Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?
...
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Gelişen dünya düzeni ile birlikte en önemli konuların başında da dijital pazarlama gelmeye başlamaktadır. Dijital bir çağda yaşamamız ile birlikte ticari faaliyetlerde dahil olmak üzere bir çok iş ve işlemler artık dijital bir şekilde yapılabilmektedir. Günlük hayatta canlı kanlı olarak yapmış olduğumuz birçok işlemi artık sanal dünyada rahatlıkla yapabilmekteyiz. Bu anlamda da özellikle ticari faaliyetlerde de dijitalleşmeye ayak uydurmak önemli olmaktadır.

Pazarlama söz konusu olduğunda işletme olarak sizlerin sabit bir yönetim belirmeniz oldukça zordur. Çünkü pazarlama da tüm yönlendirici olarak müşterilere süreci belirlemektedir. Dinamik bir yaşamda tercihler ve kullanılan yöntemlerinde sıklıkla gelişmesi pazarlama alanında kullanılan stratejilerinde gelişmesine ve değişmesine neden olmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama aslında reel alanda gerçek dünyada yapmış olduğumuz ürün ve hizmet pazarlama süreçlerinin dijital alanlarda yapılmasıdır. Değişen ve gelişen dünya düzeninde günlük hayatta yaptığımız birçok alışkanlığımız artık yerini dijital alanda yapılan işlemlere çevirmektedir. Örneğin kıyafet ve diğer ihtiyaçlarımızın giderilmesinde mağazalar yerine sanal mağazaları, okul ve dershane gibi eğitim merkezleri yerine ise online kursları tercih etmekteyiz.

Dijital dünya da yaşamanın bir gerekliliği olarak da daha çok müşteriye ulaşıp ürün ve hizmetlerimizin tanıtılması içinde dijital pazarlama yöntemlerini benimseyerek bunları kullanmaya başlamalıyız. Reel alanda yapmış olduğumuz ürün tanıtım ve pazarlamalarında hedef bölgemiz dar olurken dijital kanallarda yapmış olduğumuz pazarlamalarda ise hedef kitle ve hedef bölge oldukça geniş bir alanda olmaktadır.

Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar ve Önemi Nedir?

Dijital pazarlama öncelikle online olarak bir ürün yada hizmet satışı yapan işletmeler için hayat kurtarıcı olan bir pazarlama çeşididir. Dijital pazarlama kanallarının etkin bir şekilde kullanımı sayesinde ürün ve hizmetin daha fazla kişiye ve doğru hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Dijital pazarlama sayesinde firmanızın tanıtımı ve marka bilinirliğin artmasını sağlarken aynı zamanda reklam harcamalarınızın da sonucunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Dijital pazarlama stratejileri işletmeler için oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar ülkemiz için ve dünya genelinde % 70 in üzerinde bir internet kullanımı olduğunu göstermektedir.

Dijital parlamanın etkin bir şekilde kullanılması ile ürün ve hizmetlerinizi yurt içinde ve yurt dışında yer alan potansiyel müşteriler ile buluşturabilirsiniz. Dijital pazarlamada kullanılan yöntemler sayesinde hapmış olduğunuz pazarlama harcamalarını şeffaf bir şekilde anlık olarak görüntüleyebilirsiniz.

Geleneksel Pazarlama İle Dijital Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama hayatımızın her alanda önemli bir yeri olan konular arasında yer almaktadır. Geleneksel pazarlamada kullanılan yöntemler ile işletmeler marka bilinirliğini artırırken vermiş oldukları reklamlar ile potansiyel hedef kitlelerini bulmayı amaçlamaktaydı. Ancak dijital pazarlama ile işletmeler doğrudan hedef kitlelerine seslenebilmektedir. Buda pazarlama bütçesinin daha etkin bir şekilde kullanılarak doğru hedef kitleye ulaşılmasını sağlamaktadır.

Geleneksel pazarlamada oldukça yüksek tanıtım ve reklam giderleri oluşurken dijital kanallarda yapılan pazarlamada daha düşük ücretler ile daha büyük reklam ve tanıtımlar yapılabilmektedir. Bunun haricinde dijital pazarlamanın en büyük artılarından birisi ise yapılan tanıtımların ve içeriklerin sanal alanda ömür boyu yer almasıdır.

Aynı zamanda geleneksel pazarlamada olmayan bir avantajı ise yapılan tanıtımların ölçülebilir olmasıdır yani kullanılan yöntemlerin ne kadar doğru veya yanlış olduğu anlık olarak takip edilebilmektedir.

