Google Reklam SEO ve PPC Entegrasyonu ve Çözümleri

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Reklam SEO ve PPC Entegrasyonu ve Çözümleri
...
Google Reklam SEO ve PPC Entegrasyonu ve Çözümleri
Google Reklam SEO ve PPC Entegrasyonu ve Çözümleri

Google Reklam, SEO ve PPC arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Bu ilişkiyi etkin bir şekilde kullanmak, pazarlama çalışmalarından en yüksek verimi elde etmek adına önemlidir. Peki, söze konu ilişkiyi etkin bir biçimde kullanabilmek için ne yapılmalıdır? Çeşitli yöntemlere başvurmak mümkün olsa da bu ilişkiyi efektif bir çerçevede kullanabilmek için öncelikle birbirleriyle entegre çalışmalarını sağlamak gerekir.

Google Reklam SEO ve PPC Entegrasyonu ve Çözümleri

Google Reklam, SEO ve PPC arasında güçlü bir ilişki kurabilmek için entegresyon çalışması yapmak gerektiğine değinmiştik. Bu entegrasyonun ne tür çözümler yardımıyla kurulabileceğini ifade etmeden önce bu kavramları kısaca tanımlamak, konu bütünlüğü adına sağlıklı bir yaklaşımdır. Google Reklam, SEO ve PPC sırasıyla şu anlamlara gelir:

Google Reklam Nedir?

Google Reklam, Google Ads veya eski adıyla Adwords üzerinden Google kullanıcılarına sunulan, oldukça popüler bir dijital reklamcılık servisidir. Google’ın sunmuş olduğu bu reklamcılık hizmeti de tıptı Bing Ads gibi, reklam veren kullanıcıların reklamlarını, arama motoru yardımıyla aranan sözcük ve/veya sözcük grupları ile ilişkilendirerek; sonuç sayfasının en üstünde ve en altında yer almasını sağlar.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu – Search Engine Optimization) Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu, arama motorunun ücretsiz organik sonuçlarında görünürlük veya etkileşim artırmaya yarayan, içerisinde çok sayıda ve farklı özelliklerde işlem barındıran, kapsamlı bir süreçtir. Alternatif pazarlama metotlarına kıyasla daha geç meyvelerini veren SEO, doğal ve organik şekilde elde edilen trafiğin uzun vadede korunduğu bir pazarlama stratejisidir.

PPC Nedir?

PPC (Pay Per Click) veya Türkçe karşılığı olarak Tıklama Başına Maliyet; dijital pazarlamada yaygın kullanılan bir reklam ödeme modelidir. PPC reklam ödeme modelinde reklam verenin ödemesi gereken ücret, bir internet kullanıcısının reklama tıklama sayısına göre belirlenir. En büyük dezavantajı ise kötü amaçlı tıklamalar sebebiyle gereksiz maliyetle karşılaşılmasına önlem alınamamasıdır.

Google Reklam, SEO ve PPC Neden Entegre Çalışmalıdır?

Google Reklam, SEO ve PPC kavramlarının ne olduğuna ilişkin kısa bir açıklamada bulunduktan sonra bu kavramların entegre yani birlikte işlev göstermesi için ne tür çözümlerden yararlanılabileceğini ve bu durumda ne gibi kazanımlar elde edilebileceğini, ayrı ayrı değerlendirilmesi halinde ne tür dezavantajların söz konusu olabileceğini inceleyelim.

Dijital pazarlama, içerisinde birçok farklı ve kompleks iş, işlem, süreç ve çalışmayı barındıran devasa bir ekosistem olarak düşünülebilir. Bu ekosistemin tüm nimetlerinden eksiksiz yararlanabilmek içinse bütün iş, işlem ve süreçlerin birbirleriyle uyum ve senkron bir şekilde işlev göstermesi gerekir. Aksi takdirde, pazarlama kanalını efektif kullanmak ne yazık ki mümkün değildir.

Google Reklam, SEO ve PPC, dijital pazarlama ekosisteminde alternatifsiz, önemli ve son derece avantajlı süreçlerdir. Dolayısıyla, çevrim içi pazarlamanın tüm kazanımlarını eksiksiz bir şekilde temin edebilmek için öncelikle Google Reklam, SEO ve PPC arasında uyumlu, dengeli, birbirini destekler ve verimli bir senkronizasyon kurmak gerekir.

Google Reklam, SEO ve PPC Entegrasyonu Nasıl Sağlanabilir?

Google Reklam, SEO ve PPC entegrasyonu sağlamak için başvurulabilecek yegane yol yoktur. Birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitli yöntemler yardımıyla bu entegrasyonun sağlanması mümkündür. Fakat önemli olan, entegrasyonla birlikte kurulan ilişkinin ne denli sağlıklı işlev gösterebildiğidir. Aksi halde verim, performans ve üretkenlik bakımından yeterli başarı sağlanamaz.

Google Reklam, SEO ve PPC entegrasyonunun nasıl sağlanacağından çok daha değerli olan konu, entegrasyonun sağlanma biçimi ve bu süreçte kullanılan yol ve yöntemlerin niteliğidir. Şimdi, maksimum performans temin edebilmek adına bahse konu kavramlar arasında kurulacak entegrasyon için nasıl bir çözümün söz konusu olduğuna mercek tutalım.

