İntihal Nedir? İntihal Türleri Nelerdir?

  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. İntihal Nedir? İntihal Türleri Nelerdir?
...
İntihal Nedir? İntihal Türleri Nelerdir?
İntihal Nedir? İntihal Türleri Nelerdir?

Son zamanlarda, birçok kişinin başkalarının yazılarını kaynak şeklinde göstermeden çalıp, aynı zamanda kendi çalışmalarıymış gibi değişiklikler yapmadan yayınladıkları yaygın olarak görülmektedir. Bu durumda da ortaya intihal terimi çıkmaktadır. Birçok kişi intihali başka birinin çalışmasını kopyalamak ya da başka birinin orijinal fikirlerini ödünç almak şeklinde düşünür.

Peki, intihal nedir? Genelde kopyalama ve ödünç alma gibi terimler, suçun ciddiyetini gizleyebilir. Sözcük anlamı olarak da intihal, çalmak ve başkasının fikirlerini veya sözlerini kendisininmiş gibi yaymak ya da başkasının üretimini bir kaynak göstermeden kullanmak, edebiyat hırsızlığı yapmak mevcut bir kaynaktan elde edilen bir fikri veya ürünü yeni ve orijinal olarak sunmak şeklinde olan cümlelerle ifade edilir.

Bir başka deyişle, intihal bir dolandırıcılık eylemi de denilebilir. Hem bir başkasının işini çalmayı hem de daha sonra onun hakkında yalan söylemeyi içermektedir. Genelde orijinal fikirleri ifade etme fikri mülkiyet şeklinde kabul edilir ve aynı orijinal buluşlar gibi telif hakkı yasaları ile korunur. Hemen hemen tüm ifade şekilleri, kaydedildikleri sürece kitap veya bilgisayar dosyası gibi telif hakkı koruması altında olmaktadır.

İntihal Nedir?

Genelde içerik intihali, bir kişinin çalışmasını kaynak göstermeksizin kopya içerik olarak kullanma eylemidir. Birisi özgün içerik oluşturucuya atıfta bulunmadan içerik yayınladığı zaman, o kişinin çalışmasını çalmış olur. İntihal de daha önce yayınlanmış olan bir fikir, ifade, kelime, resim ya da işlemin kişinin orijinal eseri olarak kullanılması anlamına gelmektedir.

Hırsızlık ya da telif hakkı ihlali olarak da değerlendirilmektedir. İntihal son derece kötü bir durum olmaktadır. Bu noktada gerekli olan önlemlerin alınması için de ücretsiz intihal programları devreye girmektedir. Bu durumda en faydalı ve hırsızlık önleyici işlemleri ile www.hasancolak.net web sitemiz en uygun ve faydalı hizmetleri sunmaktadır.

İntihalin Olumsuz Sonuçları

Genelde intihal nedir kapsamında düşünecek olursak, intihal çok kötü bir durum olmakla beraber, başkalarının çalışmalarının değerini de düşürür. Bu, çabalarının hakkını vermeden başka birinin sözlerini, fikirlerini ve içeriğini almak gibi bir şey. Ayrıca bazı ülkelerde yasal işlem ve para cezalarına yol açabilecek telif hakkı yasalarını da ihlal etmektedir.

Bunun yanında alıntı yaptığınız kelime ya da cümleler, intihal içerik şeklinde olduğu zaman SEO için de çok kötü bir durumdur. Çünkü bir sitenin orijinal içeriği olmadığı zaman, sayfanın arama motorları ve ziyaretçiler için daha az değerli olmasına sebep olur.

Bunun yanında web sitenizin itibarına ve bir bütün olarak sitenin güvenilirliğine zarar da verebilir. Bu kapsamda böyle bir sorunla karşılaşmamak için, web sitemizden destek almak çok doğru olacaktır.

İntihal Türleri Nelerdir?

Genel olarak, başkasının işini kendininmiş gibi teslim etmek hakkını vermeden başkasının sözlerini veya fikirlerini kopyalamak tırnak içinde alıntı yapmamak, bir alıntının kaynağı hakkında yanlış bilgi vermek kelimeleri değiştirerek ancak bir kaynağın cümle yapısını, kaynak göstermeden kopyalamak hakkını verseniz de vermeseniz de bir kaynaktan işinizin çoğunu oluşturacak kadar çok kelime veya fikir kopyalamak.

