Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

 1. Ana Sayfa
 2. Sosyal Medya
 3. Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?
...
Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?
Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Facebook, iOS 14 güncellemesinin ardından domain doğrulama şartını getirdi. Bu doğrulama sayesinde hem işletmeler hem de hesaplar daha güvenilir bir hale getirildi. Eğer domain doğrulaması yapılamazsa, Facebook Business Manager hata verebilmektedir.

İşletmenin devamlılığı için bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde paylaşılması oldukça önemlidir. Yalnızca birkaç dakika süren bu işlem sayesinde elde edilen gelirler, Facebook tarafından raporlanabilecek ve güvence altında tutulabilecektir.

Facebook Domain Doğrulaması Nedir?

Kimlik doğrulama olarak da bilinen Facebook domain doğrulama, hesapların gerçek olduğunu göstermek için yapılan bir dizi işlemdir. Bu işlemlerde kullanıcının hem kendi kimliğini hem de hesap bilgilerini doğrulamasını istenir.

Dolayısıyla işletme için gereken bilgiler hazırda tutulmalı ve bireyin kimliği ya da eşdeğer bir belgesi sisteme yüklenerek doğrulama işlemi tamamlanmalıdır. Tüm belgelerin resmi, onaylı ve süresi bakımından geçerli olmasına özen gösterilmelidir. Eksik ya da hatalı bilgiler onaylama yapılamamasına neden olacağı için gerekli belgeler mutlaka kontrol edilmelidir.

Bireyin kendisi ve işletmesi için kimlik doğrulması yapmak yalnızca birkaç dakika süren bir işlemdir. Gereken tüm bilgiler hazır olduğunda adımları takip etmek ve belgeleri uygun formatta yüklemek gerekir.

Adımlarda hata olursa doğrulama işlemi yapılamayacağından dolayı dikkatli olunmalıdır. Özellikle işletmenin Facebook adı ve resmi adı birbiriyle uyumlu olmalıdır çünkü farklı adlar kullanıldığı durumlarda doğrulama işlemi tamamlanamamaktadır.

iOS 14 güncellemesiyle doğrulama gelmesinin asıl nedeni hesapları güvene almaktır. Dolayısıyla yüklenen bilgiler kişinin aleyhinde değil yalnızca lehinde kullanılacaktır. İşletmenin müşteriler tarafından güven kazanmasına da yardımcı olmaktadır.

Doğrulama yapılamayan işletmeler, kullanıcıların alışveriş yapmamasına ve ürünleri başka markalardan temin etmesine neden olabilmektedir. Ayrıca doğrulama yapılması, müşterilerin olası dolandırma işlemlerine karşı maddi ve manevi güvence altına girmesini sağlamaktadır.

Facebook Domain Doğrulama Ne İşe Yarar?

İşletme hesabını doğrulamak, açılan işletme sayfasının resmiyet kazanmasını sağlar. Yerel yetkili kurumlarca tanınan bir işletme oluşturulur. Dolayısıyla Facebook domain doğrulaması yaparken işletmeye ait bir e – posta adresi ve telefon numarası da gerekir.

İşletme sahibi de yetkili temsilci olarak atanır ve resmiyette tanınır hale getirilir. Ancak bu işlemleri yaparken doğru işletmeyi onaylamaya ve resmi uygulama sayfasında olmaya dikkat edin.

Facebook Domain Doğrulama Nasıl Yapılır?

Güncellemeyle birlikte domain doğrulama nasıl yapılır sorusu öne çıkmıştır. Ancak oldukça kolay bir biçimde Facebook domain doğrulaması yapılabilmektedir. Yalnızca 4 adımda işletme ayarları değiştirilebilmekte, doğrulama işlemi tamamlanabilmektedir.

Birinci adımda işletme yöneticisi hesabına girilmeli, menüden işletme ayarları açılmalıdır. Açılan sayfanın sol kısmında bulunan marka emniyeti yazısının altındaki domains seçeneğine tıklanmalıdır.

Kullanıcılar, marka emniyetinden domainler sayfasını açtıktan sonra, penceredeki yeşil add yazısına tıklamalıdır. Domain ya da subdomain adları yazıldıktan sonra mavi renkli ekle yazısına tıklanır.

Dördüncü ve son adım, domain doğrulama işlemini tamamlamaktır. İşlem süresince yapılması gereken adımlar Meta tarafından ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. En çok tercih edilen ve basit bir yöntem olan Meta-tag Verification tekniğinden yardım alınabilmektedir.

