Evergreen İçerik Nedir?

  1. Ana Sayfa
  2. Seo
  3. Evergreen İçerik Nedir?
...
Evergreen İçerik Nedir?
Evergreen İçerik Nedir?

SEO konusunda başarı sağlayabilmek için web siteniz için içerik yazmanız ve bu durumu da çok sık yapmanız gerekir. Evergreen içerik, yayınlandıktan uzun süre sonra da alakalı ve değerli kalmaya devam eden içerik anlamındadır. Sezonluk içerik değildir ve trendler etrafında dönmez.

Web sitenizi yeni içerikle güncellediğiniz zaman da arama motorlarında, bu durumu alakalı bir şekilde görürsünüz. Buna bağlı olarak da bilgileri kullanıcılara sunma olasılığı çok daha yüksek olmaktadır.

Etkili bir yeşil içerik stratejisi, sürekli olarak içerik oluşturma baskısı olmadan, çok tutarlı web sitesi trafiği oluşturacaktır. Bu içeriği yazmak, web siteniz için uzun ömürlü yapılan en büyük yapılandırma olarak görülmektedir.

Evergreen İçerik

Evergreen içerik, herhangi bir içerik pazarlama stratejisinin çok önemli bir parçasıdır. Genelde stratejilerine eskimeyen içeriği dahil ederek, içerik pazarlama çabalarını geliştirmek isteyen ya da içerikler üretme çabasında olan küçük işletme sahipleri için en uygun formül olarak görülmektedir.

İşletmeniz için içerik girişim planları yaparken, bu karışıma daima geçerli olan içeriği eklemeniz gerekir. İşte her zaman yeşil kalan içerik hedef kitleniz için çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

Evergreen İçerik Nedir?

Genelde uzun süre tazeliğini koruyan içerik olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda eskimeyen hikayelerle, günlük olaylara ya da o ana bağlı olmayan, arama için optimize edilmiş içerikler oluşturulmaktadır. Bunlar, kitlenizin ilgisini çeken ve bir amaca hizmet eden konular olmaktadır.

Bu parçalara sürekli olarak bir ilgi vardır. Bunun yanında trafikleri dengeli kalırken, güncel içeriğe sahip görüntülemelerde de ani artış ve belli bir süre sonra düşüş görebilirsiniz. Genelde hangi içerikler evergreen kapsamında sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Evergreen İçerik Özellikleri

Evergreen içerik, en iyi içeriği oluşturmanıza ve bunu ortaya koymanıza izin vermektedir. Genelde çevrimiçi dünyada e-ticaret işlemleri bugünlerde çok yoğun bir şekilde ilerlemektedir. İçeriğinizin öne çıkmasını, izleyici kitlesini çekmesini ve onlarda güven oluşturmasını istiyorsanız, bu içerik son derece etkili olmaktadır.

Evergreen içerik, gücünü korumak adına SEO'ya güvenmektedir. Stratejinizi ve içerik parçalarınızı oluştururken odaklamak isteyeceğiniz yer bu noktadır. Her şey doğru konuyu bulmak, doğru anahtar kelimeleri seçmek, SEO için optimize etmek ve ardından gerektiği gibi güncellemekle ilgilidir. Ancak her zaman yeşil kalan içerik yayınlamalısınız.

Evergreen Soru İçerik Örnekleri

Genelde içerik örnekleri daima yeşil kalan içerik şeklinde olabilir. Bunun yanında da bu içerik çeşitli sektörlere uyarlanabilir. Bu içeriğin hedef kitlenize nasıl yardımcı olmasını istediğinize dair net bir fikriniz olduğu sürece, kalıcı bir şey yaratabilirsiniz. Bu kapsamda en başta nasıl yapılır gönderileri ele alınmaktadır.

Hepimizin işimiz, ürünlerimiz ya da sektörümüz hakkında sorulan ortak soruları bulunmaktadır. Belli bir soruyu tekrar tekrar duyarsanız, insanların size sadece o soruyu sormadığına emin olabilirsiniz. Bu durum mutlaka Google'da da araştırılıyordur.

Bu soru aynı zamanda içerik pazarlaması konusunda da çok büyük rol oynar. Bu kapsamda yaygın olarak sorulan soru formatı sorulmakta ve sorulan sorulardan içerik üretilmektedir. Genelde bu içerikte yer alan kitleye uygun olarak hazırlanan firma sorularını yanıtlar.

Evergreen Önemi

Bu içerik ile arama motorları optimizasyonu şirketi Ahrefs sahip olduğu blogunun ziyaretçi sayısını çok yüksek seviyelere çıkarmıştır. Her zaman yeşil kalan içeriği kullanan firma çok büyük bir başarı elde etmiştir. Evergreen içeriği önemlidir. Çünkü görevlerinizi yerine getirmenize yardımcı olmaktadır.

Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için çok etkili bir çözüm olmaktadır. Doğru anahtar kelimeler ve zamansızlığa odaklanma ile daima yeşil kalan içerik, arama motorlarında üst sıralarda yer alma potansiyeline sahip olmaktadır. Bu parçalar genelde uzun ve yüksek kalitelidir.

Bu durum da sizi arama motoru sonuç sayfalarının üst sıralarına taşımaktadır. Sitenize trafik çekmek amacınız var ise; her zaman yeşil kalan içerikler, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almaktadır. Bunun neticesinde de web sitenize düzenli bir şekilde ciddi trafik de gönderilmektedir.

Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

Genelde evergreen içerik yazarken çok fazla önemli nokta bulunmaktadır. Daima yeşil kalan içerik, anahtar kelimeler etrafında olmaktadır. Bu nedenle, unutulmayan parçalar yazmaya başlamadan önce, hangi terimlerin işinizle alakalı olduğunu ve etki yaratabileceğine dikkat etmemiz gerekir.

Bu konuda ilgili içerik yazabilmek için nelere dikkat etmeliyiz? sorusu çok fazla sorulmaktadır. Bu kapsamda;

Konuların bir listesini yapın. Hangi konuların işletmenizle alakalı olduğunu ve bunların hedef kitlenize nasıl yardımcı olabileceğini düşünerek içerikler SEO kapsamında oluşturmalıdır.

Örneğin; bir hizmet şirketiyseniz konu listeniz yaptığınız iş alanını içerebilir. Bu konuda da içeriğiniz ile alakalı anahtar kelime aracını kullanmalısınız. Konular önemli olsa da içerik değildir. Anahtar kelimeler sizi içeriğinize yönlendirecektir.

Evergreen İçerik Güncelleme

Genelde her zaman yeşil kalan içeriğinizin üst sıralamada olup olmadığını da düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu durumda içeriğe ne kadar emek verirseniz verin ya da ne kadar iyi olursa olsun, zaman geçtikçe üst sıralamalardan düşebilir. Bu durumda da içeriğinizi yenilemenin zamanı gelmiş demektir. Peki, bu işlem nasıl yapılır? Bu durum hakkında bilgi sahibi olmak istenmektedir.

Aslında bu durum içeriğinizi tamamen yeniden yazmanız gerektiği anlamına gelmez. Google, parçalarınızı ne zaman güncellediğinizi söylemektedir. Buna balı olarak ilgili içerin üzerinde güncellemeler yapılmaktadır. Sonrasında da sıralamalarda tekrar üst sıralarda yer alan bir konumda olmaktadır.

Evergreen İçerik Nasıl Yenilenir?

İçeriğinizi yenilemenin bazı yolları şunlardır:

  • Eski bilgilerinizi düzeltin. Geçerli içerik zaman geçtikçe genellikle doğru kalsa da bazen işler değişir. Makalede açıklanan genel kavramlar ya da ilkeler geçerli olabilir, fakat ayrıntıların ve sayıların da güncel olmasını gerekir.
  • Yeni metin ekleyin. İçerik genelini tekrardan gözden geçirin. İlk geçişte hangi açıları kaçırmış olabileceğinizi düşünün. Uzmanlardan alıntılar ya da dahil etmediğiniz bir bölüm var ise ekleyin.
  • Bağlantılarınızı kontrol edin. Metninizde bozuk bağlantı var mı? Bağlanmak için daha güvenilir kaynaklar olabilir mi? bu konular derinlemesine kontrol edilmelidir.
  • Yeni ortam ekleyin. Bu konuda içeriğinizde yer alan genel konulara yeni medya eklemek en iyi yöntemdir.
  • İçeriği daha interaktif bir hale getirin. İzleyiciler için anket ve sınav gibi etkileşimli öğeler, daha uzun süre kalmaları için ilgi çekici durumlardır.
  • Dil bilginizi ve yazım tekniğinizi iki kez kontrol edin. Daha önce web sitenizin yazımında çok titiz davranılmış olsa bile, yine de yazım ve dilbilgisi hataları olabilir.

Son olarak, daima geçerli olan içeriğinizi sürekli olarak tanıttığınızdan emin olmalısınız. Promosyon, herhangi bir stratejide çok önemlidir, fakat her zaman geçerli olan içerik için önemlidir. Çünkü yayınlandıktan çok sonra bile çok değerli ve alakalı kalır.

Ne tür geçerli içerik oluşturduğunuzun bir önemi yoktur. En önemli şey, bu durumda daima yeşil içerik oluşturmanızdır. Bu tür içerikler, sosyal medya stratejinizin de en önemli bir parçalarından biri haline gelebilir. Tek bir içeriği aylarca hatta yıllarca sürecek sosyal içeriğe dönüştürebilirsiniz.

Seo
28 Mart 2023