Bununla birlikte, çoğu intihal olayı kaynaklara atıfta bulunularak önlenebilmektedir. Belirli bir materyal ya da cümlenin ödünç alındığını kabul etmek ve izleyicilerinize bu kaynağı bulmak için gerekli bilgileri sağlamak intihalin önlenmesi için yeterlidir. Bunun yanında ücretsiz intihal programları da çok önleyici bir etken olmaktadır. Genelde intihal türleri bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

İntihal Türleri ve İşlevleri

  • Klonlama ve kopyalama: Bir başkasına ait olan herhangi bir içeriği, yazıyı, kelimeyi ya da sözü tam olarak kelimesi kelimesine kopyalayıp, kendisi yapmış gibi sunmaktır. Tam özgün olmayan içerikler şeklinde de tanımlanmaktadır. 
  • Ctrl+C ile kopyalama: Bu durum belli bir miktarda değişiklikler yapılmadan bir kaynaktan tam olarak alından yazının kopyalanması işlemidir. Klonlamadan farkı da alternatif cümle başlangıçları ve de bağlaçlar kullanılmasıdır. Bu konuda içeriğin önemli bir kısmı, farklı olan bir kaynaktan bir alıntı işareti olmadan, değiştirilmeden çalışmalarda intihal yapılması kopyalama olarak bilinmektedir.
  • Farklı olan kaynakları birleştirme: Genelde tamamen benzer konuların üzerine yazılmış olan kaynakları birleştirip veya intikal olarak kaynak gösterilmeden meydana getirilmesine denir.
  • Geri Dönüşüm: Bir kaynak göstermeksizin, alıntı yaptığınız içerikleri, yazı türlerini veya da düşünceleri geri dönüştürerek ve değişik bir başlık kullanarak, intikal yapmış olursunuz.
  • Bul ve değiştir işlemleri: Herhangi bir yazının anahtar kelimelerinin, bu kelimelere benzer eş anlamlı kelimelerini kullanarak, değiştirilmesi işlemine denilmektedir.

İntihalin SEO Sonuçlarına Etkileri Nelerdir?

SEO durumlarında intihal için pek çok farklı potansiyel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken konu da içerik hırsızlığı yapmanın Google tarafından cezalandırılması işlemidir. Web sitenizin, bu sonuçlara bağlı olarak arama motoru sonuç sayfalarında çok daha düşük sıralarda bulunacağı ve kişilerin sizi bulmasının çok daha zorlaşacağı anlamına gelmektedir.

Bunun yanında intihal söz konusu olduğu zaman, web sitenizin Google dizininden tamamen çıkarılmasına söz konusu olabilir. Bunun sonucunda da web siteniz arama motorlarında görünemez hale gelir. Google'ın bu kadar zarar verici cezalarının yanında, intihal içerikler yasal bazı sorunlara da sebep olmaktadır.

Bir başkasına ait olan yazı ya da sözü kopyalarken yakalanırsanız, bu durumun sonucunda çok yüklü para cezaları hatta hapis cezaları da alabilirsiniz. Aynı zamanda bir başkasının sahip olduğu ve telif hakkıyla koruma sağladığı bir materyali de çalarsanız, sonrasında web sitenizde de kullanırsanız, bu durumda da telif hakkı sahibi size dava açabilir.

İntihal İçerikten Nasıl Korunuruz?

Genel olarak intihal çok kötü bir iş olmaktadır. Bu durum kişiyi hem dürüst olmayan biri hem de çok tembel görünen biri olarak gösterir. Bu durumda potansiyel müşterileri geri çevirebilir. Buna bağlı olarak, intihal sadece SEO çabalarınıza zarar vermez, bunun yanında karlılık oranınıza da zarar vermektedir.

Genelde bu durumdan korunmak için en doğru yöntem ücretsiz intihal programları olmaktadır. Bu kapsamda sitemiz www.hasancolak.net en doğru desteği sağlayacaktır. Bu durumda yapılması gerek işlemler alınması gereken önlemler tam anlamı ile anlatılmakta ve tüm koruma yöntemleri belirtilmektedir.

İntihalden Kaçınmanıza Hangi Araçlar Yardım Sağlar?

Genelde www.hasancolak.net web sitemiz kapsamında intihal araması yapabilirsiniz. Aynı zamanda yer alan yazılım, metinlerinizi gözden geçirerek, bunları milyonlarca web sayfasından meydana gelen veri tabanıyla karşılaştıracak ve parçalar için de doğru bir sonuç sağlayacaksınız. Bu durumda intihal dedektörü şeklinde çeşitli metin entegrasyon fırsatları sunulmaktadır.

Genel itibarı ile bu dedektörün işlevi, intihal denetleyicisi olarak, kullanıcılara milyarlarca web sayfasının veri tabanını sunmaktadır. İçeriğinizi yüklerken, araç içeriği mevcut web içeriğine göre çalıştırılır ve intihal olması halinde eşleşen kaynaklar gösterilir.

İntikalden Kaçınmanın Önemi

İntihal yoluyla kopya çektiğiniz zaman, belirli bir konuda bilgi öğrenme ve kendiniz geliştirme şansını kaçırdığınız için sonuç olarak da kendinizi aldatmış olursunuz. Aynı zamanda intikal başka bir evrede öğrenme ve geliştirme becerilerini de engellemektedir.

Bu nedenle her açıdan intihal, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir durum olmaktadır. Bu konuda da size en iyi yardımı sağlayacak web sitemiz www.hasancolak.net en doğru koruma sistemleri ile size destek olmaktadır.

Seo
06 Şubat 2023