En Çok Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?

 1. Ana Sayfa
 2. Seo
 3. En Çok Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?
...
En Çok Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?
En Çok Kullanılan Seo Araçları Nelerdir?

Arama motoru optimizasyonu, web siteniz ve içeriğinizi başta Google ve diğer arama motoru sonuçlarında görünmesini amaçlamaktadır. Web sitenize çok fazla insan göndermeyi amaçlayan bir süreçtir.

Aslında, kısa tanımı ile web site ve içeriğinize ilgi duyan kişilerle bağlantı kurmak için yapılan bir dağıtım stratejisi olmaktadır. Çok geniş bir tanımı vardır. Çünkü yeni anahtar kelime araştırmasından, içerik oluşturmaya, bağlantı oluşturmaya, sıralama izlemeye kadar pek çok farklı yönteme sahip olmaktadır.

SEO Görevsel Tanımlamaları

Teknik anlamında, arama motorlarının web sitenizi taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için web sitenizin arka uç sunucu tarafını optimize etmeyi içermektedir. Bu durumda web sitenizin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamaktadır.

Yönlendirmeleri ortadan kaldırmak ve siteyi daha kullanıcı dostu hale getirmek şeklinde konular içerir. Sayfa içi özellikte olan araçlar da sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri ve ilgili terimleri kullanarak içerik oluşturma ve ziyaretçilerin web sayfasında gerçekte gördüklerini optimize etme sürecini içermektedir.

Sayfa dışı özellik ise; başka web sitelerinden kendi web sayfalarınıza ve içeriğinize bağlantı istemek gibi konuları içermektedir. Hem etki alanınızı hem de konu otoritenizi artırmaya yardımcı olmak adına, rekabetçi anahtar kelimeleri de sonuç sayfalarında görebilirsiniz.

SEO Araçları Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu, pek çok farklı şekillerde yapılabilir. Bu konuda çok büyük kurumsal şirketler, SEO ve dijital pazarlamaya adanmış olan sağlam bir ekibe ve çok önemli miktarda harcamaya sahip olmaktadır. Fakat bu durum özel bir profesyonel ekip ve çok büyük bir bütçe olmadan bu işlevden yararlanamayacağınız anlamına da gelmez.

Bu kapsamda yaralanmanın bir başka yöntemi de, içeriğinizin üst sıralara göre nasıl sıralanacağını anlamak için piyasada yer alan çok sayıda araçtan birini kullanmaktır. Bu araçlar, çeşitli paketler halinde gelmektedir ve tümü, mevcut arama motoru sonuçlarından veri almaktadır. Bu durumda seçtiğiniz anahtar kelimeler için içeriği, analiz aracı gibi optimize etmenize yardımcı olacak iç görülere dönüştürmek için oluşturulmuştur.

SEO Araçları İçeriği

Genel olarak analiz araçları pek çok sayıda içeriğe sahip olmaktadır. Bunlar;

 • Aylık arama hacmi ve anahtar kelime zorluğu gibi, çabalarınızı öncelik sırasına koymanıza yardımcı olur.
 • Tek tek anahtar kelimelerle, anahtar kelime araştırması yapılarak, ilgili toplu verileri size gösterir.
 • Web sitenizin arka ucunu taramak ve sıralama şansınızı zedeleyebilecek teknik sorunları işaretler.
 • Sitenizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığı, sayfa sıralaması ve mevcut arama motoru sonuç sayfasında sıralandığı konumla ilgili detayları bir araya getirir. Aynı zamanda bu sıralamaları zaman içinde izler.
 • Belirli bir anahtar kelime için zaten sıralamada olan içeriği analiz eder.
 • Her bir web sitenizin alan adı otoritesini, geri bağlantı profilini ve daha fazlasını göstermek.
 • Hangi ilgili terimlerin dahil edileceği, içeriğinizin ne kadar uzun olması gerektiği, ele alınacak konular ve daha fazlası sayfa içi optimizasyon önerileri ile sunulur.
 • İçeriği oluştururken denetleme ve derecelendirme işlevleri sağlar.