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

İnternet oldukça geniş bir kullanım alanı ve farklı yöntemleri olan bir dünyadır. Dijital alanda her gün yeni bir gelişme meydana gelirken kullanılması gereken bazı dijital pazarlama yöntemleri de bulunmaktadır. Ajans.io olarak işletmelere özel sunmuş olduğumuz dijital pazarlama ve içerik pazarlaması ile doğru hedef kitle ulaşımı ve doğru ücret kullanımı konusunda yardımcı olmaktayız. Ajans.io olarak işletmeler için sunmuş olduğumuz hizmetler;

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Google ADS Reklam Yönetimi
  • E-Ticaret Danışmanlığı
  • Sosyal Medya Danışmanlığı
  • İçerik Pazarlama
  • Sosyal Medya Reklamları Yönetimidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Dijital pazarlamanın en önemli ve etkili konularının başında SEO yani arama motoru optimizasyonu gelmektedir. Siteniz de yer alan ürünlerin ve içeriklerin kullanıcılara gösterilebilmesi için içeriklerinizin arama motorlarına uyumlu olması gerekmektedir.

Arama motorları internet sitelerini tarayarak içeriklerinde yer alan kelime ve görselleri kullanıcıların aramalarına uyumluluklarına göre sıralayarak kullanıcılarına sunmaktadır. Bu nedenle sitenizde yer alan ürün başlıkları, içerikleri site açıklamaları ve sitenizdeki görsellerin SEO uyumlu olması oldukça önemlidir.

Ajans.io olarak profesyonel ve deneyimli ekibimiz ile sitenizi tarayarak SEO uyumluluğu hakkında rapor düzenlemekte ve sitenizde yer alan uyumsuzlukları düzelterek sitenizi SEO uyumlu hale getirmekteyiz.

Web siteniz de yer alan tüm kodlamalar ve içeriklerin SEO uyumlu olması arama motorlarında yer alan sıralamanızın üst seviyelere çıkmasında etkili olacaktır. Bu da içeriklerinizin daha fazla kişiye gösterilmesi ve müşterilerinizin artmasına etkili olacaktır.

Google ADS Reklam Yönetimi

Ajans.io Google resmi partneri olarak Google Adsense reklam hesabınızın açılması, reklamlarınızın oluşturulması ve doğru reklam bütçesi ile daha fazla hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Google reklamlarınızın düzenlenmesi ile reklamlarınız sadece sizlerin belirlediği hedef kitlelere gösterilecektir. Buda reklam harcamalarınızın azalmasına ve potansiyel müşterilere ulaşımda oldukça etkili olmaktadır.

E-Ticaret Danışmanlığı

E-ticaret ürün ve hizmetlerin daha fazla kişiye ulaştırılmasında oldukça etkili olan bir ticaret şekli olmaktadır. Bu alanda şirketimiz deneyimli kadrosu ile doğru bir şekilde e-ticaret yapmanıza yardımcı olmaktadır. E-ticaret danışmanlığı ile sitenizin oluşumu hangi kanalların kullanılması gerektiği ürün ve görsellerin seçimi ve etkin kullanımı gibi bir çok alanda sizlere hizmet vermekteyiz.

Danışmanlarınız ile 7/24 görüşmeler gerçekleştirmeniz ticari alandaki başarılarınızın artmasına ve dolayısı ile kazançlarınızın artmasına da yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya milyonlarca kullanıcının yer aldığı bir platformdur. Farklı sosyal medya kanallarında insanlar hem eğlenceli zaman geçirirken hem de ihtiyaç duydukları alanlarda alışverişlerini yapabilmektedir. Sosyal medya danışmanlığı ile sizlerin sosyal medya kanallarını etkili kullanmanıza ve sosyal medya oluşturduğunuz doğru içerikler ile daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olmaktayız.

Sosyal medya hesaplarını doğru ve etkili bir şekilde kullanmanız yapmış olduğunuz iş ile ilgili doğru bilgiler vermeniz marka bilinirliğinizin artmasına ve kazançlarınızın çoğalmasına doğrudan katkı sağlayacaktır. Dijital pazarlamanın en etkili yollarından birisi olan sosyal medya kullanımı bizimle geliştirebilir daha fazla kişiye rahatça ulaşabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Dijital pazarlama aslında sitenizde yer alan ürünlerin ve hizmetlerin pazarlanmasıdır. Burada da önemli olan konu ise doğru içeriklerin doğru platformlarda kullanılmasıdır. Doğru platformlarda kullanmış olduğunuz içerikler sayesinde ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleye doğrudan ulaşabilirsiniz.

İçerik pazarlamada doğru yöntemler kullanmanız bütçenizi daha doğru bir şekilde kullanmanıza ve daha fazla kişiye ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Ajans.io içeriklerinizin doğru bir şekilde ve doğru kanallarda oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medya Reklam Yönetimi

Sosyal medya da insanlar ilgi duydukları alanlar ile ilgili paylaşımları ve içerikli takip etmektedir. Bu alanda sosyal medyada verilen reklamlar doğru hedef kitleye ulaşım konusunda oldukça etkili olmaktadır. Sosyal medya reklam yönetimi ile ürün ve hizmetlerinizin sadece bu alanda ihtiyacı olan kişilere ulaştırılmasını sağlamaktayız.

Bu sayede gerek reklam harcamalarında gerekse doğrudan müşterilere ulaşım konusunda büyük ilerlemeler kaydedebilirsiniz. Dijital dünyanın kapısını açan doğru anahtar için sizlerde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

24 Ocak 2023