Burada yazılarının arasına eklemek gerekir. Doğrula yazısına tıklandıktan sonra Facebook doğrulaması tamamlanmış olacaktır.

Facebook Domain Doğrulaması Gerektiren Ürünler Nelerdir?

Sitede bulunan her ürün için doğrulama yapılması gerekmez. Ancak özellikle ücret alınan ürünlerde doğrulama yapılmasına ihtiyaç duyulur. İşletme sayfasının işletme ayarlarına gidilerek doğrulama gerektirip gerektirmediği kolayca öğrenilebilmektedir. Genel olarak aşağıdaki sayfalar için domain doğrulaması talep edilmektedir.

 • Uygulama geliştiricileri
 • Meta Business Partnerleri
 • Çin’de bulunan ajanslar
 • Oyunlar/Hızlı oyunlar
 • Whatsapp Business sahipleri
 • Geniş kitlelere sahip olan sayfalar
 • Siyasi sayfalar ya da siyasi reklam yapanlar
 • Haber sayfasında yer almak isteyen yayıncılar

Facebook Kimlik Doğrulaması Sorunları

İşletme hesabına doğrulama yaparken kişinin kendi kimliğini doğrulaması ve temsilci olarak atanması gerekir. Genellikle kimlik doğrulamaları sorunsuz bir biçimde tamamlanır. Ancak bazı durumlarda kimlik doğrulaması sorunları görülebilir. Yaşanan en büyük problem, kimlik belgelerinin istendiği gibi yüklenememesidir. Sorunsuz bir doğrulama için aşağıdaki bilgilerin dikkate alınması gerekir.

 • Kişinin kendi kimlik bilgilerini yüklemesi
 • Görüntü kalitesinin yüksek olması
 • Kimliğin ya da belgenin çerçevenin içine yerleştirilmesi
 • Düz bir açıda çekim yapılması
 • Koyu renkli arka plan tercih edilmesi
 • Fotoğrafın güncel olması
 • Dijital olarak değiştirilen belgelerin kabul edilmemesi

Facebook İşletme Detayları Doğrulama Sorunları

Yalnızca kimlik doğrulama işleminde değil, işletme doğrulaması sırasında da hata çıkabilmektedir. Özellikle web sitenizdeki eksik bilgiler, doğrulama hatasına neden olabilmektedir. Bunun için toplu olay çözümüne olaylarınızı yazarak çözüm talep edebilir, önerilen çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz. Ayrıca süreç esnasında aşağıdaki durumlar dikkate alınmalı ve gerekirse yeniden doğrulama yapılmalıdır.

 • Mutlaka resmi belgeler yüklenmelidir.
 • Kabul edilmeyen formatta belge eklenmemelidir.
 • Doğrulama yapılacak belge uygun dilde olmalıdır.
 • Uygun olmayan dillerdeki dosyalar İngilizceye çevrilmelidir.
 • İşletme adresinde htpps ve www olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Belgenin süresi dolmamalıdır, son geçerlilik tarihi önemlidir.
 • İşletmenin resmi adı açıkça yazıyor olmalıdır.
 • Adres ve telefon numaraları işletmeye ait, güncel olmalıdır.
 • Doğrulama kodu mutlaka belirtilen süre içinde onaylanmalıdır.
 • Format, html dosyayı yükleme işlemlerine uyumlu olmalıdır.

Facebook Doğrulama Bilgileri Neden Gereklidir?

Sosyal Medya işlemleri ve Facebook doğrulama için kullanılan bilgiler, tıpkı Instagram shopping özelliğini aktivite ederken gereken bilgiler gibidir. Bunun için Facebook sayfasında, yukarıdaki ekrandan yardım merkezine gidilerek faydalı bilgilere ulaşılabilir. Alınan tüm kişisel bilgiler, kimlik doğrulamak için kullanılmaktadır.

Bu nedenle 3. tarafların erişimine açılmamakta, şifrelenerek muhafaza edilmeye devam edilmektedir. Doğrulama yapılan kullanıcı ve işletmeler, hesaplarını güvende tuttukları için bir başkasının kendi adlarına hesap açılmasına izin verilmez.

Doğrulamalar hem sistemsel hem manuel olarak kontrol edilmektedir. Güvenilir hizmet sağlayıcıları da doğrulama için kullanılabilmektedir. Özellikle hesap çalınma durumlarında hesap kurtarmak için kişinin kendi bilgilerini doğrulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

28 Mart 2023