Google Haritalara (Maps) Reklam Verme

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Haritalara (Maps) Reklam Verme
...
Google Haritalara (Maps) Reklam Verme
Google Haritalara (Maps) Reklam Verme

Google; reklam teknolojileri, arama motorları, çevrim içi bilgi dağıtımı ve internet araması üzerine yatırımlar yaparak servisler geliştiren ve bu servisleri kullanıcılara çoğunluklu ücretsiz sunan Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştiren ve geliştirdiği hizmet ve ürünlere ev sahipliği yapan Google, bir milyardan fazla arama isteği (kullanıcı hacmi) ile devasa bir trafik kaynağı. İşletmeler, dijital reklam kampanyaları düzenleyerek Google’ın bu devasa trafiğini kullanarak müşteri hacmini artırmakta.

Google Haritalar (Maps) Nedir?

Google Haritalar (Maps), Google’ın geliştirdiği ve sunduğu web haritalama platformudur. Google haritalar; uygu görüntüler, sokak haritaları, caddelerin 360° etkileşimli panoramik görünümleri, trafik durumu ve rota planlaması sunar. Google’ın açıkladığı istatistikler, haritalar servisinin dünya çapında her ay bir milyardan fazla kişi tarafından kullanıldığını işaret etmekte. Bu istatistik, Google haritaların trafiğine ilişkin oldukça çarpıcı bir veri. Google harita reklamı, bu trafikten yararlanmanın en etkin yolu.

Google Haritalarda Reklam Verme

Aylık bir milyarı aşan kullanıcı sayısı ile muazzam bir etkileşim vaat eden Google haritaların bu etkileşim gücünden yararlanmak için başvurulan Google haritalarda reklam verme işlemi, özellikle işletmelerin kısa ve uzun vadeli finansal hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için gereksinim duydukları müşteri sayısını artırmaları için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden biri. Peki, o halde bu yöntemin nasıl hayata geçirileceğini açıklayalım. Google Haritalarda reklam vermek için;

 • Google ADS hesabınıza erişin ve kampanya oluşturma sekmesi üzerinden akıllı kampanyalar seçeneğine tıklayın.
 • Akıllı kampanya hedefini seçin. Bu noktada, işletmenize gelen telefonların mı yoksa ziyaretlerin mi daha önemli olup olmadığını belirleyin.
 • Google haritalara reklam vermek için Google My Business hesabına sahip olmanız şart. Aksi takdirde, bu reklam kampanyası modelini hayata geçiremezsiniz. Eğer mevcutta Google My Business hesabını yoksa Google My Business hesabı edinmelisiniz. Hesabı edindikten sonra, Google ADS ile Google My Business hesabınızı entegre edin. Hemen belirtelim ki, hepsinden önce Google Benim İşletmem hesabına sahip olmanız gerektiğini unutmayın.
 • İşletme konumunuzu belirleyin.
 • Piyasa arz ettiğiniz ürün veya hizmeti tanımlayın.
 • Dili, işletme kategorinizi ve kullanacağınız anahtar kelimeleri belirleyin.
 • Reklam metninizi oluşturun.
 • Telefon numaranızı ekleyin ve doğrulayın.
 • Bütçenizi belirleyin.
 • Bu adıma kadar tamamladığınız işlemlerin özetini inceleyin ve herhangi bir yanlışlık yoksa kaydedin.

Google Haritalarda Yerel Arama Ağı Reklamları Gösterme

İşletmeler, yakınlarında bulunan tüketicilerin ve müşterilerin dikkatini çekmek için oldukça etkili bir yöntem olan Google haritalara başvurur. Yerel bir işletmeye sahipseniz ve benzer faaliyet gösterdiğiniz işletmelerle rekabetinizde geride kalmak istemiyorsanız, sunduğunuz ürün veya hizmete gereksinim duyan tüketicilere süratle ulaşmalı ve etkilenmelerini sağlamalısınız. Bu doğrultuda oldukça başarılı sonuçlar veren Google haritaları arama ağı reklamlarınızı gösterecek şekilde etkinleştirmek için sıralan adımları takip edin:

 • Google ADS hesabınıza erişin ve yer uzantılarını etkin konuma getirin.
 • İşletme profili girişinizi oluşturun. Henüz girişiniz bulunmuyorsa, öncelikle işletme profili girişinizi oluşturun. Halihazırda bir girişiniz varsa, mevcut bilgilerinizin doğruluğunu kontrol edin. Değişmesi gereken bilgiler bulunuyorsa bilgilerinizi güncelleyin.
 • Belirli bir yeri hedefleyerek yere dayalı teklif verin. Yer hedeflemeyi kullanarak yere göre teklif vermeniz, işletmenizin yakınında bulunan kullanıcıları hedeflemenizi sağlar.
 • Anahtar kelimelerinizi optimize edin. Reklam kampanyanızda konumunuzla ilişkili olan ve kullanıcıların yerel olarak sorguladıkları anahtar kelimeler belirleyin. Anahtar kelime optimizasyonu, düzenlediğini reklam kampanyasının başarısına doğrudan etki edecektir. Bu nedenle, anahtar kelime belirleme sürecinde olabildiğinde nokta atış sözcük grupları üzerinden ilerleyin.

Arama ağı reklamlarınızın Google haritalardaki durumunu, verimini ve performansını değerlendirmek, kampanyanızın hedefleriniz doğrultusunda ilerleyip ilerlemediğini öğrenebilmeniz açısından önemlidir. Bunun için, performans verilerinizi inceleyin. Tespit ettiğiniz eksikliklere yönelik iyileştirici stratejiler belirleyerek ilerleyin. Google haritalara reklam verme prosedüründe son olarak “tıklama” konusuna değinmek yerinde olacaktır. Arama ağı reklamları üç tür tıklama oluşturabilir. Bunlar;

 • Yer Ayrıntılarını Alma Tıklamaları

Kullanıcıların aram sonuçları listesinde bulunan reklamları genişletmek amacıyla tıklamaları halinde söz konusu olan tıklamalar, yer ayrıntılarını alma tıklamaları olarak adlandırılır.

 • Yol Tarifi Alma Tıklamaları

Kullanıcıların yol tarifi almak amacıyla işletmenize tıklama yapması halinde söz konusu olan tıklamalar, yol tarifi alma tıklamaları olarak adlandırılır.

 • Mobil Tıkla ve Ara Tıklamaları

Kullanıcıların işletmenizi telefonla aramak amacıyla tıklama yapması halinde söz konusu olan tıklamalar, mobil tıkla ve ara tıklamaları olarak adlandırılır.

Özetle; Google haritalara reklam vermek, her ay bir milyardan fazla kullanıma ev sahipliği yapan ve bu sayede muazzam bir etkileşim ve trafik hacmi sunan Google haritaların bu etkileşim ve trafik hacmini kullanmanın, yeni müşteriler edinmenin, finansal geleceği koruma altına alarak satış hacmini yükseltmenin en pratik ve etkili yöntemlerindendir. Klasik ve standart reklam çalışmalarına kıyasla son derece makul bir bütçe ile düzenlenebilen bu reklam modeli, devasa birçok markadan mütevazı işletmelere kadar birçoklarınca kullanılmaktadır.

22 Kasım 2022