Google Reklam Kitle Hedefleme ve Demografik Analiz

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Reklam Kitle Hedefleme ve Demografik Analiz
...
Google Reklam Kitle Hedefleme ve Demografik Analiz
Google Reklam Kitle Hedefleme ve Demografik Analiz

Google Ads demografik hedefleme ölçütleri, SEA kampanyalarını optimize etmeye yönelik çok çeşitli araçların bir parçasıdır. Bu çözüm, adından da anlaşılacağı gibi, sosyal ve demografik kriterlere göre segmentlere ayrılmış bir kitleye reklam yayınlamayı mümkün kılmaktadır.

Demografik veriler, Google Ads yatırımlarınız için gelecek vaat eden internet kullanıcılarının tipolojilerini keşfetmenizi ve hedeflemenizi hassaslaştırmanızı mümkün kılar. Aynı zamanda yeniden pazarlama stratejilerinde de çok önemli bir yere sahiptir. Bu konuda hasancolak.net çok geniş hizmet aralıkları en doğru demografik analizi yapmanızı sağlayacaktır.

Google Demografik Hedefleme Kriterleri

Demografik kriterler içeren iki veri kategorisi ayırt edilmelidir. Demografik veriler sitenizi ziyaret eden kişilerin yaş, cinsiyet ve hane geliri kriterleri ve ebeveynlik durumu, medeni durum, eğitim düzeyi, konut doluluk durumu ve istihdam gibi konuları ele almaktadır. İkinci ölçüt kategorisi kitleler sekmesinde bulunur. Buna başka hedef kitle türleri eşlik eder. Pazar kitleleri, yeniden hedefleme kitleleri, birleştirilmiş kitleler listesi gibidir.

Google Reklam Kitle Hedefleme ve Demografik Analiz

Görüntülü pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak veya arama ağında kullanılabilecek diğer kitle türleri de ortaya çıkmaktadır. Bu konuda hasancolak.net hedef kitle analizi anahtar kelimeler ve diğer hedefleme yoluyla hedeflenen diğer tüm internet kullanıcılarına reklam sunmasına katkı sağlamaktadır.

Demografik Hedefleme Kriterleri Nasıl Dağıtılır?

Ayrıntılı demografik verileri kullanmak için ilgili reklam kampanyaları veya reklam gruplarına ekleme yapın. Ardından demografik bilgileri kaydetmeye başlamak için yayınlarını genişletin. Linkedin Ads kitleleri gibi, bu verilerin kaydı geriye dönük değildir.

Yalnızca belirli ebeveyn durumlarını, medeni durumlarını, eğitim düzeylerini, barınma doluluk durumlarını veya işleri ekleyebilirsiniz. Performansı olabildiğince ince bir şekilde analiz etmek ve yönetmek için, sosyo-demografik kriterlerin her birinin tüm kategorilerini ekleyin.

Eğitim düzeyleri için şunu ekleyin, ortaöğretim - lisans veya dengi - yüksek lisans veya doktora- öğrenci şeklinde olmaktadır. Bu şekilde, en az ilgi çekici kategorilerdeki teklifleri ayarlayarak en verimli eğitim düzeyini destekleyebileceksiniz. Bu konuda hasancolak.net en doğru denetleme hizmetlerini sunmaktadır.

Google Reklam Kitle Hedefleme Sınırları

Genel olarak, web sitenizi ziyaret eden, bazı internet kullanıcıları, Dfsa veya ayrıntılı demografik veri kategorilerinin hiçbirine uymamaktadır. Bu durumda Dfsa için “bilinmeyen” kategorisinde sınıflandırılacaktır. Ayrıntılı kitle demografisi için veriler mevcut olmayacaktır.

Genel olarak, bu kategorize edilmemiş kullanıcılar şunlardır. Google profillerine giriş yapmamış kullanıcılar ve profillerinde bu tür bilgileri sağlamayan kullanıcılar. Hedeflemeyi hassaslaştırmak için bilinmeyen kategorisini teklif stratejisinden çıkarmak mümkündür.

