Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
...
Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?
Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Google Ads arama kampanyaları oluşturmaya gelince, başarı için anahtar kelime araştırması çok önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizle alakalı olacak karlı anahtar kelimeler bulmanız gerekir. Google Ads için anahtar kelime araştırması, pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Hedef kitlenizin kullandığı terim ve deyimleri bilmiyorsanız onlara nasıl ulaşırsınız? Zaten bir anahtar kelime listeniz varsa, sorun değil. Ancak, anahtar kelime listenizi genişleterek bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir ve Önemi?

Google Ads için anahtar kelime araştırması, insanların tercih ettikleri konu hakkında bilgi ararken kullandıkları sorgu dizelerini, kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmayı içerir. Ayrıca, bu kelimelerin veya kelime öbeklerinin Google gibi arama platformlarında kullanılma sıklığını da içerir.

Organik veya ücretli arama pazarlama kampanyalarınızı genişletmenin güvenilir bir yolunu arıyorsanız, Google Reklamları için anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Google Reklamları için kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olacak pek çok araç vardır. Ancak asıl amaç, işletme teklifinize uygun doğru arama terimlerini belirlemek ve aynı zamanda iyi bir arama hacmine sahip olmaktır.

Arama hacminin yanı sıra, rekabet düzeyi, tıklama başına maliyet (TBM) ve site otoritesi gibi diğer metrikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Dijital pazarlama kampanyası stratejinizi ve Arama Motoru Optimizasyonunuzu (SEO) oluştururken, anahtar kelime araştırmasını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bloglarınıza ve sosyal yardımlarınıza dahil edilecek anahtar kelimeleri bilmek, işletmenize büyük trafik çekebilir.

Google Reklamları için anahtar kelime araştırması, anahtar kelimeler için sıralamanız ve rekabetinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığı gibi hayati bilgileri belirlemenize yardımcı olur.

Anahtar kelime araştırması, sizin aradıklarını düşündüğünüz şeyin aksine, insanların ne aradıklarını belirlemenize yardımcı olur.

Anahtar kelimeler, arama motorlarının web sitenizin ne olduğunu belirlemesine yardımcı olur, böylece web sitenizi yeterince sıralar. Daha iyi web sıralaması için, web sitenizdeki farklı sayfalara hedef anahtar kelimeler yerleştirmeniz gerekir. Bu şekilde Google, web sitenizi bu anahtar kelimeler için kolayca sıralar.

Anahtar kelimelerinizi bilmek, işinizi ve markanızı iyi bir şekilde kavramanıza yardımcı olur. Ürün veya hizmet teklifiniz nedir? Bunları çözemediyseniz, anahtar kelimeler kim olduğunuzu bilmenize yardımcı olacaktır.

Google Ads Anahtar Kelimelerini Nasıl Seçersiniz?

Google Ads kampanya ayarlarınızı düzenledikten ve reklam gruplarınızın ana hatlarını belirledikten sonra, reklamlarınızın kullanıcıların ilgisini çekmesi ve etki yaratması açısından bir diğer önemli faktör olan Google Ads anahtar kelimelerini eklemeniz gerekir. Bir anahtar kelime hakkında konuştuğumuzda

Google Ads açısından, konu gruplarına göre reklam gruplarınızın her birine bağladığınız kelimeler ve kelime öbeklerinden bahsediyoruz. Bu anahtar kelimeler, kullanıcı tarafından aranan ve uygun şekilde eşleştiği takdirde reklamlarınızı tetikleyecek kelime ve kelime öbeklerine karşılık gelir. Bu oldukça basittir, ancak orada birçok anahtar kelime vardır. Mevcut verileri sıralamak ve kampanyalarınız için doğru Google Ads anahtar kelimelerini seçmek oldukça önemlidir.

Google Ads anahtar kelimelerini aramak için kullanabileceğiniz araçları gözden geçirmeden önce, Google Reklam Bağışları platformunda hangi özelliklerin değerli bir anahtar kelime oluşturduğunu bilmek gerekmektedir.

Yüksek Arama Hacmi

SEO için organik arama anahtar kelimelerine yaklaşımımızdan farklı olarak, daha fazla kullanıcıya ulaşma şansımızı artırmak için Google Ads anahtar kelimelerimizin aylık yüksek arama hacmine sahip olmasını da istiyoruz.

Google Ads aslında hesabınıza eklenen anahtar kelimeleri bir " düşük arama hacmi " bildirimiyle işaretleyecektir; bu kelimelere izin verilir. Ancak kimse onları aramıyorsa reklamlarınızı sunma olasılığı düşüktür!

Konu Özgüllüğü

Reklam kampanyalarınızı olabildiğince çok sayıda mantıksal reklam grubuna bölmek, beyin fırtınası yapmak ve en alakalı ve faydalı anahtar kelimeleri seçmek için korkuluklar sunar. Bu spesifik, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri eklemek, hedef kitlenize arama amaçları düzeyinde yaratıcı bir şekilde ulaşma şansı verir ve aynı zamanda daha az rekabetle sonuçlanabilir.

