Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Yükseltilir?

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Yükseltilir?
...
Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Yükseltilir?
Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Yükseltilir?

Google Ads kalite puanı; reklamların kalitesini değerlendirmek amacıyla anahtar kelimelere verilen 1’den 10’a kadar verilen sayısal bir değerdir. Google organik sonuçlar sayesinde kullanıcılara ilgili sonuçlar göstermek için yüzlerce faktörü değerlendirmeye alan önemli bir algoritmaya sahiptir. Aynı mantık sayesinde kullanıcılara ilgili reklam göstererek onlara çok daha iyi bir deneyim yaşatmak için reklamların sıralamasını ve gösterilmesini etkileyen kalite puanı faktörünü oluşturur.

Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Yükseltilir

Aynı anahtar kelimelerin kullanımını hedefleyen birden çok reklamveren olabilir. Bundan dolayı Google bir şekilde bu reklamların hangi sıralamada çıkacağını tespit etmelidir. Bunu ise her anahtar kelimeye atadığı reklam sıralaması sayesinde yapabilir. Bu noktada kalite puanı değil, Google sıralaması puanı ile reklam konumlarının belirlenebileceği bilinmelidir. Yani bu noktada kalite puanının 10 olması, reklamların üst konumlarda gösterilebileceği anlamına gelmez. Ancak kalite puanının düşük olması, reklamların gösterim almasını engelleyebilir.

Google Ads kalite puanı, kampanya çalışmalarının reklam sıralamasını ve tıklama başı maliyetlerini belirleyen, bu reklamların anahtar kelimelerinin ve açılış sayfasının konuyla ilgili olan alaka düzeyini ölçen çok önemli bir araçtır. Ads kalite puanı, reklamınızın 0 ile 10 arasında bir değer olarak ifade edilmesini sağlar. Kalite puanı ne kadar yüksek olursa, reklamın diğer reklamlara göre daha faydalı ve alakalı olarak nitelendirilmesi mümkün hale gelir. 10 üzerinden 10 puan almış olarak gözüken anahtar kelimeniz, en yüksek Ads kalite puanı değerine, 10 üzerinden 1 puan almış olarak gözüken anahtar kelime ise en düşük Ads kalite puanı değerine sahip olmuş anlamına gelir.

Google Ads kalite puanı, anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetlerini ve reklam gösterim sıralamasını direkt olarak etkileyen faktörlerden biridir. Kalite puanı yüksek olan anahtar kelimeler, tıklama başı maliyetlerinin düşmesinden dolayı daha iyi bir reklam sıralaması elde ederken, kalite puanı düşük olan anahtar kelimeler ise daha kötü reklam sıralaması elde edecektir. Kampanyanın başarısını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı, kalite puanlarının mutlaka yükseltilmesi şartı vardır.

Google kalite puanı nasıl yükseltilir diye merak ediyorsanız ve kalite puanı yükseltme çalışmaları yapmak istiyorsanız, ilk olarak doğru reklam kampanyası ile bu puanı öğrenmeniz gerekir yalnızca varsayım olarak bile düşük kalite puanına sahip olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak verileri elde etmeli ve düşük kalite puanı olan reklamlar için gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekir. Anahtar kelimenin sahip olduğu kalite puanını Google Ads hesabındaki ‘’anahtar kelimeler’’ sekmesine bakarak anlayabilirsiniz. Kalite puanını aktif hale getirmek için ise ‘’sütunları özelleştir’’ sekmesinde kalite puanını tıklamanız gerekir.

Google Ads Kalite Puanını Etkileyen Unsurlar

Reklamverenlerin en önemli sorunu olan tüm kampanya koşullarının doğru olmasına rağmen düşük kalite puanından kaynaklı reklam sıralamasının kötü olması ve reklamların daha az sıklıkla gösterilmesi olarak ifade edilebilir. Bu sıralamaları etkileyen önemli etkenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Genel kampanya yapısı,
 • Genel tıklama oranı,
 • Hesap geçmişi,
 • Reklam performansı,
 • Hedeflenmiş cihazlar,
 • Coğrafi hedefler,
 • Anahtar kelime ve reklam alaka seviyesi,
 • Açılış sayfasının kalite ve alaka düzeyi,
 • Görüntünün URL’in geçmiş tıklama oranı,

Söz konusu olan kriterlere uygun olan bir reklam kampanyası hazırlandığında, Google kalite puanı doğal olarak yüksek olacaktır. Yüksek kalite puanları da tıklama almanıza ve satış kapatma çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmenize fırsat verir.

Google Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Yeni açılan Ads hesaplarına ve bu bağlamda yayınlanan reklam kampanyalarında hesap geçmişi verileri henüz tam anlamıyla oluşmadığından dolayı kalite puanının düşük olması son derece normaldir. Kampanya düzeyinde iyileştirmeler doğru yapıldığı takdirde, belli bir süre sonra Google Ads kalite puanı da yükselecektir. Bu noktada en önemli noktanın ise kampanyanın anahtar kelimelerinin ve açılış sayfasının alaka düzeyi olduğunun göz önünde bulundurulması gerekir. Tüm bu detayları dikkate alarak en çok üstüne düşülmesi gereken detaylar sayesinde kalite puanı şu şekilde yükseltilebilir:

 • Anahtar kelime analizi gerçekleştirme: Google Ads kalite puanının ne olduğunu ve nasıl yükseltildiğini öğrenmek için, ilk olarak anahtar kelime analizlerinin doğru şekilde yapılması gerekir,
 • Reklam gruplarına göre kampanya: Hedeflenen kitlelere özel reklam grupları kullanıldığında, arama sonuçlarında en alakalı sayfalar gözükür ve tıklamalar artış gösterir,
 • Reklam metinleri ile uyumlu olan anahtar kelimeler: Reklam metinlerinden anahtar kelimelerin geçmesi çok önemlidir. Aksi takdirde hedef kitlesinin karşısına çıkarak satış yapma ihtimalini kaybetmek kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden mutlaka uygun anahtar kelimeler kullanılarak reklam metinleri oluşturulmalıdır,
 • İlgi çekici reklam metinleri: Hedef kitlesinin sizin hizmetinden yararlanması için dikkat çekici metinlere yer verilmesi gerekir. Reklam metinlerinde bunu yansıtmak, daha fazla rağbet görmenize neden olur,
 • İçerikle alakalı reklam metinleri: Reklamlar tıklandığında internet kullanıcılarının karşısına gelen sayfanın mutlaka reklam metninde içerikle alakalı olması gerekir. Aksi durumda kullanıcılar sayfayı kısa süre içerisinde terk eder ve doğal olarak kalite puanınız düşüşe geçer,
 • Web sitenizin ya da açılış sayfanızın yüklenme hızı: Reklamlara tıklayan kişiler, eğer tıkladıkları sonuçlara hemen ulaşamazlarsa sayfanızdan hemen ayrılırlar. Uzun süre boyunca açılmasını beklemeyecekleri için, sitenin hız testlerini yaparak sürekli kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Bahsi geçen bilgileri ve temelde yapılması gerekenleri eksiksiz şekilde bildiğinizde, kalite puanı yüksek olan bir reklam kampanyası yönetme fırsatı bulabilirsiniz. Ancak bu konu sizi zorluyorsa, mutlaka destek almalı ve çalışmaları hatasız şekilde yönetebilmelisiniz.

Google kalite puanını doğrudan etkileyen 3 temel unsur vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Beklenen tıklama oranı: Beklenen tıklama oranı, ilgili anahtar kelime ile birlikte reklamlarınız gösterildiğinde, gösterilen bu reklamların tıklanma ihtimaline göre hesap edilir. Yapılan bu değerlendirme reklamların uzantıları ve konumu gibi görünürlüğü etkileyecek olan etkenlerden bağımsız şekilde gerçekleştirilir. Beklenen tıklama oranı sadece tahmini olarak yapılır. Gerçek tıklama oranlarından daha farklı değerler baz alınır. Bunu yaparken ise anahtar kelimelerin geçmiş dönemlerde ne şekilde performans gösterdiği dikkate alınır. Ayrıca bu tahmin, anahtar kelimelerin eşleme türünden bağımsız, arama teriminin anahtar kelimeyle tam eşleşecek şekilde yapılabilir.
 • Reklam alaka düzeyi: Reklam alaka düzeyi, anahtar kelimenin reklamlarla ne derece alakalı ve uyumlu olduğunu ölçer. Bu noktada ise temel mantık, Google’ının kullanıcıların yaptıkları arama sorguları ile alakalı reklam göstermesi şeklinde işler. Bu noktada yüksek alaka seviyesinin, kalite puanının yükselmesinde büyük bir payı olduğu unutulmamalıdır,
 • Açılış sayfası deneyimi: Yukarı bahsi geçen iki faktör reklamlarla alakalı olurken, son unsur reklamların tıklanma oranları ne kadar iyi olursa olsun kullanıcılar reklama tıkladıktan sonra yönlendirilen sayfanın da kalite puanına etkisi olduğudur. Açılış sayfasının alaka seviyesi, ziyaretçileri yönlendirdiğiniz sayfanın onları ne kadar mutlu ettiği ile alakalıdır. Yüksek açılış sayfası, alaka düzeyine sahip olan sayfalar genel olarak kullanıcı deneyimine uygun şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kullanıcıların arama sorguları ile ilgili bilgilerin tamamını da içerir.

Google arama sonuçlarında ne kadar yukarıda yer alırsanız, tıklama oranınız o kadar yüksek olacaktır. Ancak kalite puanlarını artırmak için teklifleri yükseltmek, kalite puanı üzerinde herhangi bir etki yaratmayacaktır. Kalite puanları, sadece tam eşlemeli anahtar kelimelerden hesap edilir. Anahtar kelimelerinizin eşleme durumu ne olursa olsun, kalite puanları anahtar kelimelerin tam eşleştiği sorgularda değerlendirilebilir.

Google Ads Kalitesi, Hasan Çolak Farkıyla Artıyor

Google Ads işlemleri için kullanmayı çok iyi seviyede bilmiyorsanız ve reklamları yönetme konusunda zorluk çekiyorsanız, bir Google Ads kursu ile tüm detayları öğrenmeye başlayabilir ve reklam yönetimine yakından hakim olabilirsiniz. Hasan Çolak, bu anlamda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışına sahip profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Google başta olmak üzere arama motorunda üst sıralara çıkmanızı ve görünür olmanızı sağlayan akılcı çözüm önerileriyle Hasan Çolak kalitesini deneyimlemek için hemen web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak alanında uzman kadromuzla irtibata geçebilirsiniz.

25 Nisan 2024