Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?

  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?
...
Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?
Facebook Business Manager Nedir? Ne İşe Yarar?

Facebook, günümüz şartlarında sayfa iç görüleri, reklam yöneticisi ve kirle analizleri gibi pek çok farklı yönetim ve araçlara sahip olmaktadır. Bu araçların pek çoğu bu alanlara yayılmış durumda ve bu durum da bazı küçük şirketin bunları kaçırmasına neden olmaktadır. Facebook'un işletme yöneticisinin devreye girdiği alan da burasıdır.

Bazı küçük işletme sahipleri, bu konuda nasıl bir yok izleyeceklerini bilmezler ise Facebook Business Manager'ı bile kaçırabilirler. Bu araçlar işletmeler için en önemli araçlardan biri olmaktadır. Kapsamlı özellikler, özel izleyiciler ve izleme pikseli gibi araçlara erişim sunmaktadır. Sosyal medya platformlarında uygulayıcılarının müşterileriyle bağlantı kurması bu şekilde kolaylaşmaktadır.

Facebook Business Nedir?

Facebook'un işletme yöneticisi, sayfalara çok kapsamlı özellikler sunmayı hedefleyen bir araçlar paketidir. Sayfanız için bir işletme hesabı şeklinde düşünülebilir. Günümüzde de Facebook Business Manager hesabı olarak adlandırılıyor.

Bu alanda sayfanızı bütünüyle ve detaylı bir şekilde yönetebilirsiniz. Etkinliğinizi inceleyebilir, dijital pazarlama özelliklerini ayarlayabilir ve yönetebilirsiniz. Sayfanız ve bağlı Facebook ve Instagram hesabınız için gelen kutunuzu takip edebilirsiniz. Aynı zamanda reklamlar yayınlayabilir, istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Business Manager'ı kurmanın ilk aşaması bir hesap oluşturmaktır. Kimliğinizi doğrulamak için kişisel bir Facebook profili kullanmanız gerekmektedir. Fakat iş arkadaşlarınız ve ortaklarınız bu hesaptaki kişisel bilgilere erişemeyecektir. Bu kapsamda Business Manager nasıl çalışır? Ve ne işe yarar?

Facebook Business Ne İşe Yarar?

Genel olarak, Refacebook Business hesabı reklamlarınız, izlenen etkinlikleri ayarlayabilme, randevuları yönetebilme, faturalandırmayı ayarlayabilme, satış formlarını görüntüleyebilme gibi işlevlere yarar. İzleme pikselleri ayarlayabilme özel hedef kitleler oluşturabilme alanına sahiptir.

Business Manager aynı zamanda, markalı kampanyaları yönetmek veya ikinci hesapları kazanmak için uygun bir alandır. Aynı zamanda Business Manager hesabınızın olması da tüm incelemelere erişim izni vermek için hesapları bağlamak adına kullanacağınız bir işletme hesabı olmaktadır.

İşletmeler için Facebook'un tam potansiyelini ortaya çıkarmak adına Facebook Business reklam gereklidir. Bu yüzden müşterilerine herhangi bir pazarlama faaliyetinde yardımcı olmak isteyen sosyal medya uygulayıcıları için bu durum çok önemlidir.

İş faaliyetlerinizi kişisel profilinizden ayrı tutan bu araç, yanlış yerde yayınlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini gösteren ayrıntılı raporlarla Facebook reklamlarını izlemek için merkezi bir işlev görmektedir.

Varlıkların sahipliğini devretmeden satıcılara, iş ortaklarına ve ajanslara sayfalarınıza ve reklamlarınıza erişim izni vermenizi sağlamaktadır. İş arkadaşlarınız kişisel Facebook bilgilerinizi görmez. Yalnızca adınız, iş e-postanız, sayfalarınız ve reklam hesaplarınız ele alınmaktadır. Facebook Business Manager'ı kullanmak çok etkili ve gerekli bir durum olmaktadır.

Facebook Business' a Nasıl Erişim Sağlanır?

Facebook Business Manager kullanmak, isteyen kişiler erişim için Facebook pazarlama araçlarını açmanız gerekmektedir. Facebook işletme hesabı nasıl oluşturulur? Facebook'taki işletme hesapları, sosyal medya uygulayıcıları için olmazsa olmazlardandır.

İzin ve erişim verildikten sonra sahibi olmadığınız birden çok varlığı yönetmenize olanak sağlar. Dolayısıyla, bir müşterinin reklam kampanyalarını veya sayfalarını yönetmek istiyorsanız, bunu onlar size giriş bilgilerini vermeden yapabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz, reklam hesabının erişim düzeyini de kontrol edebilirler.

Serbest çalışan biri iseniz, kendinize ya da ajansınıza ayrılmış bir işletme hesabınız yoksa burada bir tane meydana getirebilirsiniz. İş ve hesap adınızı, adınızı ve iş e-posta adresinizi girmeniz istenir. Bu kapsamda hesabı oluşturma sonrasında da e-posta doğrulaması yoluyla onaylama işlemi yapılmaktadır.

Facebook Business Kurulumu Nasıl Yapılır?

Facebook Business Manager'ı ilk defa kullanıyorsanız, bundan en iyi şekilde yararlanabilmeniz ve ihtiyacınız olan şeylere erişebilmeniz için yapmanız gereken birkaç şey vardır. Öncelikle, diğer hesapları işletme hesabınıza bağlamak gerekmektedir.