Ancak, önemli miktarda gösterimi kaçırabileceğiniz için bu riskli olabilir. Daha ileri gitmek için hasancolak.net den yardım alabilirsiniz. Bu konuda çok geniş bilgi ve donanıma sahip hizmetler sunulmaktadır.

Demografik Hedefleme Ve İlgili Raporlar

Google Ads hesabınıza giriş yaptıktan sonra, potansiyel müşterileri tüm özellikleri ile raporlamaktadır. Soldaki sayfa menüsünde kitleler sekmesi tıklandıktan sonra da demografi modülünde, istediğiniz filtrelemeyi uygulamak için açılır menüden kampanya düzeyinde görünüm ortaya çıkmaktadır. Reklam grubu düzeyinde görünüm veya hesap görünümü seçilmelidir.

Sizi ilgilendiren sekme hangisi ise yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu, hane geliri ya da kombinasyon seçebilirsiniz. Dfsa verilerini kullanmak için önceden uygulamaya gerek yoktur. Çünkü bunların kaydı geriye dönüktür.

Bu kriterleri bir kampanyaya veya reklam grubuna eklemeden yaş gruplarındaki kişiler için cinsiyete göre performans çalışması yapmak mümkündür. Açıkçası, kampanya veya reklam grubu, reklamlarını incelemek istediğiniz dönem boyunca yayınlamış olmalıdır.

Demografik Kombinasyonlarda İşlemler

Demografik kombinasyonlara yönelik tercihlerinizi ayarlamak için kombinasyonlar açılır menüsünden belirli verileri seçin. Bu kapsamda;

 • İlgilenen Kullanıcı,
 • İlgilenen Kullanıcı Başına Maliyet,
 • Mutlak Brand Lift,
 • Etkileşimler,
 • Etkileşim Oranı,
 • Dönüşümler,
 • Maliyet,
 • Gösterimler

ve diğerleri için metrikleri görüntülemek üzere tabloyu görüntüle tıklanır. Raporlarınıza ek ölçümler eklemek için Sütunlar'ı tıklayabilirsiniz. Hedeflemenizi değiştirmek için demografi modülünde istediğiniz sekmeyi seçebilirsiniz. Demografiyi değiştir'i tıklayın. Reklam grubu seç'i tıklayın.

Açılır listeden güncellenecek kampanyayı veya reklam grubunu seçin. Demografik grupların tam segmenti görüntülenir. Dahil etmek istediklerinizi işaretleyin. Demografiyi kaydet'i tıklayın. Bu şekilde hasancolak.net işlemleri kapsamında rapor alma işlemi tamamlanır.

Demografi Raporlama Özellikleri

Google Ads, tüm kullanıcıların demografisini elde edemez veya belirleyemez. "Bilinmeyen", yaşı, cinsiyeti, ebeveyn durumu veya hane geliri belirlenmemiş kişileri ifade eder. Bu konuda kişilerin alanları ya da başka özellikleri de raporlanmış olmaktadır.

Ek olarak, görüntülü reklam ağında bazı web siteleri demografik hedeflemeyi devre dışı bırakmaktadır. Bu nedenle, reklamlarınızı bu sitelerde göstermek istiyorsanız, "Bilinmeyen" kategorisini seçili bırakmalısınız.

Bir demografik kategori türüne göre hedefleme yapılırken, çok daha geniş bir kitleye ulaşabileceğiniz için varsayılan olarak "bilinmeyen" kategorisi seçilir. Bu şekilde hasancolak.net aracılığı ile potansiyel müşterilerle ilgili daha çok bilgi sağlanmış olur.

Google, Demografik Verileri Nasıl Belirler?

Genel olarak bakıldığı zamanda kullanıcılar Google hesaplarında oturum açtıklarında, hesap durumlarına bağlı olarak tercihleri ​​veya ayarlarıyla ilişkili demografik verileri kullanabilir. Bu konuda kitlenizin ilgi alanlarına bağlı olarak, tüketiciler, demografilerini değiştirmek için reklam tercihlerim'e erişebilir.

Ek olarak, sosyal ağ siteleri gibi bazı web siteleri bize kullanıcıların paylaştığı demografik veriler sağlayabilir. Google görüntülü reklam ağındaki etkinliklerine dayalı olarak kişilerin demografisini de tahmin eder.

