Google Ads SEO ve PPC İlişkisi

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Ads SEO ve PPC İlişkisi
...
Google Ads SEO ve PPC İlişkisi
Google Ads SEO ve PPC İlişkisi

Google ADS, SEO ve PPC arasında çok yönlü ve karşılıklı bir etkileşim söz konusu. Birbiri ile sıkı bir etkileşim içinde bulunan Google ADS, SEO ve PPC arasındaki  ilişkiyi açıklığa kavuşturmadan önce, bahse konu kavramları kısaca özetlemek ve işlevlerinden bahsetmek, gerek konu bütünlüğünün sağlanması gerekse aralarındaki ilişkinin net bir biçimde kavranması adına faydalı olacaktır.

Google Ads SEO ve PPC İlişkisi

Google ADS Nedir?

Google ADS; 2000 yılında Google ADWORDS adı ile Google kullanıcılarına sunulan, daha sonra isim değişikliğine gidilerek, 2019 yılı itibariyle Google ADS adıyla geliştirilen, kişi ve işletmelerin yararlanabileceği bir çevrim içi reklam servisidir. Çeşitli filtrelemelere göre farklı reklam opsiyonları bulunan Google ADS’nin en yaygın reklam modelleri şunlardır:

 • Arama Ağı Reklamları
 • Uygulama Reklamları
 • Remarketing Reklamlar
 • Alışveriş Reklamları
 • Telefon Araması Reklamları
 • Görüntülü Reklamlar
 • Video Reklamlar

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu); arama motorunun ücretsiz organik sonuçlarında, internet sitesinin görünürlüğünü ve etkileşimini etkileyen iyileştirme sürecidir. Bir çevrimiçi pazarlama yöntemi olarak SEO, alternatif pazarlama yöntemlerine kıyasla daha teknik, zorlu ve uzun vadeli bir pazarlama stratejisi gerektirir. SEO yönteminin başlıca faydaları şunlardır:

 • Pazarlama maliyetinden tasarruf,
 • Organik trafik,
 • Dijital ekosistemde görünürlük, etkileşim ve iletişim,
 • Sürdürülebilir ve kalıcı sonuçlar,
 • Prestij ve güvenilir izlenim,
 • İyileştirilmiş kullanıcı deneyim,
 • Marka bilinirliği.

PPC Nedir?

PPC (Pay Per Click – Tıklama Başına Ödeme); dijital pazarlamada başvurulan, yaygın ve etkili bir reklam modelidir. “Tıklama Başına Maliyet” olarak Türkçeye tercüme edilen ve bu şekliyle kullanılan PPC, on – line reklam modellerinde hızlı aksiyon ve etkili sonuç sunması sebebiyle özellikle işletmeler (e – ticaret siteleri) tarafından sıkça kullanılır.

ADS, SEO ve PPC İlişkisi Nedir, Nasıl Çalışır?

Google ADS, SEO ve PPC arasında ortak birçok ilişkiden söz etmek mümkün. Bu ilişkileri adım adım incelemek gerekirse, ilk olarak “amaç” ortaklığını vurgulamak gerek. Peki, amaç ortaklığı nedir, bu kavramlar arasında nasıl bir ortak amaç vardır? Google ADS, SEO ve PPC, temelde “etkileşim ve erişim” kazanılması ve dijital dünyada varlık elde edilmesini amaçlar. Şimdi, bu ortaklığı daha yakından inceleyelim.

Dijital dünyada var olmak, bu ekosistemin bir parçası olmak için yararlanabileceğimiz birçok enstrüman mevcut: internet sitesi, mobil uygulama, sosyal medya platformları gibi. Gerek ADS gerek SEO gerekse PPC, dijitalin kapılarını aralamamıza olanak tanıyan bu enstrümanları daha verimli, etkili ve optimum kullanabilmemize yardımcı olur.

Örneğin, tekstil mamullerinin perakende ve toplu satışı üzerine faaliyet gösteren bir işletme, mevcut satış hacmini gelecekte artırmak için daha fazla tüketiciye hitap etmek ve dolayısıyla müşteri sayısını artırmak ister. İşletmenin bu isteğine en etkili yanıtsa internetten gelir. Bu bakımdan, ticari gayelerini gerçekleştirmek isteyen işletmeler internete adım atar.

Fiziki mağazası üzerinden satışta bulunan, fakat daha fazla satış sayısına ulaşmak adına internete adım atmak isteyen işletmeler için en ideal senaryo e – ticaret sitesi sahibi olmaktan geçer. Zira e – ticaret sitesi, internetin bir işletmeye sunabileceği kazanımların neredeyse tamamını elde etmeye yardımcı olur. Peki, bu kazanımları edinebilmek için nasıl bir e – ticaret sitesi kullanımı gerek?

Örneğimizdeki işletmeden yola çıkalım. Satış hacmimizi artırabilmemiz için ürünlerimizden haberdar olan birey sayısını artırmamız gerektiği açık. Peki, daha fazla tüketiciye nasıl dokunabiliriz? İşte bu aşamada Google ADS ve PPC akla gelir. Google ADS ve PPC gibi dijital reklam olanaklarından yardım alarak, efektif ve dönüşüm odaklı reklam kampanyaları düzenleyerek, ürünlerimizden haberdar olan insan sayısını artırabiliriz.

Dijital reklam olanaklarını kullanarak artırdığımız müşteri hacmimizi stabilize etmek, kısa vadede elde tutmak uzun vadede ise maksimize etmek içinse SEO çalışmasına başvurmamız gerekir. Çünkü SEO, Google ADS ve PPC’ye kıyasla meyvelerini daha geç veren, fakat daha kalıcı ve sürdürülebilir sonuçlar sağlayan, çevrim içi pazarlama stratejisidir.