Bu kurulum yapıldıktan sonra hesabın etkin bir hale gelmesi gerekmektedir. Bir işletme için muhtemelen başka kişilerin belirli hesaplara erişmesine ihtiyaç duyulmaktadır. İşletme hesabınıza başka kullanıcılar eklemek için "Kullanıcılar"a ve ardından "Kişiler"e gidilmesi gereklidir.

Kişileri hesabınıza davet etme seçeneği göreceksiniz. E-posta adreslerini girin ve çalışan erişimine mi yoksa yönetici erişimine mi sahip olmak istediklerine bu şekilde karar verebilirsiniz. Yöneticiler size eşit erişime sahiptir; çalışanlar belirli hesaplara ve araçlara atanmaktadır. Çoğu durumda, kişileri çalışan olarak eklemek son derece iyi bir durum olmaktadır.

Facebook Business Manager' de Nasıl Gezinilir?

Facebook hesabınızın temellerinin işletme ayarları bittikten sonra nasıl gezinileceği çok önemli bir durumdur. Business Manager Facebook sayfaları te ilerlerken yapmanız gereken ilk şey, sayfaya bağlı kişisel bir hesapla veya reklam hesabıyla ya da işletme hesabıyla kullanabileceğiniz doğru hesabı kullandığınızdan emin olmaktır.

Doğru hesabı kullandığınızdan emin olmak için profil resminize tıklayın ve doğru seçeneği seçin. Bunu yaptıktan sonra kullanıcıları ve hesap erişimlerini görüntüleyin. Farklı hesaplara erişimi olan ekip üyelerini incelemek ve tam olarak neler yapabileceklerini görmek veya düzenlemek çok kolay olmaktadır.

Tüm ayarlar için Kişiler'e gidilir ve ardından bağlı her bir hesap görüntülenmektedir. Davetleri yeniden gönderebilir, rollerini ayarlayabilir veya istediğiniz zaman da kaldırabilirsiniz.

Facebook Business Manager Kullanmanın Önemi

Facebook'un Business Manager uygulaması, özellikle yeni pazarlamacılar ya da henüz platforma aşina olmayan küçük işletmeler için ilk bakışta çok sıkıcı olabilir. Bununla birlikte, bazı özelliklerin kilidini açmanın tek yolu ve diğerlerine erişimin en kolay yolu olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Kendi işiniz ve müşterileriniz için Facebook'un tüm pazarlama ve reklam potansiyeline ulaşmak istiyorsanız, Business Manager olmazsa olmaz bir araç olmaktadır.

Facebook'un kendisinin de açıkladığı gibi, Business Manager, iş araçlarını, iş varlıklarını ve çalışanların bu varlıklara erişimini yönetmek için tek adres olarak hizmet vermektedir. Temelde, tüm Facebook pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi yöneteceğiniz bir alandır. Aynı zamanda birden çok kullanıcının Instagram hesabınız ve ürün kataloglarınız gibi ek kaynaklara erişimini kontrol edebileceğiniz kullanım alanı olmaktadır.

Facebook Business Kullanım Önerileri

Ayarlarınızı düzenli olarak gözden geçirin. Çalışanların şirketten ayrılmaları ve sizin veya müşterilerinizin hesaplarına erişimleri olduğu için en az iki ayda bir veya önemli personel değişikliklerinden sonra check-in yapmayı alışkanlık haline getirmek iyi bir karardır. Bir çalışanın kötü şartlarla ayrılması durumunda da erişimlerini kaldırmak en iyisidir.

İki faktörlü kimlik doğrulaması gerektir. Bu durum herkesin hesaplarını korur; hiçbir çalışanın bununla bir sorunu olmamalı. Mümkün olduğunca otomatik seçeneklerin tercih edilmesi gerekir. Ürün katalogları bu duruma harika bir örnektir.

Manuel olarak bu işlemleri yükleyebilirsiniz. Facebook'u Shopify'daki bir ürün veritabanına da bağlayabilirsiniz. Mevcut fiyatlandırma ve envanter seviyeleri gibi bilgilerle otomatik olarak güncellenecektir. Bu size olağanüstü bir zaman kazandırabilir. Büyük platform değişikliklerinden sonra giriş yapın. Yeni bir algoritma veya yeni bir arayüz olduğunu fark edeceksiniz.

Özellikle sosyal medya güncellemelerini düzenli olarak takip etmiyorsanız, Business Manager'a bir göz atın. Bu, değişiklik yapmanızı gerektiren hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır. Bunun dışında, arayüze alışmak ve size fayda sağlayabilecek diğer belirli özellikleri görmek için Facebook Business Manager'ı kurcalamayıp, incelemeniz gerekecek.

Müşterilerin Facebook sayfalarını ve reklam hesaplarını yönetmek için Business Manager'ı kullanabilirsiniz. Sayfa Ekle seçeneği yerine Erişim İste seçeneğini kullanmak da önemlidir. Müşterinizin sayfalarını ve reklam hesaplarını Business Manager'ınıza eklerseniz, kendi işletme varlıklarına sınırlı erişimleri olmaktadır.

13 Mart 2023