Google Reklam Kampanyası Yönetimi ve Danışmanlığı

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Reklam Kampanyası Yönetimi ve Danışmanlığı
...
Google Reklam Kampanyası Yönetimi ve Danışmanlığı
Google Reklam Kampanyası Yönetimi ve Danışmanlığı

Google reklam kampanyası yönetimi ve danışmanlığı hakkında merak konusu hususlara mercek tutmadan önce dijital pazarlama kavramından söz etmek gerekir. Zira Google reklam kampanyası, dijital pazarlamanın gelişimi sonucu ortaya çıkmış bir reklamcılık türevi/servisidir. Bu bakımdan, dijital pazarlamaya değinmeden Google reklam kampanyası yönetimi ve danışmanlığını kavramak güçtür.

Google Reklam Kampanyası Yönetimi ve Danışmanlığı

Dijital pazarlamaya ilişkin bir tanım yapmak gerekirse, dijital pazarlama; elektronik bir cihaz veya internet kullanan pazarlama çabalarının tamamıdır. Dijital pazarlamanın amacı ise ürün veya hizmetlerin elektronik ortamda çevrim içi şekilde tanıtılmasından ibarettir. Tanıtım sürecinde kullanılan araçlarsa masaüstü bilgisayar, cep telefonu, diğer dijital ortam ve platformlar gibi internet tabanlı teknolojilerdir.

İnternet teknolojisindeki gelişim, işletmelerin ve markaların pazarlama için teknolojiyi kullanma biçimini farklılaştırdı. Dijital platformlar, işletmelerin ve markaların pazarlama stratejilerinde yer bularak günlük yaşama daha fazla dahil oldu. Bu değişim sonucunda, pazarlama stratejileri belirlenirken dijital araçlardan çok daha fazla yardım alındı ve;

 • Arama Motoru Optimizasyonu | SEO
 • Arama Motoru Pazarlama | SEM
 • İçerikle Pazarlama
 • Etkileyici Pazarlama
 • Etkileyici Pazarlama
 • İçerik Otomasyonu
 • Kampanya Pazarlaması
 • Veriye Dayalı Pazarlama
 • Elektronik Ticaret Pazarlaması
 • Sosyal Medya Pazarlama kombinasyonlarını kullanan dijital pazarlama kampanyaları yaygınlaştı.

Dijital pazarlamanın gelişim sürecinden kısaca bahsettik sonra Google reklam kampanyası yönetimi ve danışmanlığını daha yakından inceleyebiliriz. Bu çerçevede ilk olarak Google ADS yönetimi, Google ADS danışmanlığı, Google ADS danışmanlık hizmetinin yararları ve Google reklam ajansı gibi anahtar kavramlarından söz edelim.

Google ADS (Reklam) Yönetimi Nedir?

Google ADS veya AdWord danışmanlığı ve Google reklam yönetimi, dijital pazarlama hedeflerinin tam on ikiden vurulmasına yardımcı yardımcı olur. Doğru bir adresten alınacak Google ADS yönetimi, optimum bütçe ile yüksek tıklanma ve dönüşüm oranı ile satışların arttırılmasını sağlar. Peki, Google ADS yönetimi kim tarafından nasıl verilir?

Google ADS veya geçmişteki ismiyle Google AdWords, Google tarafından geliştirilmiş ücretli bir dijital reklamcılık servisidir. Bu servisin yönetimi ve optimize edilmesine ise Google ADS (Reklam) yönetimi denir. Google reklam ajansları veya Google dijital ajanslar ise Google ADS yönetimini sağlayan, işletmelere yönelik danışmanlık hizmetleri sunan ajanslardır.

Google reklam danışmanlığı olarak da ifade edilen Google ADS danışmanlığı, Google reklam kampanyalarının düzenlenmesi, planlanması ve efektif bir strateji ile yönetilmesi işlerini de içeren kapsamlı bir hizmettir. Google ADS danışmanlık ajansları başta arama ağır kampanyaları olmak üzere, Google ADS üzerinde çeşitli kampanya teklifleri düzenleyerek reklam bütçelerin maksimum verimle yönetilmesine yardımcı olur.

Google Reklam Danışmanlığının Avantajları

Google ADS, işletmenizin gereksinimlerine ve kaynaklarına göre arama ağı için reklamcılık, görüntülü reklamcılık kampanyaları, Google alışveriş ve yeniden pazarlama gibi çeşitli araçlar sunar. Google reklam danışmanlığı veren ajanslarsa Google ADS tarafından sağlanan bu araçların tamamında uzmanlık, yetkinlik ve deneyim sahibidir.

Google reklamcılık özelinde uzmanlaşmış bir çevrim içi pazarlama ajansı, işletmenizin amaçları doğrultusunda optimum stratejiler geliştirir; geliştirilen stratejileri tatbik ve takip eder. Şimdi, Google reklam danışmanlığı çerçevesinde, bir dijital pazarlama ajansının ne gibi kazanımlar ve avantajlar sunacağını ayrı başlıklar altında ifade edelim.

 

 • Google Reklamlarında Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

 

Başarılı bir ajans, Google ADS reklam kampanyalarınızı yönetmekten çok daha fazlasını yapar. Dönüşüm sürecinizin tüm evrelerinde destek sağlayarak tüketici hacminizi artırma stratejinizin tüm ayrıntılarında danışmanlık sunar. Bu sayede, işletmenizin reklam yatırımını artırmadan internet sitenizin ve dönüşüm oranınızın performansını artırabilirsiniz.

