Search Console Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. Search Console Nedir Ve Nasıl Kullanılır?
...
Search Console Nedir Ve Nasıl Kullanılır?
Search Console Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Search Console, Google tarafından sunulmakta olup arama sonuçlarında sitenizin nasıl yönetmenize ve sorunları gidermenize yardımcı olmaktadır. Google arama sonuçlarına eklenmek isteyenler, Search Console'a kayıt olmak zorunda kalmaktadır. İşletme sahipleri, SEO uzmanları ve pazarlamacılar, site yöneticileri ve web geliştiricileri, Search Console kullanmaktadır. Web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiği görülebilmektedir.

Web sitelerinin performanslarını izleyebilecekleri birçok araç sunan Search Console, hatasız bir şekilde kurulmaktadır. Web sitenizin hangi aramalarda çıktığını, backlinkleri ve site grafiği kolayca analiz edilmektedir. Daha başarılı SEO iyileştirmeleri yapmak isteyen hemen herkes Search Console kullanmaktadır. Web siteleri kimi zaman Google aramalarında belirli hatalar vermektedir. Bu hatalar Search Console ile kolayca tespit edilmektedir.

Search Console Nedir?

Search Console, Google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu aracı kullananlar, Google aramalarında nasıl bir performans izlediklerini görüntüleyebilmektedir. Search Console'a giriş yaptıktan sonra özellik ekleme butonu çıkmaktadır. Sitenin size ait olup olmadığına dair onay istenmektedir. Sitenizi Google'a onaylatmanın en kolay yolu, kod eklemek olmaktadır.

Arama sonuçlarında sırasını izleyen site sahipleri, sıralamadaki yükselişin veya düşüşün neyi etkileyebileceğini görebilmektedir. Olası sorunların nasıl düzeltilebileceği ile ilgili fikir veren birkaç araç içermektedir. Google'ın sitenizi bulabildiği ve tarayabildiğini onaylama, mobil kullanılabilirlik ve diğer arama özellikleriyle ilgili sorunları gidermek için Search Console kullanılmaktadır. Search Console kullanmanın en büyük avantajı, sitenize karşı alabileceğiniz cezalara ilişkin öngörülere erişmek olmaktadır.

Search Console Nasıl Kullanılır?

Search Console kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

Site sahibi olduğunuzu doğrulayarak Search Console'un sunduğu tüm bilgilere erişilebilmektedir.

Google'ın sayfalarınızı bulup okuyabildiğinden emin olunması, sayfa hatalarının ve uyarılarının düzeltilmesinde yardımcı olmaktadır.

Google'ın sitenizde bulduğu mobil kullanılabilirlik hatalarının incelenmesi, mobil cihazlarında göz atan kullanıcıların deneyimlerini etkileyebilmektedir.

Search Console'a site haritası göndermenin değerlendirilmesi gerekmektedir. Search Console üzerinden site haritası göndermek, sitenin keşfedilmesini hızlandırmaktadır.

Sitenizin performansının izlenmesi, ne kadar trafik aldığını göstermektedir. Gösterimlerin, tıklamaların ve diğer metriklerin eğilimleri görülmektedir.

Doğrulama işlemi sonrası rahatlıkla Search Console kullanılabilmektedir. Eğer HTML dosyası silinirse, tekrardan doğrulama talep edilmektedir.

Search Console Ne İşe Yarar?

Site yöneticisi araçları arasında bulunan Search Console, web site optimizasyonunda kolaylık sunmaktadır. Web site eksikliklerinin giderilmesinde yardımcı olduğu gibi site haritası gönderilmesini sağlamaktadır. Sayfalarınızın index alıp almadığı da kontrol edilebilmektedir. Arama motorlarında sitesini daha rahat bulmak isteyenler için Search Console rehber niteliğinde olmaktadır.

Sitenizin Google üzerinde hangi terimlerde sıralama aldığı kontrol edilebilmektedir. Backlinkler listelenebileceği gibi arama sonuçlarında olmasını istemediğiniz URL kaldırılabilmektedir. Eğer sitenize Google tarafından verilmiş olan bir ceza varsa, Search Console'dan görüntüleme sağlanmaktadır. Sitenizin hangi dizinin içerisinde listelendiği ve tıklama oranları görüntülenmektedir. Link yapısının denetimi, sayfa yüklenme hızının tespiti ve SEO hatalarını ayıklama gibi durumlarda da kullanılmaktadır.

Search Console Üzerinden Hangi Araçlar Kullanılabilir?

Sitelerin organik trafik performansı üzerinde olumlu etkisi bulunan Search Console, e-ticaret siteleri için vazgeçilmez olmaktadır. Search Console üzerinden ön izleme aracını kullanarak performans, kapsam ve geliştirmeler üzerine istatistikler elde edilmektedir. Bir sayfanın Google tarafından dizine eklenip eklenmediğinin veya eklenmiş halinin nasıl olduğunu görüntülemek için URL denetimi aracı kullanılmaktadır.

Google arama sonuçlarına göre sitenizin nasıl performans gösterdiğine dair önemli metrikleri görmek isteyenler, Search Console için performans aracını tercih etmektedir. Aynı zamanda aramalardaki ortalama konum, tıklanma oranı ve görünme sıklığı gibi özellikler de bulunmaktadır. Search Console üzerinden kapsam, site haritaları, URL kaldırma, mobil kullanılabilirlik ve bağlantılar gibi araçlar da kullanılabilmektedir.

