Geniş Eşleme Nedir?

 1. Ana Sayfa
 2. Google Ads
 3. Geniş Eşleme Nedir?
...
Geniş Eşleme Nedir?
Geniş Eşleme Nedir?

Dev arama motorunun reklam ağı Google Ads tarafından reklam verenlere sunulan yeni bir anahtar kelime eşleştirme çeşidi olan “geniş eşleştirme” isminden de anlaşılacağı üzere hedeflediğiniz anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını ziyaretçilere gösterebilmenizi sağlar. Sadece Google değil, önde gelen birçok PPC reklam ağı bu özelliği bünyesine katmış durumdadır. Böylece reklam verenler yeni hedef anahtar kelime öbeklerini araştırırken zamandan tasarruf edebiliyorlar.

Geniş Eşleme Nedir?

Rehber niteliğindeki bu yazının devamını okudukça hayatımıza yeni giren bu özelliğin nasıl etkin kullanılacağını öğrenmiş olacaksınız.

Geniş Eşleme Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse geniş eşleme özelliği, üst sıralarda yer almak istediğiniz hedef anahtar kelimenin ek varyasyonlarında da listelenmenizi sağlar. Bu özelliğe “geniş” denmesinin sebebi de bu. Çünkü hedef anahtar kelimenizle alakalı en geniş yelpazede, farklı anahtar kelimelerde de görüntülenme alabilmeniz böylece mümkün olur.

Örnek üzerinden gidersek daha iyi anlaşılabilir. Diyelim ki “xiaomi anakart tamiri” şeklinde bir anahtar kelimede reklam gösterimini hedefliyorsunuz. Google Ads’te oluşturduğunuz kampanyanın geniş eşleme ayarını aktif hale getirirseniz “xiaomi redmi note 8 anakart tamiri” veya “İstanbul xiaomi anakart tamiri” gibi ek kelimelerde de reklamınız görüntülenmiş olur. Böylece siz yeni anahtar kelimeler bulmak zorunda kalmamış olursunuz.

Google reklam verenler için geniş eşleştirme özelliğini aşağıdaki gibi tanımlıyor:

Varsayılan olarak aktif olan bu özellik yapay zeka ile elde edilen daha geniş anahtar kelime öbeklerinde reklam yayınlayabilmenizi sağlar. Eğer reklam grubunuzda “tenis ayakkabıları” ile alakalı anahtar kelimeler varsa, kullanıcılar “tenis” veya “ayakkabı” kelimelerini arattığı zaman da reklamlarınız görüntülenme alır. Reklamlarınız aynı zamanda tekil ve çoğul sözcüklere de uyarlanır.

Yani “tenis ayakkabısı” şeklindeki aramalarda da çıkarsınız. Veya örnek vermek gerekirse “tenis ayakkabısı”nın yanı sıra “tenis sneaker modelleri” gibi aramalar da hedefleriniz arasına otomatik olarak girmiş olur.

Toparlayacak olursak açıp kapatabileceğiniz geniş eşleştirme özelliği işletmenizle ve hedef anahtar kelimelerinizle alakalı olabilecek yeni arama metinlerini elde edebilmenizi sağlar. Google yapay zeka desteği ile otomatik olarak farklı anahtar kelimelerde de reklamlarınızı gösterir.

Geniş Eşleştirmenin Google Ads Üzerindeki Faydaları

Özellikle Google Ads’te henüz yeni reklam vermeye başladıysanız ve hedef anahtar kelimelerinizi seçmekte zorlanıyorsanız varsayılan olarak açık gelen geniş eşleştirme özelliğini kapatmamanızı öneriyoruz. Böylece siz hiçbir şey yapmadan Google kendi belirlediği alakalı anahtar kelimelerde de reklamlarınızı gösterir. Bunun ise reklam kampanyalarınıza iki ana faydası olacaktır:

Yeni anahtar kelimeler keşfedin: Geniş eşleştirme yapay zeka destekli çalıştığı için size hedef anahtar kelimelerinizle alakalı yeni, daha önce kullanmadığınız ve aranma hacmi yüksek anahtar kelime öbekleri sunar. Bunun için araştırma yapmanıza gerek kalmamış olur. İleride daha isabetli ve yüksek geri dönüş oranına sahip reklam çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Alakasız kelime öbeklerini eleyin: Geniş eşleştirme sayesinde daha isabetli anahtar kelimeler seçebileceğiniz için reklam çalışmalarınızın verimini arttırabilmeniz mümkün olacaktır. Alakasız, sektörünüzle ilgisi bulunmayan kelimelerde boş yere görüntülenme almak için para harcamamış olursunuz.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Hiçbir yapay zeka sizi sizden daha iyi tanıyamaz. Geniş eşleştirmenin önerdiği bazı anahtar kelimeler sektörünüzle uyumlu olmayabilir. Bu yüzden eşleştirmenin size önerdiği kelimeleri ince eleyip sık dokumanız faydanıza olacaktır.