Google Reklam, SEO ve PPC Entegrasyonu Çözümleri Nelerdir?

Google Reklam, SEO ve PPC entegrasyonu için geliştirilecek çözüm yolu, dijital pazarlama çalışmasının yapılacağı işletmenin türüne, özelliklerine, dinamiklerine, koşullarına, bütçesine ve hedeflerine; faaliyet gösterilen sektör ve/veya pazara, pazarın özelliklerine, tüketici davranışlarına ve hedef müşteri kitlesinin talepleri ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir.

Dolayısıyla, öncelikle pazarlama çalışmalarına konu işletme hakkında detaylı bir ölçme ve değerlendirme çalışması yapılarak mevcut durum somut bir çerçevede gözler önüne serilmelidir. Bu çalışmayı takiben, işletmenin hedefleri düşünülerek optimum yol haritası çizilmeli ve bu süreçte yerine getirilmesi gereken iş ve işlemler eksiksiz bir şekilde, özenle ve dikkatle yerine getirilmelidir.

! Önemli ! Google Reklam, SEO ve PPC entegrasyonu için nasıl bir çözüm geliştirileceği konusunda, dijital pazarlama sürecinde yetkin, deneyimli ve uzman personeli ile hizmet veren bir ajanstan yardım almak, kusursuz bir performansla, minimum yatırım ve maksimum fayda ile arzu edilen başarıya ulaşılabilmesi adına en sağlıklı yaklaşımdır.

e – Ticaret Performansını Maksimize Etmek İçin 6 Pazarlama Yöntemi

e – ticaret yapan işletmeler için temel amaç, satış hacmini artırmak ve geleceğe ilişkin finansal amaçlarına kısa sürede ulaşmaktır. Bu sebeple satış hacmini artırmaya yardımcı dijital pazarlama yöntemleri, pek çok işletme, firma, marka ve şirket tarafından ilgiyle takip edilir. Dijital pazarlamaya dair öğrendiklerine karşı hızlı bir şekilde aksiyon alarak e – ticaret performansını optimize etmek isteyen işletmeler;

 • Pazarlama stratejilerini kurgularken gerçekçi hedefler üzerinden hareket etmeli;
 • Sosyal medya pazarlamasına gereken önemi göstermeli;
 • SEO veya Türkçe karşılığı olan arama motoru optimizasyonunu başarılı bir şekilde uygulamalı;
 • Alışveriş reklamlarına özen göstermeli;
 • Niş pazarlama çalışmalarında yer almalı;
 • Viral pazarlamayı yakından takip etmeli;
 • E – mail marketing stratejisini başarıyla kurgulamalıdır.

e – Ticaret’in Avantajları Nelerdir?

e – ticaret kullanımı öyle bir hacme ulaşmış durumda ki, bugün e – ticaret için “sektör” tanımlamasında bulunmak yanlış olmaz. e – ticarete yönelik artan ilgi, her geçen gün hızla yükselen popülarite ve önemli avantajlar, günümüzde çok daha fazla kişinin e – ticarete yönelmesinin başlıca sebepleri arasında yer almakta. e – ticaretin başlıca avantajlarına değinmek gerekirse;

 • Konvansiyonel satış araçları, yöntemleri ve platformlarına kıyasla e – ticaret üzerinden satış yapmanın maliyeti çok daha makul ve caziptir.
 • Marka üzerinde bilinç oluşturmak, bilinirlik artırmak ve etkileşimi yükseltmek çok daha kolaydır.
 • Zamana ve mekana bağımlılık yoktur. Bu nedenle günün her anında her bölgeye satış yapılabilir.
 • Dijital reklam kampanyaları sayesinde satış hacmi hızla artırılabilir.
 • Kargo, faturalandırma vs. iş ve işlemler ile kullanıcı deneyimini artıran faktörlerin yönetimi çok daha hızlı ve pratiktir.
 • Stoksuz satışa olanak tanıması sayesinde depo ve stok gibi ek gider kalemlerinin ortadan kalkmasını sağlar.

e – ticaret sayesinde elde edilebilecek kazanımlar ve avantajlardan yalnızca bazılarını sıralamış bulunuyoruz. Bunların yanı sıra daha pek çok açıdan alternatifsiz avantajlar ve kazanımlar söz konusu. Bu konuyu burada noktalayıp, e – ticaret faaliyetleri yürüten kişi ve/veya işletmelerin sıkça tercih ettiği başlıca e – ticaret türlerini sıralayalım:

 • Dikey e – Ticaret
 • Yatay e – Ticaret
 • Dropshipping

Son olarak, altını çizmekte fayda var ki, e – ticarette doğru modeli seçmek ve e – ticaretin tüm kazanımlarından eksiksiz yararlanabilmek için doğru bir adresten yardım almak, başarılı bir ajansa başvurmak son derece yararlı bir yaklaşım olacaktır.

31 Ağustos 2023