Buna örnek vermek gerekirse, siteyi ziyaret eden hedef kitlede YouTube veya görüntülü reklam ağı sitelerine göz atarken, Google bir "çerez" kullanarak web tarayıcılarında bir tanımlayıcı depolayabilir. Bu tanımlayıcı, hasancolak.net hizmet kapsamında; ziyaret edilen sitelere kitlelerin ilgi alanlarına bağlı olarak belirli demografik kategorilerle ilişkilendirilebilir.

Google, Hedef Kitle Demografik Verileri

Bir Google sitesinde veya uygulamasında yayınlanan kampanyalar için, kullanıcıların demografik bilgilerini öncelikle Google mülklerindeki etkinliklerine dayalı olarak tahmin edilir. Google siteleri veya uygulamaları dışında yayınlanan kampanyaları, öncelikle üçüncü taraf siteler ve uygulamalardaki etkinliklerine sahip olan verileri tahmin eder.

Bu konuda belirlenmiş olan ilgi alanlarına sahip kullanıcılar, iOS ATT aracılığıyla Google'ın iOS uygulamalarına izin vermemişse, bu uygulamalarda kullanılan tahmini demografik bilgiler, üçüncü taraf siteler ve uygulamalardaki etkinliklerine dayanmaz.

Google'ın iOS uygulamalarındaki etkinlikleri, üçüncü taraf siteler ve uygulamalarda bu kitleye reklam kampanyaları sunulduğunda demografik özelliklerini tahmin etmek için de kullanılmayacaktır.

Mobil Uygulama Demografisi

Bu hedefleme özelliği, hangi uygulamaları kullandıklarını hatırlamak için müşterinin mobil cihazıyla ilişkili bir tanımlayıcı kullanır. Bu tanımlayıcıyı, web'de gezinmeye ve bir mobil cihazdaki uygulama içi etkinliklere dayalı bir demografik kategoriyle ilişkilendirebiliriz.

Web veya mobil uygulamaları kullanan herkesin demografisini toplayamayacağımızı veya tahmin edemeyeceğimizi unutmayın. Bu nedenle, e ticaret sitenizde hedeflemenizi belirli demografik gruplarla sınırlandırırsanız, reklamlarınız daha küçük kitle türleri kapsamında ulaşabilir.

Reklamlarınızın belirli ilgi alanı kapsamına sahip olan internet kullanıcılarına gösterilmemesi için demografik kategorileri de hariç tutabilirsiniz. Teklif özelleştirme de reklamlarınızı herkese göstermeye devam ederken, belirli bir demografi için daha yüksek veya daha düşük olmak üzere pek çok şekilde teklif verebilirsiniz. Genelde hasancolak.net hizmetleri kapsamında demografik hedefleme, diğer hedefleme stratejileriyle birleştirilebilir.

Demografik Hedefleme Örnekleri

Yaş: Bir firma finans kurumu için reklam verir. Yaşlıları mı yoksa öğrencileri mi hedeflediğine bağlı olarak farklı ürünleri tanıtmak ister. Her müşteri grubuna farklı reklamlar sunmak için de demografik verileri kullanır ve tekliflerini daha fazla harcama yapma olasılığı yüksek olan demografik gruplara göre ayarlar.

Hane geliri: Bir video kampanyasında firma, reklamlarını hane geliri belirli bir aralığa giren müşterilere gösterebilir. Hedeflemesini, hane gelirinin en yüksek %30'luk dilimindeki kullanıcılara ulaşmayı tanımlar.

Yaş ve Cinsiyet: Firma; çalışan annelerden oluşan bir kitleye sahip bir web sitesi işletiyor. Arama Ağı'ndaki demografik hedeflemesi, "25-54" yaş aralığını ve "Kadın" cinsiyetini içerir. Görüntülü reklam kampanyaları için, ebeveynlik durumunu "Ebeveyn" olarak bir hedefleme ölçütü olarak belirtir.

Bütün bu örnekler hasancolak.net hizmetleri ile en doğru ve hızlı şekilde uygulanmaktadır.

19 Mayıs 2023