Mesela Google’ın “tenis ayakkabıları” anahtar kelimesi için geniş eşleşme kapsamında önerdiği bazı anahtar kelimeler aşağıdaki gibidir:

tenis ayakkabıları, erkek tenis ayakkabıları, kadın tenis ayakkabıları, converse tenis ayakkabısı, indirimli tenis ayakkabıları

Normalde teklif vermenin aklınıza gelmeyeceği bazı anahtar kelimeleri bu listede görebilmeniz mümkün. Ancak örneğin “Converse” marka tenis ayakkabısı satmıyorsanız ilgili anahtar kelimede reklam gösterimi yapmanızın hiçbir karşılığı olmayacaktır. Veya çok pahalı, daha üst kesime hitap eden tenis ayakkabılarının satışını yapıyorsanız “indirimli tenis ayakkabıları” kelimesinde sıralama almak istemeyebilirsiniz.

Faaliyet gösterdiğiniz sektör, hedeflediğiniz kitle ve bu kitlenin arama yapacağı muhtemel kelimeleri göz önünde bulundurup anahtar kelimeleri seçmek size zaman ve para kazandıracaktır. Burada yeni fikirlere muhtaçsanız geniş eşleşmenin çok faydalı sonuçlar vereceğini söyleyebilmek mümkün.

Hayatımıza ilk kez 2006 yılında giren geniş eşleşme özelliği doğru kullanıldığında çok etkili sonuçlar verebilir. Fakat yukarıdaki örnekten de anlayacağınız üzere Google’ın sunduğu anahtar kelime eşleştirmelerini inceleyip elemek daha verimli bir reklam kampanyası yürütmenizi sonuç verecektir.

Geniş Eşleştirme Özelliğini Kullanırken Bunlara Dikkat!

2021 yılında Google tarafından yapılan bir duyuruda geniş eşleştirme özelliğinin çalışma sisteminde çeşitli iyileştirme ve yeniliklerin hayata geçirildiği belirtilmişti. O günden beri özellik daha verimli çalışıyor, kabul. Ancak yine de kullanırken dikkati elden bırakmamanızda fayda var. Aksi takdirde alakasız kelimelerde sıralama almak için havaya para saçmış olursunuz.

Geniş eşleştirmeyi kullanırken yalnızca sizin sektörünüzle alakalı kelimeleri ayıklamanız, negatif anahtar kelimeleri ise kara listeye almanız gerekiyor. Negatif bir anahtar kelime seçerek Google’a “Benim reklamlarımı bu anahtar kelime aratıldığı zaman gösterme” demiş olursunuz. Mesela sadece “tenis ayakkabısı” satıyorsanız “basketbol ayakkabısı” öbeğini kara listeye alarak Google’ın bu kelime grubunu geniş eşleştirmeye almamasını sağlayabilirsiniz.

Ek olarak reklam kampanyanızın sonuçlarını gözlemlemek ve bu doğrultuda aksiyon almak da önemli. CTR ve CPC oranlarını ölçümleyerek reklam çalışmanızın nasıl gittiğini, geniş eşleştirmeden topladığınız anahtar kelimelerin ne denli verimli olduğunu görebilirsiniz. CTR düşükse, yani reklamlarınızın görüntüleyenlerden çok az tık alıyorsanız farklı bir kelimeye yoğunlaşmanın vakti gelmiş demektir. Keza aynı şekilde CPC, yani tıklama başına maliyet yüksekse de kampanyayı durdurmanız gerekebilir.

Geniş Eşleme Nasıl Kurulur?

Nasıl ve neden kullanılacağını anlattığımız geniş eşleşme özelliğini Google Ads hesabınızda aktif hale getirmek ve kampanyalarınızda kullanmak istiyorsanız, rehberimizi okumaya devam edin. Çok kısa süre içinde bu özelliği açıp düşünseniz aklınıza gelmeyecek yeni anahtar kelimelerde reklamlarınızı göstermeye başlayabilirsiniz.

 • Google Ads hesabınıza giriş yapın.
 • Sayfanın sol tarafındaki menüden “Anahtar kelimeler” butonuna basın.
 • Mavi renkli artı işaretine tıklayın.
 • Geniş eşleme özelliğini açmak istediğiniz reklam kampanyasını seçin.
 • Hedeflediğiniz anahtar kelimeyi girin ve geniş eşleme kelime önerilerini görüntüleyin.
 • “Kaydet” butonuna basın.

Bu adımları tamamladıktan sonra reklamlarınız Google tarafından belirlenen geniş eşleşmiş arama kelimelerinde de görüntülenme almaya başlayacaktır. Eğer mevcutta oluşturulan geniş eşleşmiş kelime gruplarını düzenlemek, bazılarını negatif listeye almak istiyorsanız da aşağıdakileri yapmanız yeterli olacaktır.

 • Google Ads hesabınıza giriş yapıp sol menüden “Anahtar kelimeler”i seçin.
 • Düzenlemek istediğiniz anahtar kelimenin sağ yanında bulunan kalem ikonuna tıklayın.
 • Geniş eşleşmesini istemediğiniz kelimenin yanındaki “+” işaretini kaldırın ve kaydet deyin.

Hepsi bu kadar! Görüldüğü üzere Google Ads kampanyalarını geniş eşleştirmeye almak ve çıkarmak çok basit.

Reklam kampanyalarınızı daha verimli kılmak için yapay zeka destekli geniş eşleme ile elde edilmiş anahtar kelime aramalarında göstermek uzun vadede marka bilinirliğini ve geri dönüş oranını arttıracaktır. Tabii ki dikkatli kullanmak şartıyla. Son olarak eğer henüz çoğu reklam verenin bilmediği bu özellikle alakalı takıldığınız bir konu veya merak ettikleriniz varsa bana iletişim formu üzerinden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.

29 Mayıs 2024