Edi̇nme Başına Mali̇yet (Ebm) Nedi̇r?

  1. Ana Sayfa
  2. Google Ads
  3. Edi̇nme Başına Mali̇yet (Ebm) Nedi̇r?
...
Edi̇nme Başına Mali̇yet (Ebm) Nedi̇r?
Edi̇nme Başına Mali̇yet (Ebm) Nedi̇r?

Pazarlama ve reklam işletmeler için önemli olan unsurların başında gelmektedir. Özellikle günümüz şartlarında dijital dünyanın önemli bir yer tutması pazarlama ve reklam alanlarında da dijitalleşmeyi ön plana çıkarmaktadır.

Dijital pazarlama ve reklam alanında yapılan kampanyalarda özellikle CPA, CPC ve CPM gibi metrikler önemli yer edinmektedir. Dijital pazarlama alanında en önemli metriklerin başında ise Cost Per Acquisition (CPA) yani edinme başına maliyet önemli bir yer tutmaktadır.

Edinme Başı Maliyet (EBM) Nedir

Edinme başına maliyet yapılan dijital pazarlama seçenekleri sonucunda reklama geri dönüş yapan kişi başına düşen reklam maliyetini ifade etmektedir. Dijital pazarlama sırasında uygulanacak olan pazarlama seçenekleri ve kullanılan metrikler edinme başına maliyeti düşürebileceği gibi yükselmesine de etki edebilmektedir.

Edinme Başına Maliyet Nedir?

Edinme başına maliyet bir dijital pazarlama reklam süreci içerisinde yapılan pazarlama harcamasının sonucunda yapılan toplam hasılata bölümünü ifade etmektedir. Reklamın toplam maliyetini hesapladıktan sonra azarlama sürecinde reklam kullanılarak gelen müşterilerden elde edilen hasılatta bir ürüne ya da birim kazanç için yapılan harcamaya denilmektedir.

Edinme başına maliyet hesaplaması sonucunda kullanılan reklam stratejisinin ne kadar doğru ve başarılı olduğu tespit edilebilmektedir. Bu hesaplama sonucunda yüksek değer ile karşılaşılırsa pazarlama kanalı ya da kullanılan strateji de hata olabilir. Edinme başı maliyette düşük birim değerleri için hasancolak.net adresinde sizler için ve işletmeniz için en iyi planları sunmaktayız.

Edinme Başına Maliyet Neden Önemlidir?

Edinme başına maliyet yapılan pazarlama sonucunda reklam satışlarından ne kadar dönüşüm elde edildiğini gösteren en iyi metriktir. Sağlamış olduğu veriler nedeni ile dijital reklamcılık alanında en önemli başlıklardan birisi olmaktadır. İşletmeler pazarlama ve reklam için ciddi maliyetler harcamaktadır. En yüksek oranda geri dönüşü sağlamak tüm işletmelerin ortak amacıdır.

Dijital pazarlama alanında kullanılan anahtar kelimeler reklamın yayınlanacağı platformlar ve reklamın saati gibi birçok önemli konu bulunmaktadır. Edinme başı maliyet değerlerinde meydana gelen yüksek değerler bu başlıkların birinde ya da bir kaçında hata yapıldığını gösterebilmektedir.

EDM değerinde meydana gelen yüksek değerleri takip ederek doğru reklam stratejileri belirleyebilirsiniz. hasancolak.net olarak sizlere en düşük EDM değerleri ile yüksek verim sağlamanız konusunda destek sunmaktayız.

Edinme Başına Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Ortalama edinme başına maliyet bir reklam kampanyasına sağlanan dönüşlerin ortalama değerini göstermektedir. Ortalama tıklama başına maliyet hesaplanırken toplam pazarlama harcamasının sonucunda elde edilen gelire bölümü ebm yi vermektedir.

Edinme Başına Maliyet (CPA)= Kampanya için harcanan toplam maliyet/ Toplam edinme miktarı formülü kullanılarak yapılan hesaplama ile ortalama maliyet hesaplanabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise iki reklam yayınlandığı düşünülürse bir reklamın maliyetinin 2 tl diğerinin ise 4 tl olduğu reklam sonucunda 2 geri dönüşüm almanız durumunda EBM değeriniz birim başına 3 tl olmaktadır.

hasancolak.net olarak uyguladığımız doğru performans stratejileri sayesinde dijital pazarlama sürecinizi en iyi şekilde yöneterek birim başına düşen EBM değerini oldukça minimum değerlere düşürebilmekteyiz. Doğru dijital pazarlamanın nasıl olması gerektiğini web sitemizde yer alan makalelerden bulabilirsiniz.

Edinme Başına Maliyet Nasıl Takip Edilir?

E-ticaret için kullanmış olduğunuz paneller üzerinden yapmış olduğunuz satışlarının ne kadar reklam satışı olduğunu takip edebilirsiniz. Bunun yanında söz konusu dijital reklam ajansınız üzerinden reklam harcamalarınızı tıklama sayısını gibi özel reklam değerlerini görebilirsiniz. Bu değerler üzerinden alacağınız ortalama değerler ise EBM değerinizi verecektir. Bunun yanında EBM değerlerini takip etmek için farklı yöntemlerde kullanılabilmektedir.