 

 • Sürdürülebilir Gelişim Başarısı

 

Ürün veya hizmet edinmek için interneti tercih eden tüketicilerin tüketin davranışları zamanla değişir. Bu değişim, arama motorlarının davranışlarında da etkisini hissettirir. Başarılı bir ajans, markanızın ücretli referans kampanyalarından en yüksek verimi elde edebilmesi adına daima iyileştirme çalışmaları yaparak sürdürülebilir bir gelişim başarısı elde etmenize olanak tanır.

 

 • Reklam Bütçesinde Maksimum Verim

 

Alanında uzman ve yetkin bir ajans, markanızın reklam yatırımları için ayırdığı kaynağı optimize ederek maksimum verim elde etmenize yardımcı olur. Finansal amacınız ne olursa olsun, reklam bütçenizi kontrol ederken satış hacminizi ve yatırım getirinizi maksimize etmenize olanak tanıyan çeşitli stratejiler geliştirir ve bu stratejilerin takibini sağlar.

Google Reklam Ajansının İşlevi Nedir?

Google reklam ajansı, dijital pazarlama kalemlerinde yetkin ve uzman personeliyle hizmet veren ajanstır. Bu ajanslar için Google ADS ajansı deyimi de kullanılır. Google ADS ajansı, Google ADS üzerinden düzenlenen reklam kampanyalarının sonuçlarını yönetme ve tespit edilen eksiklikler doğrultusunda optimize etme çalışmaları yürüten profesyoneller marifetiyle hizmet verir.

Google reklamlar özelinde hizmet veren bir ajansın asli işlevi, Google reklam ağındaki arama ağı, görüntülü ya da alışveriş reklamlarını hedef tüketicilerin bütçe düzeyleri doğrultusunda en etkili şekilde yönetim ve optimizasyon hizmetlerini icra etmektir. Dolayısıyla, Google ADS danışmanlığı alınması, çevrim içi pazarlama stratejinizin en efektif şekilde kurgulanması ve hayata geçirilmesi adına en sağlıklı yaklaşımdır.

Google Reklam Danışmanlığı Müşterilerinizi ve Gelirlerinizi Nasıl Artırır?

Google reklam danışmanlığı, doğru bir adresten yani uzman ve deneyimli bir ajanstan almak kaydıyla birçok açıdan alternatifsiz kazanımlar ve önemli avantajlar sunar. Müşterilerinizin ve dolayısıyla gelir düzeyinizin artması da bu kazanımlardan biridir. Müşteri ve gelir artışı için kapsamlı, çok yönlü ve sonuç odaklı çalışmalar yapan reklam ajansı, Google reklam danışmanlığı çerçevesinde;

 • Google ADS reklam kampanyalarını markanız özelinde revize eder; en ideal reklam gruplarını belirler.
 • Satışa sunduğunuz ürün veya sağladığınız hizmet kapsamında coğrafi hedefleme yapar.
 • Call to action, yani tüketicilerin harekete geçmesini, aksiyon almasını sağlayıcı nitelikte reklam metinleri kurgulayarak yüksek dönüşüm oranı amaçlar.
 • Yurt dışı için düzenlenen reklam kampanyalarında yurt dışı hedefleme yapılırken müşteri talepleri dikkate alınır ve optimize edilerek hedef ülke pazarına sunulur.
 • Negatif etkileri bulunan anahtar kelimeleri tespit eder ve reklam kampanyasından çıkarır.
 • Kampanyaları aktif takip eder; eksik ve iyileştirilmesi gereken alanlara özel yeni stratejiler geliştirir.
 • Minimal bütçe ile maksimum verim elde edilebilmesi için nasıl bir aksiyon alınması gerektiği konusunda efektif çözümler sunar.

İşletmenizin en önemli gelir kalemlerinden birisi de e – ticaret siteniz üzerinden yapılan satışlardır. Gelirinizi artırmak için e – ticaret sitenizin trafiğini artırmak ve en önemlisi nitelikti trafik elde etmektir. Nitelikli trafikten kasıt, alışveriş yapma olasılığı yüksek tüketicilerden oluşan müşterilerdir. Bunun içinse Google reklamlarınızdan optimum sonuçlar elde etmeniz gerekir.

Google reklamlarınızdan optimum sonuçlar elde edebilmeniz içinse kusursuz bir dijital pazarlama ve çevrim içi pazarlama stratejisi kurgulamanız, periyodik aralıklarla takip etmeniz, eksiklikleri belirleyerek iyileştirme çalışmaları yapmanız gerekir. Bu bakımdan, dijital pazarlama çerçevesinde yetkinlik kazanmış bir ajansın uzman personelinden yardım almak, en doğru ve sağlıklı olan yaklaşımdır.

Geçmiş projelerinde başarılara imza atan, daima kendini yenileyen ve geliştiren, yenilikçi ve çözüm odaklı bir yaklaşımla hizmet veren dijital reklam ajansından yardım alınması, minimum kaynaklarla maksimum sonuç elde edilmesi adına önemli ve ayrıca belirli durumlarda kaçınılmazdır.

28 Temmuz 2023