlere sunmuş olduğumuz sosyal medya danışmanlığında tüm platformlara göre sosyal medya hesaplarınızı denetleyerek yüksek kaliteli içerikler üretmenize ve daha fazla kullanıcıya erişmenize yardımcı olmaktayız. Sizlerde sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

27 Ocak 2023