SEO Araçlarının Önemi

Genel olarak incelendiği zaman, en iyi SEO araçlarını işlevsel olarak düşünürsek, hangi anahtar kelimeleri takip etmeniz gerektiğini ve en iyi sıralamanın nasıl olacağına karar vermenize yardımcı olur. Bununla birlikte, günümüz piyasasında oldukça fazla araç bulunmaktadır.

Bu kapsamda da kullanmaya değer olanları filtrelemek biraz zor olabilir. Bu konuda çözüm sağlamak için de çeşitli kullanım durumları için denenmiş, test edilmiş ve gerçekten değerli olan araçları seçmek son derece önemlidir.

En Çok Kullanılan SEO Araçları

Google Analytics ve Google Search Console temel kullanım araçları olmaktadır. Her iki araç da tam bir işlevsellik kilidini açmak için, pratik gerektirmektedir. Aynı zamanda sıralamaları izlemeniz, dönüşümleri ve geliri içeriğe geri döndürmeniz, teknik anlamda denetleme yapmanız konusunda yardımcı olur. Bu durumda her iki araç da doğrudan kaynaktan gelen veriler ile dolu inanılmaz güçlü ve çok yönlü araçlar olmaktadır.

Genelde çok fazla sayıda araçlar kullanılmakta ve bunlar da tamamen kişinin kendi ihtiyaçlarına göre seçilmektedir. Bu kapsamda her işleve sahip farklı özellikte olan araçlar, çok fazla görev üstlenmektedir. Genel amaç ise üst sıralarda yer alan web sitesi ve içerik ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle de her amaca yönelik farlı araçlar yer almaktadır.

Anahtar Kelimeler İçin Kullanılan SEO Araçları

Sahip olduğunuz web sitesi içeriğinizdeki hedef anahtar kelimeleri optimize etmek için clearscope en ideal araç olmaktadır. Piyasadaki en hızlı büyüyen araçlarından biri konumundadır. Türünün ilklerinden biri olan clearscope, meydana getirmiş olduğunuz içeriğin; 

 • Hedef anahtar kelimeniz için optimize edildiği,
 • Kelime sayısı,
 • Anahtar kelime yoğunluğu,
 • İlgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi detaylara bağlı olarak, mümkün olan en iyi sıralama oranlarına sahip olduğundan emin olmanızı kolaylaştırmaktadır.

Çok Amaçlı Kullanılan SEO Araçları

Genelde SEO araçları arasında yer alan; Semrush, diğerlerine göre daha pahalı seçeneklerden biri olmaktadır. Fakat aynı zamanda bu alandaki stratejinizi yükseltmek adına en iyi araçlardan biridir. Aslında bu araç sayesinde hemen hemen her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Genelde çok fazla işlevsel özelliğe sahip olan araç, aynı zamanda; 

 • İlgili anahtar kelimeler için keşif amaçlı bir anahtar kelime araştırma aracı,
 • Sıralama denetleyicisi.
 • İzleme aracı
 • Ölçümler ile ilgili olarak raporlama çözümü sunan.
 • Geri bağlantı analizi ve bozuk bağlantıları bulma gibi pek çok işlevi tek başına yapmaktadır. Bu anlamda çok kullanışlı araçlar arasında yer almaktadır.

Teknik Yapıda Kullanılan SEO Analiz Araçları

Genel olarak, analiz araçları içinde yer alan, Ahrefs, derinlemesine verileri destekleyen başka bir analiz aracı olmaktadır. Web yöneticisi araçları, ürününün bir parçası olarak bir dizi analiz aracı sunmaktadır. Aynı zamanda web sitesinde anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Geri bağlantı denetleyicisi, anahtar kelime oluşturucu olan araçlar arama motorları da dahil, sayfa hızı, eksik meta açıklamaları, sorunlar gibi teknik sorunları teşhis etmeye de yardımcı olur. Moz da her şey dahil bir araç isteyen, yeni web sitesine sahip olan kişiler için en iyi seçimlerden biridir.