Google ADS, SEO ve PPC arasındaki ilişkiyi, tekstil mamulleri üzerine satış yapan bir işletme örneğinden yola çıkarak, yalnızca fiziki satışta bulunan bir işletmenin, sektör ve ekonomik açılardan beklentilerini tatmin etmesi ve amaçlarına ulaşması için adım atacağı dijitalleşme serüveni üzerinden incelemiş bulunuyoruz. Örnekler çoğaltılabilir, fakat biz bir örnekle sınırlı kalmak durumundayız.

Google ADS Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Google ADS, Google tarafından geliştirilmiş bir reklamcılık servisi/hizmetidir. Aslında çevrim içi reklam servisine sahip olan yegane arama motoru Google olmamakla birlikte, Türkiye’nin en fazla kullanılan arama motorunun Google olmasından sebep, diğer arama motorlarının sunduğu dijital reklam hizmetleri yerine Google ADS kullanılır.

Özellikle e – ticaret siteleri için çok sayıda kazanım sunan ADS servisine, işlevine ve avantajlarına mercek tutmakta fayda var. Çünkü ADS ne kadar popüler olsa da kayıtsız kalınamayacak sayıda kullanıcı tarafından tüm yönleriyle bilinebilmiş değil. ADS reklamları, reklam kampanyası düzenleyen internet sitesindeki ürün ve hizmetlerin, tercih edilen konumlarda ve belirlenen aramalarda gösterilmesini sağlar.

Masaüstü ve mobil olmak üzere çift tabanlı çalışabilen bu reklam servisi, ilgili internet sitesine daha fazla ziyaretçi akışı sağlamaya ve bu sayede potansiyel müşteriler ile etkileşim kurulmasına zemin hazırlar. Sonuçta kazançlı çıkan, artan satış hacmi ile internet sitesi olur. Peki, web siteleri ve özellikle e – ticaret siteleri için çok sayıda kazanım vaat eden ADS, başka ne gibi avantajlar sunar:

 • İşletmenizin varlığını dijitale taşıyarak görünürlük bilinirlik bilinirlik kazanmanıza, var olan kazanımınızı ise artırmanıza yardımcı olur.
 • Fiziki mağaza sınırlarınızı aşmanıza, global düzeyde tüketici etkileşimi kazanmanıza yardımcı olur.
 • Satış odaklı reklam oluşturmanızı mümkün kılar.
 • Maliyeti caziptir ve kontrol edilebilir.
 • Hedeflenmiş reklam kampanyaları düzenleyebilmenize imkan sağlar.
 • Anlık ölçülebilir ve ölçümlenebilir; raporlanabilir özeliktedir.
 • Kontrollü ve esnek reklam kampanyaları düzenleyebilmenize yardımcı olur.

SEO Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

SEO, bir internet sitesi veya sayfasının arama motorlarında doğal veya ücretsiz arama sonuçları sayesinde görünürlüğünü artırma sürecidir. SEO’yu, Google, Yahoo ve Bing vb. tarayıcılarda daha etkin bir biçimde bulunabilmesi amacıyla bir site görünümünü geliştirme sanatı olarak da tanımlayabiliriz. Özetle, bir web sitesinin, organik arama sonuçlarındaki sıralama başarısını artıracak biçimde optimize edilmesine SEO denir.

Organik arama yoluyla, arama motorlarında görünürlük kazanmak adına web siteleri üzerinde yapılan metodolojik optimizasyon çalışmalarına SEO Denir. SEO, ilgili web sitenin trafik miktarını ve kalitesini iyileştirmenin yanı sıra, birçok açıdan alternatifsiz avantajlar sunar. Peki, SEO’nun internet siteleri için sunduğu başlıca avantajlar nelerdir?

 • Görünürlük,
 • Rekabetçilik,
 • Yüksek dönüşüm oranı ve yatırım getirisi,
 • Farkındalık,
 • Sürdürülebilir ve kalıcı sonuçlar,
 • Organik trafik artışı,
 • Güvenilirlik,
 • Tüketici/müşteri memnuniyeti.

PPC Ne İşe Yarar, Avantajları Nelerdir?

Bir reklam modeli olarak PPC, işletmeler ve özel sermaye teşebbüsleri için oldukça önemlidir. Türkçe karşılığı “Tıklama Başına Maliyet” olan PPC, bir tür reklam ödeme modeli olarak karşımıza çıkar. Bu modelde ödeme, reklamın yayımlanma süresine göre değil, reklama tıklanma sayısına göre belirlenir. PPC sayesinde elde edilebilecek başlıca kazanımlar ve avantajlar şunlardır:

 • Kısa, orta, uzun vadeli hedeflerin yüksek başarı oranıyla gerçekleşmesini mümkün kılar.
 • Ölçülebilir ve takip edilebilir özelliktedir.
 • Alternatif reklam modellerine kıyasla daha karlıdır.
 • Reklam filtreleri ile hedeflenen kitleye daha kolay ulaşım sağlar.
 • Yalnızca orta ve büyük ölçekli işletmeler için değil, küçük ölçekli işletmeler için de idealdir.

→ Özetle, Google ADS, SEO ve PPC arasındaki ilişkiye odaklandığımız içeriğimizde, söz konusu kavramlar arasında nasıl bir ilişki olduğuna ve internet siteleri için ne anlam ifade ettiğine değindik. Fakat, özellikle belirtmemizde fayda var ki, anılan kavramların her biri teknik ve karmaşık süreçleri içerir; bu nedenle, efektif ve sonuç odaklı kullanılabilmesi için uzman yardımına başvurulması, en doğru ve ideal yaklaşımdır.

26 Haziran 2023