Reklamınızın Açılış Sayfasındaki Görünüm

İdeal olarak, belirli bir reklamla ilişkilendirdiğiniz Google Ads anahtar kelimelerinin çoğu, gerçekte reklamınızın bağlantı verdiği açılış sayfasında görünür. Bu her zaman mümkün olmasa da, arama teriminden açılış sayfasına tutarlı bir kullanıcı yolculuğu oluşturmak hedefiniz olmalıdır, böylece kullanıcılarınız asla reklamınıza kapılmış gibi hissetmezler.

Politika Uyumlu

Google Reklam Bağışları politikasında yapılan 2018 güncellemeleri uyarınca, hesabınız için tek kelimelik, diğer kuruluşlar tarafından markalanmış veya fazlasıyla genel ("ücretsiz videolar" veya "bugünün haberleri") anahtar kelimeleri seçmek istemezsiniz.

Artık ne arayacağınızı bildiğinize göre, kampanyalarınızın ve reklam gruplarınızın her biri için en iyi Google Ads anahtar kelimeleri bulma zamanı geldi demektir. Anahtar kelime araştırma sürecinizin yenilenmesini tetikleyecek bazı değişiklikler şunlardır;

 • Hedef kitlenizin gelişen istekleri ve ihtiyaçları,
 • Pazara giren yeni bir dizi rakip,
 • Arama özelliklerinde veya arama motoru algoritmasında yapılan güncellemeler,
 • Daha önce kullanılmamış ilk sorgular veya arama yapanların arama sorguları yapmak için kullandıkları yeni ifadeler,
 • Düzenli anahtar kelime araştırma süreci denetimi, SEO büyümenizi ve sağlığınızı geliştirir.

Kampanyanız için kapsamlı anahtar kelime araştırmasının ardından sıradaki adım, bunları Google Ads kampanyalarınıza dahil etmektir. Ancak bunları dahil etmeden önce, onları analiz etmek için zaman ayırmalısınız.

Tohum Anahtar Kelimelerinizi Bulma

Alakalı anahtar kelimeler için bazı tahminlerde bulunmanız gerekecek, bunlar sizin tohum anahtar kelimeleriniz olacaktır. Kendi sitenize bakın ve sayfa başlıklarını, kategorileri, ürün adlarını veya markaları not etmelisiniz. En kolayı muhtemelen içinde bulunduğunuz kategoriyi tanımlayan ifadelerdir. Kendi veya üçüncü taraf markalarınızı satıyorsanız, temel anahtar kelimeleriniz şu kombinasyonları içerecektir;

Marka ve marka + ürün

Anahtar Kelime Araçları

Artık tohum anahtar kelimelerimizi aldığımıza göre, şimdi test etme zamanı geldi demektir. Bazı anahtar kelimeler araçları kullanarak bulunabilir. Bunlar bize arama hacimlerini ve eşanlamlılar veya ilgili anahtar kelimeler gibi ilginç alternatifleri verecektir.

Bir Google Ads arama ağı kampanyası oluştururken yerleşik anahtar kelime araştırma aracına kolayca erişebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izlerseniz, reklam gruplarınız için anahtar kelimeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Basitçe bir temel anahtar kelime girin ve Google, oluşturduğunuz her reklam grubu için en alakalı arama terimlerini getirecektir.

 • Yeni bir google ads kampanyası oluşturun,
 • Bir arama ağı kampanyası seçin,
 • Web sitesi ziyaretlerini seçin,
 • Google Ads arama ağı'nı hedefleyin,
 • Reklam gruplarınızı oluşturmak için anahtar kelimeleri ve reklamları tıklayın,
 • Reklam grubunuz için ana arama terimini girin ve anahtar kelimeleri bulun.

Google Ads Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Google'ın anahtar kelime aracını kullanarak önerilen teklifleri, arama hacmini, rekabeti ve daha fazlasını görebilirsiniz. Ancak, çeşitli ücretsiz ve ücretli araçları kullanabilirsiniz, bu nedenle kendinizi yalnızca bir araçla sınırlamayın. Yine anahtar kelime araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları unutmayın.

Google Trendleri

Konunuzda bir uzmansınız, ancak onun hakkında konuşma şekliniz muhtemelen dinleyicilerinizin bu konu hakkında konuşma (veya arama) şeklinden farklıdır. Kitlenizin konunuzu Google Trends aracılığıyla nasıl aradığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Mevcut Sorgular

Hangi arama terimlerinin kullanıcıları sitenize zaten getirdiğini görmek için Google Arama Konsolunu veya Google Analytics'teki edinme raporunu kullanabilirsiniz.

Web Siteniz

Google Ads hesabınıza ekleyebileceğiniz anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için kendi site içeriğinizi tarayın. İdeal olarak, Google reklamlarınızla kullanıcıları yönlendirdiğiniz açılış sayfaları, zengin metinler ve anlaşılır CTA'lar ve ideal anahtar kelimeler için öne çıkan veya ilham veren fikirler içerir.

Sizin veya bir rakibinizin açılış sayfasındaki içeriğe dayalı olarak anahtar kelime önerileri almak için platform içi Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı'yı da kullanabilirsiniz.

24 Nisan 2023