Search Console Aracıyla Hangi Veriler Takip Edilebilir?

Search Console birçok veri analizinde bulunmaktadır. Bunlar rapor üzerinden incelenebilmektedir. Bununla birlikte gerekli iyileştirmeler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Kullandığınız anahtar kelimeler, performans raporu ve metrikler kapsamında zengin bir değerlendirme sonucu sunmaktadır. Web sitesine yönelik yapılan tıklanmalar izlenebilmektedir.

Yapılan arama sonuçlarında görünür olmanız durumunda, bir gösterim olarak sayılmaktadır. Buradaki ölçüm, kullanıcıların bu aramalarda kaç bağlantıyla karşılaştığını göstermektedir. Sayfa sıralamalarında üste çıkmanız için site bağlantıları kullanılmaktadır. Değişiklik yapılması gereken durumlarda, sayfalara müdahale edilebilmektedir. Son 90 gün içerisinde kaç sayfanın tarandığı gözlenebilmektedir. İndirme boyutu ve süresi gibi bilgilere de erişilebilmektedir.

Neden Search Console Kullanılır?

Web siteleri için yapılabilecek SEO çalışmaları arasında Search Console bulunmaktadır. Eğer sitenin algoritması doğru bir şekilde tanıtılmazsa, görünülürlük açısından sıkıntı yaşanmaktadır. Site Google kayıt olduktan sonra arama motoru botları tarafından keşfedilmektedir. Gerekli iyileştirmeler hızlı bir şekilde yapılmakta olup kullanılan anahtar kelimelerle zengin bir değerlendirme sonucunda bulunulmaktadır.

Search Console verileri kullanılarak yüksek sıralamalar elde edilmektedir. Sitenin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması, daha fazla ziyaretçi çekmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla müşteri potansiyeli de elde edilmektedir. Temel işlemler ve verileri daha kapsamlı değerlendirmek isteyenler, Search Console kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Site hızı değerleri gün gün görüntülenebileceği gibi özel rapor olarak kayıt edilmektedir.

Search Console Kullanımı

Search Console kullanımı için bir Google hesabına sahip olunması gerekmektedir. Bununla birlikte Search Console web sitesine erişim sağlayarak mülk doğrulama yapılmaktadır. Search Console üzerindeki her web sitesi için mülk ifadesi kullanılmaktadır. Hesabınızla ilişkilendirilmiş bir Search Console mülkü mevcut olmaması durumunda, panel boş olarak görüntülenmektedir.

Yeni bir mülk oluşturmak için Add property > Add property adımları izlenmektedir. Mülk oluşturma aşamasında SSL sertifikanız mevcutsa, reklam kampanyalarında ve sosyal medya paylaşımlarında doğru bağlantı kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Alan adı eklendikten sonra alan adının size ait olduğu doğrulanmaktadır. Veriler ortalama 2-3 gün içerisinde panele yansıyacak olmaktadır.

Search Console Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Google aramalarda sitenin görünme sıklığını, arama yapan kişilerin aynı kelimeler ile ne sıklıkla arattığı gibi bilgilere erişilmektedir. Sitenizde dizine ekleme ve spam gibi sorunlara karşı Search Console uyarılarda bulunmaktadır. Aynı zamanda web sitenize hangi sitelerin bağlantı verdiği de görülebilmektedir. Mobil kullanılabilirlik ve AMP ile sorunlar giderilmektedir.

Search Console web sitesinin SEO açısından mobil uyumluluğu ve hataları göstermektedir. Site haritasının yüklenmesini ve kontrol edilmesini sağlamaktadır. Sitenin link yapısı denetlenebileceği gibi sitedeki sayfaların açma hızları tespit edilerek gerekli durumlarda düzeltme yapılabilmektedir. İndeksleme gerekmeyen arama sonuçlarında URL kaldırma işlemi yapılmaktadır. Hatta web sitesinin tüm tıklanma oranları görüntülenmektedir.

Search Console Araçlarıyla Site Nasıl Geliştirilir?

Search Console yardımıyla sitenizin performansı geliştirilebilmektedir. Aramalarda daha fazla ön plana çıkmak isteyenler için Search Console'da yapabilecekleri birçok işlem bulunmaktadır. Google sayfa sıralamalarında en üst kısımda yer almak için site bağlantıları değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Verileri takip eden web sitesi sahipleri, bu doğrultuda gerekli iyileştirmeleri yapmaktadır.

Sayfalarınızın mobile uyumlu olup olmadığını ve istediğiniz biçimde indekslenip indekslenmediğini merak ediyorsanız, URL denetleyici aracının kullanımı önerilmektedir. Search Console URL denetleyici aracı kullanarak anahtar kelime performans ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Performans sekmesini açtığınız zaman sorgular, sayfalar, araçlar, arama görünümü ve ülkeler gibi ek sekmeler görüntülenmektedir. Web sitelerinde bulunan sayfalarınızın performansının hangi ülkelerde nasıl olduğu bilgisine erişilebilmektedir. Sitede hata veren sayfalar görüntülenmektedir.

Seo
01 Mart 2023