UTM parametrelerinden faydalanarak reklam URL si için özel bağlantı kodları oluşturarak takip edebilirsiniz.

Google reklam alanı olan Adwords üzerinden tıklama başına maliyet değerlerini dışa aktarma yaparak takip edebilirsiniz.

Reklam için oluşturduğunuz promosyon kodlarını kullanarak dahili kampanyalarınız için özel kodlar oluşturabilirsiniz.

Müşteri ilişkileri yönetimi hizmeti veren bir yerden faydalanabilirsiniz.

Platformunuz üzerinden müşterilerinize uygulayacağınız bir anket ya da form kullanarak reklam kampanyanızın geri dönüşlerini alabilirsiniz.

Edinme başına maliyet için doğru değerleri öğrenmek ve yapılması gereken tüm adımları doğru uygulamak için hasancolak.net aracılığı ile sunulan google ads reklam yönetimi danışmanlığı hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Edinme Başına Maliyet Nasıl Azaltılır?

Dijital pazarlama önemli gider masrafları arasında yer almaktadır. Kampanyaların etkili olması edinme başına maliyet değerlerine göre belirlenmektedir. Dijital parlama ile elde edilen geri dönüşün oranları kampanyanın başarısını gösterirken daha fazla verim alınmasını ve dolayısı ile de işletme gelirlerini önemli ölçüde artırmaktadır.

Edinme başına maliyeti azaltmak yapılan reklamın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Söz konusu reklam ile elde edilen tıklama başına maliyetin düşmesi satışların arttığını da doğru oranda göstermektedir. Edinme başına maliyet oranlarını düşürmek için yapılabilecek basit bir kaç adım bulunmaktadır. Bunlar;

  • Ana sayfa optimizasyonunun sağlanması,
  • Yeniden hedefleme tekniklerinin kullanılması,
  • Kalite puanının ya da müşteri puanının artırılması,
  • Kampanya metinlerinin güncellenmesi,
  • E-posta listesinin güncel olması,

Ana Sayfa Optimizasyonu (SEO)

Web sitelerinde en önemli konuların başında ana sayfa optimizasyonu yer almaktadır. Seo olarak adlandırılan ana sayfa optimizasyonu sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır.

Dijital reklam alanında da önemli olan bu konu ile reklamlarınızın tıklama başına maliyetini azaltabilirsiniz. Ana sayfa optimizasyonu sayesinde hem hedef kitlenize uygun kullanıcılara erişim sağlayabilir hem de sitenizin daha çok ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yeniden Hedefleme Tekniklerinin Kullanılması

Edinme başına maliyetin yüksek olmasının en önemli nedenleri arasında dijital pazarlama esnasında seçilen hedeflemelerin yanlış olarak seçilmesi yer almaktadır. Bu alana örnek vermek gerekir ise duş başlığı arayan birisinin karşısına elbise reklamı çıkmasını göstermek mümkündür.

Edinme başı maliyeti düşürmenin en etkili yollarından birisi hizmetinize ihtiyaç duyacak olan hedeflerin belirlenmesi olacaktır. Bu sayede reklamınız daha doğru bir kitleye gösterileceği için tıklamalara geri dönüşler daha da artmış olacaktır.

Kalite Puanının Artırılması

Müşteriler bir ürün araması yaparken daha önce o ürünü kullanmış kişilerden gelen puanlamaları ve yorumları dikkate almaktadır. Bu nedenle daha önce sizden alışveriş yapmış olan kişilerin size puan vermesi ve yorum yapması oldukça önemlidir.

Bunun için düzenleyeceğiniz kampanyalar ya da hatırlatma mesajları kalite puanınızın artmasına etken olacaktır. Bu sayede de reklamlarınıza geri dönüş yapan kitlelerin dikkatini çekmeniz ve ürün satışı gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Kampanya Metinlerinin Güncellenmesi

Dijital pazarlamada en önemli konulardan birisi reklam kampanyanız için kullandığınız metinler ve görsellerin etkili olması olacaktır. İlgi çekici kısa ve net metinler edinme başına maliyeti azaltacak geri dönüşler almanıza yardımcı olacaktır.

E-Posta Listenizin Yapılandırılması

Sisteminizde kayıtlı olan kullanıcılar en büyük hedef kitlenizdir. Bu nedenle e posta listenizi belirli aralıklar ile güncellemeniz daha önceden ürününüzü ya da hizmetinizi almış kişilere tekrardan ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde vereceğiniz hedefe yönelik reklamlar edinme başına maliyetinizi azaltacak en önemli etkenlerden birisidir.

Dijital reklam ve pazarlama alanında uzman kadromu ile doğru hedeflere hızlı ve düşük maliyet ile ulaşabilirsiniz. Edinme başına maliyetin düşmesi ile masraflarınız azalırken, kar oranlarınız ve gelirleriniz de artmış olacaktır. Hasancolak.net dijital pazarlama alanında uzman ve deneyimli ekibi ile ihtiyacınıza en uygu dijital pazarlama tekniklerini sizlere sunmaktadır.

19 Şubat 2024