Moz; ahrefs ve semrush gibi yazılımları ele alındığı zaman tüm bu yazılımları basitleştirmek için tasarlanmıştır. Aynı özelliklerin ve ölçümlerin pek çoğunu, çok daha ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında bu verileri SEO uzmanı olmayanlar için de çok daha kolay sindirilebilir hale getirmek amacı ile tasarlanmıştır.

Web İçeriğiniz İçin Kullanılan SEO Araçları

Surfer; sıralanacak içerik oluşturmanıza yardımcı olmak için arama verilerini aI ile birleştiren içerik odaklı bir yazılımdır. Araç, aI ile içerik ana hatları meydana getirmek, içeriğinizin üzerinde bir site denetimi yapmak, yazarken içeriği optimize etmek gibi özellikler içermektedir.

Bunun yanında da keyword surfer Google Chrome uzantısı ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Tarayıcı uzantısı da Google arama sonuçlarından ayrılmadan, ölçümleri ve anahtar kelime önerilerini bir bakışta görmenin en basit yolunu sunmaktadır.

SE ranking de hem arama optimizasyonu hem de PPC'nin rakip analizi ve belirli anahtar kelimeleri ve arama terimlerini araştırmak için erişilebilir özelliklere sahip bir araçtır. SE Ranking fiyat olarak da çok uygun fiyatlandırmalara sahiptir. Küçük işletmeler için erişilebilir özelliğe sahiptir.

Arama Optimizesi Kapsamında Kullanılan SEO Araçları

Birden çok dijital özelliği optimize etme özelliğine sahip olan woorank, web sitesi optimizasyonu ile ilgili her konuda yardımcı olur. Uygulamanın web sitesi inceleme özellikleri, web sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini görmeyi ve sitenizin sıralamalarını ve organik trafiği iyileştirme fırsatlarını belirlemeyi kolaylaştırmaktadır.

Woorank rekabet analizi, sıralama izleyici ve teknik tarayıcısı olarak pek çok özellikler içermektedir. Screaming Frog's; en çok kullanılan araçlarından biridir. Yazılım, web sitenizin tamamını denetlemekte ve zarar verecek sorunları işaretlemektedir. Yönlendirmeleri, yinelenen içeriği ve bozuk bağlantıları bulma işlevlerini de çok hızlı bir şekilde yapmaktadır.

Sitenizi optimize edilmiş ve güncel tutmak adına düzenli olarak denetimlerini yapmalısınız.

SEOquake, analizi doğrudan araç çubuğunuza yerleştiren, hafif bir tarayıcı uzantısı olmaktadır.

Herhangi bir sitenin denetimini çalıştırabilir, backlink analizi ya da backlink takibi yapabilir ve birden çok alanda metrikleri anında karşılaştırabilir.

Araç, Semrush verileriyle çalışır ve Google Chrome, opera, firefox, edge gibi uzantıların yanında iPhone ya da iPad için de uygulamalar içermektedir.

Uygun Araç Tercihleri

Genelde bir bu araçları seçmeden önce, çabalarınıza ayırabileceğiniz kaynakları düşünmeniz gerekmektedir. Arama ortamı sürekli olarak değişim gösterdiğinden ötürü Google, algoritmayı değiştirdiği zaman haber vermediği için çok dikkatli bir şekilde araç seçimi yapılması gerekmektedir. Genelde bu araçları doğru seçmek; anahtar kelime sıralamalarınızı sürekli olarak izleyeceğiniz anlamında gelmektedir.

Bunun yanında içeriğinizi taze ve optimize edilmiş halde tutmak içinde doğru araç seçimi yapılması gereklidir. Arama sıralamalarını doğrudan etkilemese de kaliteli içerik, her açıdan son derece önemlidir. Aramada en üst sıralarda yer alan her bir içerik, işletmenize açılan bir ön kapı işlevi görmektedir.

Buna bağlı olarak da görsel tasarım gibi öğeler de dahil olmak üzere ayrıntılara ve ziyaretçilere sunmuş olduğunuz içeriklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda doğru araç seçimi ve uygulanabilir özellikler ile hem web sitenizi hem de içeriğinizi taze tutmayı başarabilir, en üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Seo
13 Mart 2023